Conclusie Literatuur Summary Er zijn talloze andere problemen die voorgaan. Maar de ver snippering wordt wel als probleem erkend. Naar verwach ting publiceert de wereldvoedselorganisatie FAO begin dit jaar een uitgebreid rapport dat het versnipperingsprobleem in kaart brengt. Samen met de EU-steungelden, die voor de regio klaarliggen, zal zeker actie worden ondernomen. Een belangrijk, reeds gerealiseerd, pilotproject is het zoge naamde TAMA-project dat in vier proefgebieden in Honga rije heeft gedraaid. Het is geïnitieerd, betaald en uitgevoerd door Duitse instanties. De aanpak in het project was duide lijk op Duitse leest geschoeid. Hoewel het project vooral was gericht op de (computer)techniek achter het herverka- velen, werd gauw duidelijk dat de procedure niet goed aan sluit op de Hongaarse situatie. Het wordt in het algemeen als mislukt beschouwd, vooral om dat het te snel na de privatisering is gestart, namelijk in 1993. Een duidelijke illustratie van de subjectiviteit van westerse experts zijn ook de pleidooien voor een multifunctionele aanpak. Een aan tal adviseurs vindt de agrarische ruilverkavelingen zoals wij die in de jaren zestig uitvoerden, hopeloos achterhaald. De Centraal-Europese landen moeten direct met de nieuwste inzichten gaan werken, is de gedachte. De multi functionele gedachte botst echter met diverse aspecten ter plaatse. Het veronderstelt een welvarende, mobiele stadsbe volking met veel vrije tijd in een dichtbevolkt land. Deze omstandigheden, die het draagvlak zijn voor een grote vraag naar niet-agrarisch ruimtegebruik, doen zich mo menteel in Centraal-Europa (nog) helemaal niet voor. Bovendien zal multifunctionele landinrichting per defini tie de macht van de grondbezitters moeten inperken. Dat laatste ligt uiteraard zeer gevoelig. Zeer smalle akkers zijn typisch voor het versnipperings probleem in Polen. Mijns inziens is multifunctionele landinrichting een brug te ver voor Centraal-Europa. Je kunt geen stadia overslaan, zoals bij technologische ontwikkelingen. Multifunctionele landinrichting is niet 'beter', maar in onze contreien 'ge schikter' dan de ouderwetse agrarische ruilverkaveling. Maar zoek je een instrument dat tegemoet komt aan de huidige wensen van de mensen op het Centraal-Europese platteland, dan kon de laatste weieens uitstekend van pas komen. Het exporteren van kennis is een belangrijke activiteit ge worden van de Nederlandse academische wereld. In veel gevallen levert dit weinig problemen op, zoals in de sfeer van civiele techniek. De export van Nederlandse ervaring in landinrichting echter, die op het eerste gezicht zo mooi aansluit bij de Centraal-Europese problemen met land bouwgrond, ligt toch wat moeilijker. We zijn ons zelden be wust van de invloed van de Nederlandse context op onze manier van landinrichten. Zo wordt onze multifunctionele landinrichting door politiek en consultants soms te auto matisch als het optimale systeem ge predikt, terwijl er in een land met een veel lagere bevolkingsdichtheid en le vensstandaard helemaal geen draag vlak hoeft te zijn voor integratie van functies. Vanaf dit jaar komen grote hoeveelheden EU-geld uit de zoge naamde pre-accessiefondsen beschik baar. Daarmee zullen projecten wor den betaald, die de toetredende lan den klaarstomen om zich te kunnen schikken naar EU-maatstaven. Het ko mende decennium zal daarom de test case zijn van objectiviteit onder de export van West-Europese kennis. [1] Andela, G., Kneedbaar landschap, kneedbaar volk: de heroïsche jaren van de ruilverkavelingen in Nederland. Toth, Bussum 2000. [2] Sonnenberg, J. K. B., Land consolida tion and restitution of property rights: a case study in the Czech Republic. In: Proceedings of the Seminar on Land Markets and Land Consolida tion in Central Europe. UDMS, 2000. [3] Swinnen, J. F. M. et al (eds), Agri cultural Privatisation, Land Reform and Farm Restructuring in Central Europe. Ashgate, Aldershot 1997. Rural planning in Central Europe Efficient agriculture in Central Europe is hampered by the dissipation of landowner- ship. At first sight it seems effective to hand le this problem by exporting Western Euro pean reallocation methods towards these countries. This paper discusses the specific causes and different situations in countries like Poland, Hungary and the Czech Repu blic, and concludes that only tailor made solutions would be valid, combining ele ments from e.g. the German and Dutch real location procedures. KEYWORDS land management, reallocation, background TREFWOORDEN grondbeleid, herverkaveling, achtergronden GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 30