Geo-informatie gecoördineerd n Gelet op de grote maatschappelijke en economische betekenis van vastgoed zijn tot nu toe met name door de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) en de Ravi meerdere acties ondernomen om tot een betrouwbare vastgoedinformatievoorziening binnen Nederland te komen. Diverse Ravi- rapporten, waaronder de Structuur schets vastgoedinformatievoorziening en de Gemeentelijke Functionele Ontwerpen (GFO's) van de VNG hebben de afgelopen tien jaar de vast goedinformatie, de registratie en de uitwisseling van vastgoedgegevens sterk verbeterd. Een verdere stimulans voor de vastgoedregistratie wordt verwacht van de ontwikkelingen rond DataLand, die als voorloper van de authentieke registratie gebouwen kan worden gezien. Daar een gebouwen registratie deel uitmaakt van een groter geheel, de vastgoed- of geo- informatie, wordt in dit artikel niet ingegaan op de organisatie van een authentieke gebouwenregistratie, maar op de organisatie van de (totale) geo- informatievoorziening bij gemeenten. In dit artikel wordt met geo-informatie alle ruimtelijke informatie bedoeld, die binnen een gemeentelijke orga nisatie aanwezig is. Hieronder verstaan we onder andere gebouwenregistratie, adressen, kadastrale registratie, ruimtelijke plannen, vergunningen en kaartmateriaal, zoals de Grootschalige Basiskaart en de kadastrale kaart. Sinds de inwerkingtreding op 1-1- 1995 van de Wet Waardering On roerende Zaken (Wet WOZ) kan worden geconstateerd dat de vraag naar geo-informatie, met name infor matie over de ligging en eigenschap pen van vastgoedobjecten, sterk is toe genomen en dat die informatiebehoef te vanuit diezelfde wet ook beter is ge definieerd. Ook de veranderde uit gangspunten rondom het gedogen van illegale (exploitatie van) bouwwerken hebben geleid tot een intensievere in formatiebehoefte rondom vastgoed. Je kunt stellen dat de vraagkant nu wel helder is, maar hoe is het gesteld met de aanbodzijde? Hoe moet de geo- informatievoorziening binnen een ge meente worden georganiseerd? Waar liggen de verantwoordelijkheden en hoe moeten deze worden ingericht? Om een praktisch beeld te krijgen van het organiseren van de geo-informatie- voorziening zijn onze ervaringen, die in de loop der jaren zijn opgedaan bij diverse gemeentelijke organisaties, meegenomen bij het schrijven van dit artikel. Daarnaast zijn bij een beperkt aantal gemeenten en instellingen in terviews afgenomen (zie kader). Voor deze gemeenten en instellingen is gekozen vanwege de uitgesproken ideeën die daar leven en de ontwikke lingen die zich daar afspelen. Geo-informatie steeds belangrijker Steeds meer mensen, organisaties en instellingen zijn direct betrokken bij en afhankelijk van de kwaliteit van geo-informatie. Denk hierbij aan de steeds belangrijkere rol van geo-infor matie in de verschillende gemeentelij ke processen, inclusief de beleidsinfor matie voor bestuur en gemeenteraad, de communicatie met andere in stanties zoals Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), Rijks Planologische Dienst (RPD), waterschappen en de Rijksbelastingdienst, en niet te verge ten de communicatie met de burger. De overheid wordt steeds transparan- ORGANISATORISCH CONCEPT VOOR G E O - I N F O R M AT I E VO O R ZI E N I N G BIJ GEMEENTEN J.A.M. Hop, en ir. A. B. M. Vogels, resp. senior adviseur en adviseur bij Advies- en Ingenieursbureau Oranjewoud. GEODESIA 2002-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 16