- Geo-lnformatie 's-Hertogenbosch ISO gecertificeerd 's-Hertogenbosch nu veel meer en veel betere gegevens, maar we kunnen het ook veel mooier laten zien en wij denken dat dit goed werkt en bezwaren kan voorkomen, onder het motto 'Zien is geloven'. De wethouder complimenteerde Janse en de bouwers van het systeem Gerard Leydeklcer (geo-informaticus) en Mo hammed Ellithy (de GIS-leverancieij, die samen het leeuwenaandeel hebben gehad. Erg ingenomen was hij met de aanvullende informatie zoals de lucht foto en de cyclomedia-foto's van alle huizen in Vlissingen, zodat het nu mo gelijk is binnen op kantoor in heel kor te tijd inzage te nemen in zaken waar voor je anders naar buiten moest. Hoe mooi dat werkt, liet Gerard samen met Mohammed zien in een indruk wekkende presentatie. Uitgelegd werd dat de gemeente dit systeem heeft ge kozen om onderlinge relaties van ob jecten in beeld te kunnen brengen en controles uit te voeren. Deze doelstel ling, gekoppeld aan de wens van de wethouder om zoveel mogelijk visueel te maken, is de basis van dit nieuwe systeem. Selecties naar inhoud, opper vlakte bouwjaar en koopsom liggen voor de hand als je over de WOZ spreekt. Van elke willekeurige wijk of deel daarvan kan een kaartbeeld op het scherm worden gepresenteerd, waarop de woningen per inhoud, bouwjaar of waarde zijn gekleurd. Als extra laag kan de luchtfoto wat meer inzicht geven in de topografie en even snel kan een foto van het bedoelde pand zichtbaar worden gemaakt. Om dat de cyclomedia-auto 360 graden in de rondte heeft gefotografeerd, lean ook het huis van de buren en het uit zicht naar de andere kant van de straat worden getoond. En als je op de juiste button klikt, verschijnt een menu in beeld met daarop een heleboel gege vens van het huis en van de bewoner. Dit alles maakt het eenvoudig om een willekeurige woning te vergelijken met andere of met het referentie-ob ject, waarvan er nu veel meer zijn dan bij de vorige taxatie. Ook dat maakt vergelijking eenvoudiger. De afbeelding van huizen met al hun kenmerken is tweedimensionaal geen probleem. Per slot van rekening staan die al op de kadastrale kaart waarmee je begint. Bij appartementen is elk WOZ-object wat moeilijker weer te geven. Daarvoor heeft Gerard een even simpele als praktische oplossing ge vonden: de flat wordt als het ware ge kanteld en in dat blok worden even veel vakjes als appartementen gete kend. Dat lukte zelfs met de 130 meter hoge Sardijntoren. f ti Mohammed Ellithy maakte de aanwe zigen nog duidelijk dat het systeem InFoCAD niet alleen voor de WOZ is ge maakt, maar is toegesneden op elke ge meentelijke toepassing, zoals het ma ken van bestemmingsplannen, verka velingsplannen, grondbeheer en facili ty management. Hij toonde ook nog een toepassing als rampenkaart: een cirkel op de kaart rondom een denk baar rampgebied markeert de gevaren zone. Binnen enkele seconden wordt een lijst getoond van alle eigenaren van de woningen binnen die cirkel. Het programma werkt op een eenvou dige pc en is beslist niet duur. De wethouder ziet ook voordelen voor gebruik, anders dan voor de WOZ, als hij op de kaart ziet aangegeven welke woningen van een dakkapel zijn voor zien. Bij de beoordeling van soort en grootte, en voor de afstemming in de omgeving kan de welstandscommissie nu eenvoudig kijken hoe de straat (en de dakkapellen) er uitzien. Jammer dat vanaf volgend jaar daarvoor geen ver gunning meer nodig is. Ook routes van brandweer en ambulances zijn goed op het beeldscherm te bekijken, want de cyclomedia-auto heeft heel Vlissin gen gefotografeerd en op de kaart zijn die standplaatsen aangegeven. Met een klikje op zo'n punt kun je de hele omgeving daar bekijken. Op achtdui zend plaatsen is zo'n omtrelcfoto ge maakt, nu nog in zwart wit, maar de volgende serie komt in kleur. Dat is één van de toekomstplannen van de sectie vastgoed. Daarnaast zal worden gewerkt aan geautomatiseerde waar debepaling van de huizen en een visu alisatie van administratieve gegevens. De eerste stappen naar loket 2000 zijn dus gezet en er zullen snel nieuwe vol gen. Vandaag de stap naar intranet, weldra gevolgd door die naar internet. Zij die erbij waren, zullen het geloven, maar anderen zullen het denk ik eerst willen zien. Theo Scheele Op donderdag 14 december 2000 heeft het Ingenieursbureau 's-Her togenbosch het ISO 9001 certificaat be haald. Twee dagen, waarin een derde deel van de tachtig medewerkers werd bevraagd over hun kennis van en erva ring met kwaliteitszorg, werden zo met positief resultaat afgesloten. Met een spetterende en feestelijke bijeen komst op 30 januari 2001 in het Ko ningstheater heeft het Ingenieursbu reau het behalen van het certificaat op gepaste wijze gevierd. Het Ingenieursbureau 's-Hertogen- bosch is een onderdeel van de sector Stadsbedrijven van de gemeente 's-Her- togenbosch en biedt advies, ontwerp en begeleiding bij projecten op de ge bieden civiele techniek, cultuurtech niek, bouwkunde en geodesie. Het team Geo-lnformatie houdt zich met name bezig met het verzorgen van de (gemeentebrede) vastgoedinformatie- Ingenieursbureau voorziening en de landmeetkundige dienstverlening. Het Ingenieursbu reau voert namens de gemeente 's-Her togenbosch deze werkzaamheden op bedrijfsmatige en professionele wijze uit. Onder het motto 'zeggen wat je doet, doen wat je zegt en laten zien wat je gedaan hebt' is de afgelopen vier jaar enthousiast gewerkt aan de invoering van een kwaliteitszorgsysteem. Hierbij is met name veel aandacht besteed aan het goed structureren van de werkpro cessen, innovatie en draagvlak onder alle medewerkers, met als uiteinde lijke doel het leveren van kwaliteit, te vreden klanten en het beheersen van de risico's. GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 44