1 sa m Voorbereiding |yrg«»:;-vaw*mm 1 1 -h-rl ^ia-j Li rrrr zijn, dan kan hier een aanzienlijk be sparing worden gerealiseerd doordat zaken snel en efficiënt kunnen wor den behandeld". Bruins had al eerder bij een andere ge meente (Noordoostpolder) en in sa menwerking met Kaf! - onderdeel van Arcadis - een afstudeerproject uitge voerd. Doel van dit onderzoek was 0111 inzicht te krijgen of het mogelijk en wenselijk is om WOZ-objecten op een grafische manier te kunnen afbakenen en de wijze waarop hiaten hierin kun nen worden opgelost. "Uit dat onder zoek werd een aantal punten duide lijk", vertelt Bruins. "Heel belangrijk was dat het in principe goed mogelijk was om WOZ-gegevens op grafische wijze te ontsluiten". Daarbij bleek ech ter wel een aantal problemen of aan dachtspunten te bestaan, die opgelost zouden moeten worden alvorens tot een dergelijke aanpak kon worden overgegaan. Zo bestaat er binnen veel gemeenten een duidelijk cultuurver schil tussen de afdeling Belastingen en de medewerkers die belast zijn met de vastgoedinformatie. Bruins: "Waar vastgoedmensen toch gewend zijn om te denken in geografische visualisa ties, zag menig medewerker van de be lastingafdeling daar het nut niet zo di rect van in. Men was nu eenmaal ge wend om WOZ-gegevens op een admi nistratieve manier vast te leggen en te Controle van objecten met behulp van een digitale luchtfoto. gebruiken. De discussie ging dan ook nogal eens over de noodzaak van een geografische afbakening van een WOZ- object. Het had denk ik ook een beetje te maken met een zekere angst die men bij belastingen had om andere afde lingen van de gemeente verantwoordelijkheden te geven in het belastingendomein". Een ander punt dat zowel gedurende de afstudeeropdracht als bij de invoering van een geografische ontsluiting van WOZ-gegevens in Almelo opviel, was het feit dat er aanzien lijke verschillen kunnen bestaan in de IT-infrastructuur tus sen de afdeling Vastgoedinformatie en de belastingafde ling. "Vastgoed heeft toch de neiging om op dit punt wat voorop te lopen". Bij de gemeente Almelo zag men echter in dat duidelijke voordelen kunnen worden behaald door het met behulp van geografische hulpmiddelen ontsluiten van administra tieve WOZ-gegevens. "Het bundelen van de informatie, de kennis en de kunde van de afdeling Vastgoed en die van de belastingafdeling bieden zeer interessante mogelijkheden. We kunnen hierdoor namelijk de administratieve gegevens van de belastingafdeling koppelen aan de vastgoedinforma tie die bij onze afdeling beschikbaar is. Denk hierbij aan een combinatie van bijvoorbeeld digitale luchtfoto's, topo grafische en kadastrale kaarten, AKR-gegevens en admi nistratieve objectafbakening". Koppeling tussen administratieve en grafische gegevens en een digitale luchtfoto. "Vanaf het moment dat alle betrokken partijen binnen de gemeente zich achter deze manier van werken hadden geschaard, kon de voorbereiding van het feitelijke project beginnen. Er diende bijvoorbeeld een geschikt software pakket te worden geselecteerd op basis waarvan de feite lijke ontsluiting van WOZ-gegevens kon plaatsvinden. Bovendien - en dat is minstens zo belangrijk - was het zaak te zorgen dat medewerkers van beide afdelingen werden Duidelijke opgeleid en de nodige kennis opdeden van het vakgebied weergave detail van de ander". In de praktijk betekende dit dat medewer- informatie. kers van de afdeling Vastgoedinformatie geïnformeerd to* GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 25