Terug bij af Meetsysteem PARA TRACK Agragator Boormachine Referentiedraad met spanning Aarde Aarde Boor met meet sensor boorkop tot de meetdraad worden af geleid. Om de invloed van het aard magnetisme te elimineren wordt zo wel een positieve als een negatieve weerstand gemeten. Ook worden de richting en de elevatie gemeten. Hier uit kan de positie van de boor ten op zichte van de meetdraad worden bere kend met een nauwkeurigheid van 1%. In de uitleg van de elektronische me tingen mis ik echter de afstand van be ginpunt tot de boorkop. En dat klopt, want die wordt op heel eenvoudige wijze verkregen door het tellen van het aantal stukken boorpijp van onge veer 9,5 m dat horizontaal de grond is ingewerkt. De uitleg van Simon wordt onderbro ken door binnenkomende meldingen van een meting. Eerst de positieve me ting: five, zero, point three, gevolgd door de negatieve: five, zero, point four. Simon tikt de gegevens in zijn laptop en vult die aan met de gegevens van die van het stuurbord komen waar Charles van den Berghe de knoppen bedient. Uit de verwerkte waarnemin gen lijkt het dat de boorkop wat uit de koers raalct, maar het kan ook aan de waarnemingen liggen, zegt Simon en hij geeft wat aangepaste correcties door naar de stuurtafel. Er volgt nu een driftig heen en weer geschuif met de boor en een vraag- en antwoordspel tussen de waarnemers, de rekenaar en de bedieners van de boorapparatuur. De kompasroos op de stuurtafel geeft aan dat er een paar graden naar rechts gecorrigeerd gaat worden en de boor Meetsysteem Para Track. Een stuur- kabel tussen begin- en eindpunt dient als referentielijn voor het te boren tracé. gaat weer draaien om al snel weer te stoppen en achteruit te draaien. Charles draait aan knoppen, leest af, stelt in en draait weer aan knoppen. Buiten roepen zijn collega's wan neer hij moet stoppen of verder moet draaien. Het lijkt even spannend te zijn. Wat gebeurt er allemaal? "Oh, just testing a few things" is het vage antwoord. Na enige tijd loopt alles weer normaal. Als boorstuk 126 bijna helemaal in de boor- koker is verdwenen, stopt het draaien even en wordt num mer 127 vastgemaakt. Nog een kleine vierhonderd meter te gaan voor het uiteinde van de boor zijn kop zal laten zien aan het eind van het boorgat. Om dat te zien moeten we over een paar weken nog eens terugkomen. Het werden een paar maanden, want kort na mijn vertrek liep de boor volledig vast in de zware en onregelmatige on dergrond. De boor werd geheel teruggetrokken en er werd met een dunnere boor verder geboord. Daarmee werd het eindpunt wel gehaald, maar toen moest die dunne sleuf nog worden verruimd ten behoeve van de 200 mm kabel buis die erin moest. Deze ruimere liep vast en kon niet meer worden losgetrokken, ook niet met het uitoefenen van grote trekkracht. De buis blijft nu zitten en zal dienen als mantelbuis voor de besturingskabels. Inmiddels is de tweede boring van start gegaan, maar nu op een veel grote re diepte (33 m) in de hoop daar een minder weerbarstige bodem aan te treffen. Charles aan het stuurbord, waarmee de boor constant in de juiste richting wordt gehouden (op dit moment op een afstand van 1100 m Meettheorie. Het magnetisch veld dat rondom de meet draad is opgewekt, wordt door de sensor in de boorkop gedetecteerd. Als ik het werkterrein voor de derde keer betreed, draait de boor weer rustig (maar ogenschijnlijk in wat langzamer tempo) zijn rondjes. Er wordt nu geboord met een dubbel stangensysteem. De dunne binnenstang met de meetkop lean door de grote boorstangen vooruit worden geschoven, op enige afstand volgt de boorkop die het boorgat vergroot tot zo'n 200 mm. Er is alweer meer dan 1000 m geboord en het wordt dus weer spannend. Het vertrouwen is groot dat over een week het eindpunt weer zal zijn bereikt. Er is in middels veel werk verzet. De leiding van het aanlandings station (punt B) tot voorbij de mosselbedrijven aan de Kor- ringaweg is vrijwel gereed. Die bestaat uit drie buizen van 500 mm diameter. Later zal die nog worden doorgetrokken, met twee leidingen van 350 mm, naar een gebied van zes ha in de Olzendepolder ten behoeve van een nog te vestigen aqua-businesspark (viskweelcvijvers bijvoorbeeld), voorlopig om onduidelijke redenen het quarantainegebied genoemd. .Aardinagnetisdi Meetdraad Magnetisch veld Mcctprincipc GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 31