Verwachtingen van de grondmarkt Privatisering van landbouwgrond zelfs als dat lukte, waren - en zijn - de problemen voor private boeren enorm. Het gebrek aan machines en afzet kanalen, alsmede de dure grondstof fen en de lage veilingprijzen maken commercieel-privaat boeren een wei nig lucratieve activiteit. Hun aantal is wel groeiende. De verhouding tussen deze drie groepen verschilt per land en zelfs per streek. Eén en ander hangt af van de situatie vlak vóór de omwen teling en de vervolgens gehanteerde wijze van privatiseren. De leefbaarheid in Hongaarse dorpen is door het weg vallen van de coöperaties als werkgever sterk achteruitgegaan. Liberale geesten zouden kunnen aanvoeren dat de situatie zich wellicht spontaan verbetert. Door de grondmarkt zijn werk te laten doen, zullen de meest efficiënte gebruikers de grond in handen krijgen. Zo schetst immers de klassieke economie de markt van productiemiddelen. Hiertegen zijn drie zaken in te brengen. Ten eerste is er nauwelijks sprake van een grondmarkt in Centraal-Europa. De handel in eigendom is miniem, de pacht gaat ook maar mondjesmaat op naam over. De grondmarkt wordt dan ook gesmoord door allerhande restricties. De momenteel meest efficiënte gebruikers - de grote bv's - zijn daardoor de handen gebon den. Hun rechten op verwerving van eigendom zijn sterk beperkt. De andere actoren kunnen het zich niet permitte ren extra grond aan te trekken. Ten tweede zou het resul taat van een volledig vrije grondmarkt een ongewenste zijn. Grondprijzen zijn laag, maar leningen zijn erg duur. Alleen personen die al veel kapitaal hebben, kunnen zich veroorloven grond te kopen. Waarschijnlijk zou binnen zeer korte tijd alle landbouwgrond gedomineerd worden door een klein aantal grootgrondbezitters. Juist daartegen hebben de burgers in het verleden een bittere strijd ge voerd; daarom zijn de huidige wettelijke barrières in de grondmarkt opgeworpen. Ten derde zal zelfs een liberale, goed geïnstitutionaliseerde grondmarkt geen economisch optimale verkaveling opleveren. Transactiekosten van grond zijn hoog, informatie is zelden volledig en grond blijft een exclusief goed. Heel anders dus dan een markt Nadat het communisme rond 1990 ten val kwam, stond Centraal-Europa voor de opgave een markteconomie te vestigen. De logge, bureaucratische productie-eenheden moesten worden omgevormd tot commerciële, flexibe le ondernemingen. Privaat ondernemerschap werd als de sleutel gezien, ook in de landbouw. De grond van coöperaties en staats bedrijven, de iconen van het commu nisme, werd teruggegeven aan de burger, die er vervolgens een familie bedrijf naar westers model kon vesti gen. Dit teruggeven werd op vier ma nieren gedaan [3] Restitutie richt zich op het herstel len van de exacte percellering van vóór het communisme. Complica ties kunnen zijn dat percelen moe ten worden onderverdeeld onder erfgenamen, dat kadasterkaarten zijn verdwenen of dat percelen in middels onder wegen of gebouwen liggen. Distributie behelst het aan de oor spronkelijke eigenaars toewijzen van een vervangend perceel, dat qua grootte en kwaliteit overeen komt met hun oorspronkelijke be zit. Compensatie geeft de waarde van het oorspronkelijke bezit terug, waarmee op een willekeurige loca tie grond kan worden gekocht. De Coöperaties Procedure Distributie Restitutie Restitutie Restitutie Distributie Restitutie Distributie Restitutie niet van toepassing compensatierechten kunnen ook worden verhandeld. De verwach ting was dat alleen serieuze agra riërs grond zouden verwerven, maar ook heel wat speculanten claimden grond. Verkoop vindt plaats als er geen sprake is van historisch onrecht. Vanwege de omvang van dergelijke verkopen werken zij drukkend op de grondprijzen. van grond Staatsbedrijven Procedure Distributie Wisselend Verkoop Compensatie Restitutie Verkoop Verkoop van grond Albanië Bulgarije Tsjechië Hongarije Roemenië Slowakije Polen GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 27