Specifieke moeilijkheden Verantwoord kennis exporteren voor productiemiddelen, zoals tractoren. Wellicht ver klaart dit waarom landinrichting overal op het Europese vasteland blijft voortbestaan; op sommige plaatsen al eeuwenlang. Conclusie is dat landinrichting in de nabije toekomst een belangrijke rol heeft te vervullen in Centraal-Europa. Ten eerste omwille van de snelheid en ten tweede omdat het door de politiek gestelde doel, namelijk een private boeren- structuur, tegen de huidige economische krachten ingaat. De enorme versnippering in Centraal-Europa is duidelijk, maar kan landinrichting zonder meer als oplossing worden betiteld? Natuurlijk, terugkijkend op de Nederlandse 'he roïsche jaren van de ruilverkavelingen' [1] kan worden vast gesteld dat de leef- en werkomstandigheden van boeren enorm zijn verbeterd. Zonder het instrument landin richting zou dit nooit zo snel en zo grondig mogelijk zijn geweest. Maar is het niet de context die de effectiviteit bepaalt? Het economisch klimaat is een eerste belangrijke compli catie voor succesvolle landinrichting in Centraal-Europa. Daarmee wordt bepaald of boeren kunnen en willen inves teren in een nieuwe verkaveling, en of er genoeg alterna tieve werkgelegenheid is voor mensen die afvloeien uit de landbouw. Immers, verbetering van de Nederlandse bedrij ven kon ook niet zonder forse inkrimping van de boeren bevolking. Een mogelijk nog grotere complicatie wordt ge vormd door de eerder beschreven afwezige eigenaren. Want wat baat het hen dat hun percelen worden bijeengelegd? Baten van landinrichting liggen primair bij de gebruiker. Het enige voordeel voor de eigenaar is dat het de mogelijk heid dichterbij zou kunnen brengen om ooit zelf te boeren. Het is de vraag of dat opweegt tegen de kosten en het wan trouwen jegens eigendomsregistratie. gen, drainage en elektriciteit zijn des tijds aangepast aan de eisen van de staatsbedrijven en coöperaties. Wil je naar kleinere bedrijven, dan zal het in frastructurele netwerk ook fijnmazi ger moeten zijn. De hier geschetste problemen gelden niet voor geheel Centraal-Europa, noch komen zij willekeurig verspreid voor. Ze zijn de directe gevolgen van het socialistische grondgebruik en de toegepaste wijze van privatiseren. Om dat laatstgenoemde per land en per streek verschillen, komen ook de be schreven hindernissen voor landin richting volgens bepaalde patronen voor. Tabel 1 geeft hiervan een over zicht. De Centraal-Europese landen hebben Duitse een eigen unieke problematiek, dat is ruilverkavelingen duidelijk. De Nederlandse of Duitse zijn van oorsprong aanpak werkt er niet zonder meer van- complexer. Zij wege de nauwe afstemming van proce- betrekken helling, dure en toepassingscontext. Daarom afwatering, lijkt het onverstandig een procedure natuurbehoud en naar Centraal-Europa te exporteren. ligging in het Toch kan onze ervaring op het gebied verkavelingsplan. van landinrichting er nuttig zijn. Dan is er nog het probleem van de onafgeronde privatise ring. Want hoewel het toewijzen van de claims wel goed zit (wie recht heeft op hoeveel en waar ongeveer), is de afbake ning in het terrein in bepaalde regio's nog niet afgerond. Vaak omdat kaarten ontbreken of referentiepunten zijn weggevaagd. In [2] werd beredeneerd dat je privatisering en landinrichting in zo'n geval kunt integreren. Beschouw dan de lijst van rechtmatige claims als een lijst van recht hebbenden en laat de fysieke toewijzingen meteen in een rationeel verkavelingsplan plaatsvinden. Een ander verschil met West-Europa is de plaatselijk sterke emotionele binding met de grond, doordat een perceel al sinds mensenheugenis door één familie wordt gebruikt. Ruilen van dergelijke percelen is onacceptabel, ook al is het vervangende stuk grond nog zo vruchtbaar. Bovendien kan een zo langdurige relatie met een perceel worden geveri fieerd door de lokale bevolking. Dit getuigenbewijs kan de zekerheid bieden, die een eigendomscertificaat van de openbare registers ontbeert. Tenslotte zullen er streken zijn waar hei-verkavelen zinloos is zonder enorme investe ringen in infrastructuur. Immers, de maaswijdte van we- Beschouwen we de historie van de landinrichting in West-Europese lan den, dan zien we constant veranderin gen in de procedure. De Nederlandse landinrichting bijvoorbeeld moest aanvankelijk zoeken naar een werk baar minimum van vóórstemmers. La ter moest de rol van de pachter in de procedure worden herzien omdat de pachtwet in werking trad. Dit soort aanpassingen hebben ook plaatsgevon den in Duitsland en andere landen. Neem het Nederlandse principe van gelijke rechten voor pachters en eige- GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28