mijnbouw [6] en oliewinning [5], In ver band met onze casestudie is het echter nodig een ander, minder ingeburgerd begrip te introduceren, namelijk dat van de waarde van controle. Ook dit be grip leggen we weer uit aan de hand van een voorbeeld. Loterijvoorbeeld met mogelijkheid voor controle. Fig. 2 betreft een variant van de eerder beschreven loterij. In dit geval dient zich een helderziende aan, die exact kan vertellen welk lotnummer de po tentiële deelnemer moet kopen om ver zekerd te zijn van winst. Aangezien de ze de eerste speler is, krijgt hij de lote rij hierdoor volledig onder controle. In fig. 1 bevond de waarde van de infor matie zich in het realiseren van de on zekere loterijuitkomst voordat de be slissing over deelname werd genomen. Dit kwam tot uiting in het van positie wisselen van een kansknoop en een be siisknoop. In fig. 2 vinden geen positie veranderingen plaats, maar wordt er direct gesleuteld aan de kansen van een kansknoop. De kans op winst wordt verhoogd van 0,5% naar 100%. De waar de van deze verandering is 990. Ook imperfecte informatie kan moge lijk van nut zijn bij besluitvorming. Als een helderziende bijvoorbeeld zou kunnen vertellen of het winnende nummer even of oneven is, zou de winstkans van 0,5% naar 1% stijgen. Deze verhoging heeft, in dit geval, geen waarde. De verwachte opbrengst van het resulterende kansspel wordt 0 (0,01 x 990 - 0,99 x 10), wat overeenkomt met die van onthouding van deelname. De hierboven geschetste situaties zijn voorbeelden van niet-ruimtelijke, dis crete beslissingsproblemen. De aanpak kan echter makkelijk worden doorge- dr. ir. S. de Fig. 3. Schets van het geplande MTC- Valburg haventerrein. trokken naar het ruimtelijke domein en is ook toepasbaar op continue beslissingsvariabelen, waarbij sprake is van een continuüm van keuzemogelijkheden. Dit komt duide lijk naar voren in de nu volgende MTC-Valburg casestudie. De uiteindelijke beslissing betreft hier een aan te kopen vo lume zand voor ophoging van een haventerrein. Voor de be rekening van dit volume moet worden gekozen voor een ge schikt digitaal hoogtemodel van het huidige maaiveld. Casestudie 'MTC-Valburg' Het project MTC-Valburg richt zich op het realiseren van een knooppunt voor het uitwisselen van containerladingen tussen (inter)nationale vervoersstromen over weg, water en spoor. Eén van de componenten van het geplande trans portcentrum is de aanleg van een haventerminal aan de Waal. Hiervoor moet een gebied van ongeveer 41,2 ha wor den opgehoogd tot 15 m boven NAP (fig. 3). De huidige maaiveldhoogte ligt rond de 9 m boven NAP. We veronder stellen dat voor berekening van het benodigde volume zand gebruik wordt gemaakt van een digitaal hoogtebestand (DEM). Omwille van de eenvoud gaan we er daarbij vanuit dat geen rekening hoeft te worden gehouden met moge lijke bodemverzakking. Zowel de grootte van het geplande haventerrein (fig. 3) als de te bereiken hoogte (15 m boven NAP) zijn gegeven. De onzekerheid in het benodigde volu me zand is daarom volledig bepaald door de onzekerheid in de actuele gemiddelde maaiveldhoogte, en dus de nauw keurigheid van de DEMs. Dit probleem werd aan ons voor gelegd door de afdeling GEO van de Provincie Gelderland. Naast de volumeberekeningen is de provincie met name geïnteresseerd in de mogelijkheden voor hergebruik van lokaal afgegraven grond. Dat aspect wordt echter niet mee genomen in de huidige studie. Op het moment van de analyse waren twee hoogtebestan den van het gebied beschikbaar: MANMADE en MERDEM. De basis voor MANMADE werd rond 1970 gelegd door het digitaliseren van hoogtepunten van analoge 110.000 topo grafische kaarten van de Topografische Dienst (ongeveer één punt per ha). In de periode 1980-1990 is het bestand ge actualiseerd met behulp van terrestrisch gemeten hoogten P- 1 koop lot vraag advies helderziende £(V)= €990 valies Inzet E[V) 990 P 0 V 0 win 1000 P 0.005 koop iet 6(V) -€S geen advies koop geen lot verlies inzet E{V) 0 P 0 995 besiisknoop <D kansknoop Fig. 2. Bruin, Centrum voor Geo-lnformatie, Wageningen-UR. Co-auteurs: prof. dr. ir. A. K. Bregt, Centrum voor Geo-lnformatie, Wageningen-UR en ing. M. P.J. van de Ven, afdeling GEO van de Provincie Gelderland. landelijk gebied Slijk-Ewijk water geplande container terminal Ooster hout snelweg weg (ovengj nvierdijk m GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 19