Nederlands versus Duits model Praktijk Historie Privatisering Type eigenaren Binding Infra structuur Land funds Privatisering Van toepassing op: Verkoop gebruikers zwak ongeschikt ja bezig West-Polen Aangepast Compensatie gebruikers zwak ongeschikt ja afgerond Hongarije Restitutie afwezig sterk ongeschikt nee problematisch Vlakten van Roemenië en Bulgarije; Tsjechië, Slowakije Onberoerd gebruikers sterk geschikt nee afgerond Oostelijk Polen; berggebieden van Roemenië en Bulgarije naren. In een land zonder enige vorm van pachterbescherming zou dit vol strekt nutteloos zijn. De meest verant woorde manier van kennis exporteren is daarom het exporteren van kennis over de relatie tussen procedure en context. Met andere woorden, welke strategie past bij welke omstandighe den. Deze relatie zal in ruimte en tijd betrekkelijk constant zijn, dit in tegen stelling tot de effectiviteit van een con crete procedure. Gecombineerd met een gedegen analyse van de lokale situ atie kan maatwerk worden geleverd. Laten we eens kijken hoe je verant woord kunt kiezen uit elementen van westerse procedures. Nederland en Duitsland vormen een boeiend paar om te vergelijken, omdat zij twee zeer verschillende modellen vertegenwoor digen. Kijken we naar de start van een project, dan staat het Nederlandse model garant voor initiatief vanuit de streek, een lange tocht langs admini stratieve organen en uiteindelijk een stemming. In Duitsland wordt simpel weg door de landinrichtingsdienst be kendgemaakt dat een project wordt gestart. Geen aanvraag, geen politiek, geen stemming. Het schijnbaar auto ritaire karakter van de Duitse land inrichtingsdienst wordt daarna ruim schoots goedgemaakt. De dagelijkse leiding van het project berust name lijk geheel bij een door de eigenaren uit hun midden verkozen commissie. De commissie wordt voorgezeten door een ambtenaar, die zijn vakkennis in brengt, onder meer bij het inschetsen. De eigenaren kunnen te allen tijde in grijpen door commissieleden af te zet ten. Daar geldt 'Nicht gegen, sondern mit den Bauern'. De Nederlandse pro cedure is vanouds veel minder inter- Tabel 1. Indicatieve indeling van complicerende factoren naar regio. actief; eigenlijk is de interactie beperkt tot wenszitting en stemming. De Nederlandse pachter heeft evenveel recht op een goede verkaveling als een eigenaar. De Duitse pachter echter mag geen aanspraak maken op een goede verkaveling. Het is er een pure eigendomsverkaveling. En dat terwijl het aandeel van pacht in Duitsland niet lager is dan hier. Het is wel zo dat een pachtcontract er minder zware consequenties voor de eigenaar heeft. Pacht wordt geacht zich te voegen naar het eigendom. Titelzuivering is eveneens een onbekend principe in Duitsland. Er vindt ook geen nieuwe inmeting plaats in het kader van landinrichting. Bestaande kadaster- kaarten worden zonder enig voorbehoud gebruikt om de nieuwe toestand te ontwerpen. Tenslotte kunnen in Neder land de betalingen ter afsluiting van het project gespreid plaatsvinden. De Duitse deelnemers worden geacht hun deel van de kosten in één betaling te voldoen. Echter, zij mogen een deel in natura betalen door werkzaamheden te verrich ten, zoals het dempen van sloten of het planten van bomen. Redenerend vanuit de Centraal-Europese situatie wordt duidelijk dat soms Nederlandse 'ingrediënten' op hun plaats zijn en soms Duitse. Van het Duitse model sluit voor al het democratische karakter erg goed aan bij het Centraal- Europese wantrouwen tegenover overheidsbemoeienis. Het zal stimulerend zijn om zelf de touwtjes in handen te heb ben, vooral als het zoiets fundamenteels als grondeigen dom aangaat. Daarentegen kan dit averechts werken in ge bieden met veel afwezige eigenaren die zo het proces zou den kunnen frustreren. De Nederlandse gelijkstelling van pachters en eigenaren kan achterwege blijven in Centraal- Europa, aangezien de pacht er doorgaans een korte looptijd heeft en geen contractuele basis kent. Titelzuivering kan wel weer functioneel zijn, al was het alleen om voortslepen de kwesties rond privatisering definitief af te kunnen slui ten. Gespreide betaling én betaling in natura zouden men sen met een smalle beurs over de streep kunnen trekken. De bovenstaande bespiegelingen over een geschikte aanpak kunnen, hoewel redelijk consistent volgens academische maatstaven, in de praktijk van weinig waarde blijken. Wel licht spelen er niet onderkende motieven een rol en theoreti sche conclusies kunnen in de praktijk gelogenstraft worden. Evaluaties uit de praktijk zijn zeer beperkt voorhanden. De initiatieven ter bevordering van de percellering die daad werkelijk worden ondernomen, zijn op één hand te tellen. GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 29