Samenwerking en verevening bij herstructurering van naoorlogse woonwijken BEDRIJVEN EN DIENSTEN Vastgoedsysteem Vlissingen en de WOZ: 'Zien is geloven' Het frame met daarin gemonteerd de drie camera's. daarop retro-reflectieve meetpunten met een bekende configuratie. Naast de vervaardiging van deze hardware componenten zijn er algoritmen ont wikkeld en geïmplementeerd, die het mogelijk maken de coördinaten van de punt van de meetpen te bepalen in het coördinatenstelsel dat wordt gede finieerd door het frame met daarin de drie camera's. Hiertoe worden de meetpunten automatisch in de beel den gedetecteerd, gemeten en geïden tificeerd. Het systeem is uitgebreid getest. Hier bij bleek dat de precisie van het sys teem afhankelijk is van een groot aan tal factoren. Belangrijke zijn onder an dere de afstand van de camera's tot de meetpen, de geometrische verdeling van de meetpunten op de meetpen en de kwaliteit (o.a. stabiliteit) van de ca mera's. Tevens bleek dat, omdat er ge bruik wordt gemaakt van a priori ken nis van de geometrische verdeling van de meetpunten, de kwaliteit beter is dan wanneer hiervan geen gebruik was gemaakt. Liset Löfïler (Afstudeerdatum: 15-12-2000) In veel wijken die na de oorlog ge bouwd zijn, zijn nu veel problemen ontstaan: de woningen sluiten niet meer aan bij de huidige woonwensen en er zijn problemen met de leefbaar heid. Hierdoor en door de dreiging van leegstand moeten de wijken worden geherstructureerd. Herstructurering is een vorm van ste delijke vernieuwing waarbij een breed pakket aan maatregelen wordt geno men. Er wordt vooral ingezet op her differentiatie van de woningvoorraad, herinrichting van het openbaar gebied en aanpassing van het voorzieningen niveau aan de huidige wensen. Hierbij worden vele woningen gesloopt, ge renoveerd of verkocht. Bij de herstructurering van deze wij ken zijn vele partijen betrokken; de be langrijkste zijn de gemeente, de cor poraties en de bewoners. In dit afstu deerverslag is de nadruk gelegd op de samenwerking tussen gemeente en corporaties. Aan de hand van litera tuuronderzoek, casestudies in Gronin gen, Hoogvliet (Rotterdam) en Trans vaal (Den Haag) en de analyse van die informatie is een voorstel gedaan voor de samenwerking en verevening in de wijk Morgenstond in Den Haag Zuid west. Voor de uitgebreide samenvatting, zie: www.geo.tudelft.nl/gigb/product/scrip- ties/loffler.html. Zelf geloven ze ook dat Vlissingen koploper is op het gebied van ge meentelijke vastgoedregistratie, en niet alleen om daarmee de WOZ-opera- tie beter te laten verlopen. Voor dit laatste doel was wel de bijeenkomst op 16 februari jl. belegd, want de WOZ is weer actueel. Morgen vallen bij alle burgers de nieuwe taxaties in de bus, vertelde J. A. Janse, hoofd van de sectie vastgoed WOZ en heffingen. Vier jaar geleden volgde daarop een lawine van vragen en bezwaarschriften, en dat was vaak terecht. De taxatie stond toen onder grote tijdsdruk en er was bij de gemeente nog weinig informatie in huis om taxaties (van de Kafi) goed te kunnen controleren. Nu is dat anders. De gemeente heeft niet stilgezeten en heeft vier jaar lang zowel het vastgoed systeem als de informatie die daarin zit, flink uitgebreid en op een kwalita tief hoog peil gebracht. Het Vlissingse vastgoedsysteem, gebaseerd op het GI- systeem Infocad, blijkt een voortreffe lijk systeem te zijn om deskundigen en leken snel en visueel inzicht te geven in de gegevens en processen. Kadastra le kaarten, GBKN, luchtfoto's en cyclo- media-opnamen vormen de geometri sche component. De gegevens uit de gemeentelijke bevolkingsadministra tie (GBA) zorgen voor het administra tieve deel, zodat heel veel informatie over burgers, gekoppeld aan het vast goed, kunnen worden weergegeven. Samen geeft het de mogelijkheid, zo als één van de inleiders verklaarde, in één oogopslag te zien waar weduwen ouder dan tachtig jaar met een huis van meer dan 1 miljoen gulden wo nen. De dag van de verzending van de WOZ- enveloppen was dus uitgekozen om de inwoners te vertellen hoe goed en mooi het nu allemaal is voorbereid en ook hoe je kunt worden geïnformeerd als je toch niet gelooft dat het goed is. Wethouder C. de Keyzer gaf kleur aan de gebeurtenis door de intranetsite te openen waarop dit gemeentelijk sys teem straks is te raadplegen. Wij noe men het een optische basisadministra tie, sprak Janse. Niet alleen hebben we GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 43