Waarom niet kunnen kaartlezen 'Waarom vrouwen niet kunnen kaartlezen9 In het januariummer van dit tijd schrift schreven Van der Schee en Van Dijk onder de titel "Een kaart zegt meer dan duizend woorden" een boeiend artikel over onbegrip en on kunde bij kaartlezers. Zij melden daarbij het cliché van de ruziemaken de man (achter het stuur) en een vrouw (met de opgevouwen kaart op schoot). Zij gaan daarbij niet in op aangetoond verschil in de seksen inzake de vaardigheid in het kaartle zen. Het onderstaande is een reactie, een aanvulling, die te gelijkertijd een boekaankon diging is. Eind 2000 verschenen bij uit geverij Het Spectrum twee vertaalde boekjes van de Aus traliërs Allan en Barbara Pea se met lessen voor mannen en vrouwen. Bij de boekhandel waartoe ik me wendde (Ver wijs in Den Haag) waren al leen de lessen voor mannen over vrouwen voorradig. (De tegenhanger "Waarom man nen niet luisteren..." is voor dit tijdschrift ook niet rele vant.) "Waarom vrouwen niet kun nen kaartlezen..." heeft als ISBN-nummer 90-274-7189-4 en kost maar 10,40. Het is een boek je met 123 pagina's nuttige adviezen, grappige tekeningen, wetenschappe lijke feiten en veel wit. Een apart hoofdstuk is gewijd aan "Ruimtelijk inzicht". Die start met een illustratie van John Hepworth met een stel een den rondom een kaart op een opslag tank in een industrielandschap. Het onderschrift? "0 nee! Dit kan ik niet ge loven, meisjes... kijk eens naar deze kaart! Ik geloof dat we bij die grote groe ne berg rechtsaf hadden gemoeten". De stelling op de naastgelegen pagina luidt "Vraag een vrouw niet om de weg te wijzen. Kaartlezen en weten waar je bent is afhankelijk van het ruimtelijk inzicht. Hersenscans hebben uitgewezen dat ruim telijk inzicht sterk aanwezig is bij man nen maar veel minder bij vrouwen. Het is een vaardigheid van de man". Het feitje op de volgende pagina meldt dat on geveer 90% van de vrouwen beschikt over een beperkt ruimtelijk inzicht in vergelijking tot de gemiddelde man. De meeste mannen kunnen ook altijd aanwijzen waar het noorden is, de meeste vrouwen niet. De tip luidt: "Geef een vrouw nooit richtingaanwijzin gen als 'Ga richting het zuiden' of 'Ga vier kilometer in westelijke richting'. Geef in plaats daarvan aanwijzingen met oriën tatiepunten". Voorbeelden zijn dan de McDonalds of de ABN Amro-bank. Na wat te hebben doorgegeven over ruimtelijk inzicht over autorijden volgt weer een hier te citeren tip "Als je ruzies wilt vermijden vraag een vrouw dan nooit om de kaart te lezen. Als je niet beschikt over een specifiek gebied in de hersenen waarmee je de kaart kunt om draaien, draai deze om in je handen. Voor een vrouw is het de gewoonste zaak van de wereld de kaan in de richting te houden waarin ze reist". Verder worden bij voorbeeld bouwtekeningen door vrouwen 2D gezien, en door mannen in 3D, omdat hun hersenen gestruc tureerd zijn om diepte te zien. Ge noeg en aanbevolen dus dit boekje als geschenkje voor pakweg een (vrouwelijke) collega Hormonen Op 16 januari 2001 verscheen in diverse media een ANP-be- richt. In het reizigersblad 'Spits' was dat onder de kop "Menstruatie goed voor coör dinatie". Het haalde ook de ra dio. 'Vrouwen die ongesteld zijn, kunnen goed kaanlezen. Het ruimtelijk inzicht is namelijk op zijn best tijdens de menstruatie. Dat komt door hormoonspiegelin gen, zo hebben Duitse onderzoe kers ontdekt", aldus de start van het nieuws. De wetenschap pers gaven aan een aantal vrouwen - groter dan het to tale aantal eerstejaars Geode sie, namelijk wel twaalf - en kele weken lang drie verschil lende tests in alle fases van de menstruatiecyclus. Elf van hen scoorden tijdens hun menstruatie erg goed bij een test met het in gedachten om draaien van wiskundige fi guurtjes, veel beter dan op de dagen dat ze niet ongesteld waren. Overigens moet ik de januari-auteurs toegeven dat beide publicaties ver schenen na het inleveren van hun kopij. Verdere reacties met verwij zing naar literatuur of ervaringen blijven welkom. Adri den Boer, redacteur. Allan Barbara Pe en aan een stuk door praten Lessen voor mannen over vrouwen HET SPECTRUM GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 17