Arnnem Grondslag in de ether 14.Tunnel Pannerdensch Kanaal 13. Container Uitwissel Punt Valburg 12. 'Hoog/Laag-Pakket' 15.Tunnel Zevenaar Wagenir)^en Huissen Ketteren Groetten jhoutden Zetten Angeren Herveld- Valburgl Babberlch Ochten Herveld-Zuld Doornenburg Aerdt Pannerden Druten Winsten Deeit Oosterhout Gendt Afferden netpunten hadden de status van con trolepunt; de meeste konden echter zonder problemen als aansluitings- punt worden gebruikt. De bepaling in NAP middels waterpassing gaf ook wei nig problemen. Tijdens het 20e Geodesia-congres in 1999 te Utrecht maakte Arcadis be kend dat zij de opdracht had ontvan gen voor de maatvoering van het be stek BR 1 en 2 gelegen tus sen de Sophiatunnel en Go- rinchem, met een totale lengte van ongeveer twin tig kilometer. Een ele mentair onderdeel van het plan van aanpak vormt een tweetal (nog te realiseren) perma nente GPS-referentie- stations voor RTK- toepassingen voor de duur van het werk. Na de gun- ning van de op dracht waren deze stations in korte tijd operationeel. Voor Arcadis was dit niet de eerste toe passing. Bij het project Bodemsanering Diemerzeedijk te Amsterdam was al ervaring opgedaan met één referentie- Fig. 4. GPS-webnet rond de Botlektunnel. station [1). Er waren echter nog grotere plannen: een net werk van referentiestations voor de gehele Betuweroute. Ook bij Railinfrabeheer waren er ideeën omtrent dergelijke toepassingen. Direct na het congres werden dan ook in ge zamenlijk verband (Arcadis, Railinfrabeheer en GeoMetius, de leverancier van de eerste twee stations) de haalbaarheid en de voor- en nadelen in alle openheid besproken. In deze verkennende fase werd ook een bezoek gebracht aan een al functionerend netwerk van zes referentiestations, speciaal geplaatst voor de realisatie van de Channel Tunnel Rail Link (de HSL-verbinding kanaaltunnel-Londen). Het resultaat van de voorbereidende fase gaf duidelijk aan dat de realisa tie niet zozeer afhankelijk was van de techniek, maar voor al van de financiering. Voor de Betuweroute als geheel werden alleen voordelen voorzien Kwaliteit. De referentiestations zijn samen één actief plaatsbepalingssysteem. Iedere gebruiker werkt in hetzelfde stelsel, hetgeen uniformiteit en uit wisselbaarheid bevordert. Beschikbaarheid. Het systeem is vier- 2^^™, entwintig uur per dag beschikbaar op specifieke frequenties. De gebrui ker heeft geen zorg en werk omtrent eigen referentiestations. Er is geen onderlinge hinder door ffequentievervuiling. Kostenbesparend. Bij elke meting worden kosten van een eigen referentiestation bespaard. Voor een succesvolle toepassing moest het gebruik univer seel, merkonafhankelijk en eenvoudig zijn. Gekozen is daarom om de meetgegevens van de referentiestations uit te zenden via de radio, de keuze voor het signaal viel op het open CMR-formaat (Compact Measurement Record). Omdat voor deze toepassingen slechts een beperkt radio-zendver- GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 9