gulden buiten de heffingsmaatstaf voor belastingheffing. Werktuigen worden voornamelijk aangetroffen bij grote industriële complexen. Enkele concrete voorbeelden van dergelijke werktuigen zijn: een drukmachine, tanks, pompen, ketels, warmtewisse laars, machines en apparaten, en in strumentatie. Per 1 januari 1999 is de wettekst, waar in wordt bepaald onder welke voor waarden onroerende werktuigen zijn vrijgesteld, aangepast aan de termino logie van het nieuwe Burgerlijk Wet boek. De Tweede Kamer meende ech ter dat de gevolgen van deze wetswijzi ging niet voldoende konden worden gekwantificeerd. Hierdoor zijn samen met de wijziging een tweetal nogal kri tische moties aangenomen. In deze moties dringt de Tweede Kamer er bij de minister op aan om de gevolgen van de wetswijziging te monitoren. Ter be antwoording zijn deze moties voorge legd aan de Waarderingskamer en het afstudeeronderzoek is een direct ge volg hiervan. In de scriptie is in de eerste plaats be schreven op welke wijze de verschil lende betrokken partijen met de wets wijziging zijn omgegaan. Hiervoor zijn meerdere gemeenten, taxatiebu reaus, belastingplichtigen en belas tingadviseurs door middel van inter views bij het onderzoek betrokken. Daarnaast zijn van een aantal (grote) industriële complexen de WOZ-taxa- ties uit twee tijdvakken met elkaar ver geleken. Doordat voor beide tijdvak ken een andere wettekst geldig was, kan op basis hiervan worden geconclu deerd in hoeverre de centraal staande wetswijziging van de werktuigenvrij stelling ook daadwerkelijk veranderin gen heeft veroorzaakt. M. C. Andriesse De automatische reconstructie van de relatieve oriëntering van architectuuropnamen (Afstudeerdatum: 19-10-2001) De architectuurfotogrammetrie houdt zich bezig met de opbouw van digi tale 3D-modellen van architectonische objecten. Deze modellen worden ge bruikt voor de documentatie van het culturele erfgoed en voor virtual reali- ty-doeleinden. Het onderzoek in dit vakgebied heeft zich de afgelopen ja ren gericht op de mogelijkheden om de opbouw van 3D-modellen van ge bouwen te automatiseren om zodoen de de opbouw sneller en goedkoper te kunnen doen verlopen. In dit onderzoek is een methode ont wikkeld om de reconstructie van de re latieve oriëntering automatisch uit te voeren. Deze stap is essentieel indien men een volledig automatische metho de wil ontwikkelen, daar deze stap de meting van 3D-coördinaten in de opna men mogelijk maakt. Voor het bepalen van de parameters van de relatieve oriëntering moeten corresponderende punten in de opnamen worden gede tecteerd. Om dit mogelijk te maken is gebruikgemaakt van verschillende technieken uit de digitale beeldver werking zoals lijnextractie, verdwijn- puntendetectie, 'feature-based mat ching' en verschillende clusterings- technielcen. Na de implementatie van de methode en het uitvoeren van een aantal tests is gebleken dat de metho de kan worden gebruikt bij de automa tische opbouw van 3D-modellen, maar dat de nauwkeurigheid iets achter blijft bij de resultaten die worden be haald met handmatig gemeten corres ponderende punten. Corresponderende punten gevonden in een tweetal opnamen. Patrice Wijnands Jasmine - Ruimtelijk modelleren met een objectgeoriënteerd databanksysteem (Afstudeerdatum: 19-10-2001) De databanktechniek ontwikkelt zich in de richting van object oriëntatie, met een trend naar een combinatie van relationele en object georiënteerde systemen. De mogelijk heden van relationele systemen zijn goed bekend, maar objectgeoriënteer de systemen zijn nog minder goed ver kend. Onderzoek naar hun mogelijk heden is daarom erg belangrijk. representation implemented in Jasmine. Tijdens deze afstudeeropdracht is het objectgeoriënteerde databanksysteem Jasmine onderzocht en is een objectge oriënteerd datamodel toegepast en ge test op een deel van de LKI. Een klein deel van dit model is weergegeven in de figuur. De klasse 'landRegistra- tion' bevat een aantal klassen, waarin de objecten hiërarchisch zijn onderge bracht. Een object van de klasse 'coun try' bevat meerdere objecten van de klasse 'kadMunicipality' (kadastrale gemeente). Deze bevatten weer 'osec- tions' (secties) en deze bevatten dan de 'parcels'. Daarnaast is een aantal geo metrische operaties geïmplementeerd, bijvoorbeeld om oppervlakten van per celen te berekenen, die door het DBMS zelf kunnen worden uitgevoerd. In relationele systemen komt hiervoor meestal een externe applicatie aan te pas. Uit dit afstudeeronderzoek kan wor den geconcludeerd dat Jasmine ge schikt is voor het opslaan en bevragen van ruimtelijke gegevens en in staat is tot het uitvoeren van de ruimtelijke operaties. Ruimtelijke indexering en clustering zijn echter niet beschik baar; Jasmine kent haar beperkingen. lias oscction country GKODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 36