spoorlijnen en bestond uit een veel hoeknetwerk aangevuld met waaiers naar RD-punten (fig. 1). Voor paspun- ten waren deze netwerken (destijds) geschikt, maar niet voor een groot schalig infrastructuurproject. De landmeetkundige activiteiten ten behoeve van de Botlek-oeverbinding bij de Oude Maas (nu de Botlek-spoor tunnel) kunnen achteraf worden be schouwd als de eerste werkzaamheden voor de Betuweroute. Het was echter op dat moment slechts één van de vele projecten die her en der langs de havenspoorlijn werden uitgevoerd of in ontwikkeling waren. Er was geen be hoefte aan een speciale, op de gehele Havenspoorlijn afgestemde, meetkun dige projectgrondslag. Het initiatief hiertoe behoort tot de taak van de af deling Landmeten, maar omdat er geen sprake was van een samenhan gend pakket van opdrachten, werd geen initiatief ontplooid. Het feit dat de maatvoering voor de spoorprojec- ten vooral relatief van groot belang is, speelt daarbij natuurlijk ook mee. Voor de nieuwe spoorlijn vanaf Kijf hoek was de aanpak, organisatorisch en geodetisch, van begin af aan anders. De studie en het ontwerp van dit deel werden niet uitgevoerd door de NS, maar werden integraal uitbesteed aan de combinatie Grontmij - De Weger. In 1991 waren de plannen zo ver, dat de vervaardiging van een fotogramme- trisch DTM van het gehele gebied noodzakelijk was geworden. De be- Fig. 2. Gedeelte van het kringnet van 1991. staande meetkundige grondslag in het gebied langs de Al 5 en de aanwezige spoorlijnen was onvoldoende om als uit gangspunt te hanteren voor een goede projectgrondslag. Hoewel GPS al wel beschikbaar was, werd deze techniek nog niet toegepast vanwege de nog beperkte meetperioden (als gevolg van het beperkt aantal satellieten) en de geringe er varing. Een klassiek kringnet was het gevolg (fig. 2). Dit net werd zonder noemenswaardige problemen aangesloten op RD-kerktorens en enkele RD-opstelbouten. Met de punten van dit kringnet als basis werden later vele verdichtingen uitgevoerd voor onder andere aanvullende terrestrische situatiemetingen en metingen ten behoeve van milieu- en grondonderzoek. Vanaf 1997 werd GPS ingezet voor de Betuweroute, in eerste instantie voor statische metingen ten behoeve van pas- punten en verdichtingen van de meetkundige grondslag. Omdat de GPS-toepassingen steeds verder toenamen, werd door de Geogroep een geheel nieuwe serie punten geplaatst vanaf Kijfhoek tot aan Duitsland, die speciaal geschikt zijn om als onbemande (onbewaakte) tijdelijke referentie stations te dienen. Deze punten werden uitsluitend bepaald ten opzichte van de RD-kernnetpunten. Deze punten zijn De Betuweroute - een lang verhaal Wanneer ontstond de Betuweroute? In de zeventiger jaren van de vorige eeuw werd al eens onderzocht om het bestaande spoorlijntje door de Betuwe een grotere taak te geven. Door afnemend goederenvervoer per spoor kwam er echter voldoende ruimte vrij op het bestaande railnet. Van een forse groei in het reizigersvervoer was nog geen sprake. De Betuweroute dook pas weer op in 1989. Een rap port van het ministerie werd door NS vertaald naar een globaal plan, Rail 21 Cargo, waarin een aantal grote in frastructuurprojecten ter sprake kwam. Van Amsterdam en Rotterdam naar het oosten en het zuiden. Veel onderde len uit dit plan zijn in de loop van der tijd verdwenen. Als laatste is besloten om de 'Noordtak' niet aan te leggen, maar het goederenverkeer af te wikkelen via de, op ver schillende plaatsen aan te passen, bestaande spoorlijnen van Eist naar de grensovergang Oldenzaal-Bentheim. Al leen de huidige Betuweroute is van dit plan uiteindelijk overgebleven. De door NS gepresenteerde startnotitie was op 14 januari 1991 het startsein voor de gecombineerde tracé- en MER-procedure. De streefdatum voor de opleve ring was toen 1998. In 1994 werd de Planologische Kernbe slissing (PKB) gepubliceerd. Hierna volgden nog vele poli tieke debatten en discussies, en diverse keren leek het mo ment naderbij dat alles zou worden stopgezet. Na vele aan passingen in het ontwerp zijn de eerste bouwactiviteiten gestart in 1997. De oplevering staat nu gepland in 2006. 1991 - Het kringnet als basis 1997 - De opkomst van GPS in Ruijbroei Gemeente^ \Giess? Polde agiLill Neder-Hardi txveld Giessendarrr GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 7