Digitale Vlucht boven Amsterdam; een schitterende mislukking? Men producere met behulp van computertechnolo gie een aanklilcbaar virtueel model van de binnen stad van Amsterdam. Een model dat functioneert als een clickable interface naar een grote hoeveelheid achter liggende tekst- en beeldinformatie over het heden en het verleden van Amsterdam. Ter optimalisering van de beeld kwaliteit zette men een deel van de benodigde beeldbestan den op een cd-rorn. Met de cd-rom betreedt men een visueel aantrekkelijk gedefinieerde overvliegbare ruimte vol prach tige 3D-modellen. Uiteraard maakt men links naar het internet. Voor de internet-surfer die de cd-rom niet bij de hand heeft, construere men een (qua beeldkwaliteit sterk afgeslankt) virtueel model van Amsterdam, dat gratis bij de mensen op de computer binnenstroomt, net als leiding water. Die versie is toch nog heel aantrekkelijk door het serieuze inhoudelijke en historische niveau. Uiteraard wordt het geheel gebouwd op basis van een GIS-model en is er een real time vlucht over de stad. Maar ook op de afge slankte internetversie kan de bezoeker een aantal gebou wen aanklikken en informatie ophalen. Toegang tot een virtuele afspiegeling van Amsterdam zou aldus op internet veel aantrekkelijker en geavanceerder worden dan het ge val is bij een platte clickable map. Ziedaar, gedateerd anno domini 1998, het luchtkasteel-in-aanbouw van ondergete kende, een op internet actieve, behoorlijk bevlogen kunst historicus. Met dit bovengenoemde plan langzaam rijpend ben ik in de zomer van 1998 als niet in opdracht van deze of gene in stantie, de boer opgegaan in Amster dam. Om met vele personen en instan ties te praten en te brainstormen en het geschetste project op vleugelen dei- gedeelde geestdrift verder te dragen. Het plan groeide in de loop van de eer ste maanden inderdaad als kool en de kristalliserend en Kees privépersoon, dus Kaldenbach. stap-voor-stap gekristalliseerde opzet werd tenslotte voor de gesprekspart ners vastgelegd in een rapport van mijn hand, getiteld 'Naar een 3D-vlucht boven Amsterdam'. Het rapport werd in Amsterdam in beperkte kring ver spreid in de lente van 1999. Na de uit gebreide consultaties in het Amster damse veld, en na een bijeenkomst van geïnteresseerde partijen, gehouden in het Amsterdams Historisch Museum, volgde echter al spoedig een waarlijk Zen-achtige stilte waarin het plan (voorlopig of voor langere tijd?) werd bij gezet in het kabinet van schitterende mislukkingen. Basis voor het hierboven geschetste kloeke plan was de fascinerende erva ring die ik opdeed bij de afdeling Geo desie van de Technische Universiteit Delft (TUD) in het project 'Vlucht boven Delft 1660'. Dat project op basis van een GIS-achtergrond leverde een combina tie van 3D-modellen en real time over- vliegbaarheid (fig. 1). Het is op internet te bestuderen op mijn home page, www.xs4all.nl/~kalden. Historisch Amsterdam Amsterdam, hoofdstad en hart van Nederland, is gezegend met één van de best bewaarde historische centra van heel Europa. De oude binnenstad is in de loop van de eeuwen op een bijna or ganische wijze gegroeid, vormgegeven in concentrische ringen en een hand vol radialen, en heeft bijna overal zijn menselijke maat behouden. Het glorie rijke verleden ademt in de architec tuur van openbare gebouwen en in de woningen aan pleinen en aan de grachtengordel, in de Jordaan en in het gebied ten oosten van de Amstel. De presentatie van een overvliegbaar Amsterdam op internet zou inderdaad een fantastisch aantrekkelijke manier zijn om Amsterdam open te leggen voor de bewoner en de bezoeker uit binnen- en buitenland. Om in de ach terliggende teksten en software het heden en het verleden een heldere plaats te geven zag ik, de kunsthisto ricus in mijzelf niet verloochenend, in mijn geestesoog een onderverdeling in drie tijdperken. Het eerste tijdperk, gemarkeerd op een hoogtepunt van de Gouden Eeuw, was het jaar 1650. Te bezoeken hoogtepun ten zouden zijn een aanklilcbaar en ge heel te ontvouwen 3D-model van het Stadhuis/Paleis op de Dam. Verder zou den gebouwen van de Oostindische Compagnie, scheepswerven en een flinke reeks woonhuizen, waaronder Kees Kaldenbach, kunsthistoricus. GEODliSIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 12