Mogelijke oplossingen gistratie van deze objecten bij kadas ters en de vereiste modellering van de ze objecten. Juridisch gezien voldoet het huidige Kadaster nog steeds voor wat betreft het registreren van eigen dom van 3D-wereldobjecten op basis van de verdeling van heel Nederland in 2D-percelen. Het is echter een aan tal keren geconfronteerd met de be perkingen van de huidige registratie. Bovendien wil het Kadaster oolc in de toekomst een beheersbaar, uniform en efficiënt registratiesysteem waarbor gen. Daarom is het op zoek naar betere manieren om 3D-situaties te registre ren. Het doel van het promotieonder zoek, dat wordt uitgevoerd bij de afde ling Geodesie in samenwerking met het Kadaster, is om een prototype van een kadastraal registratiesysteem te bouwen, dat de relevante 3D-informa- tie kan meenemen bij de registratie. In november 2001 is een workshop in Delft georganiseerd, die ondersteund werd door de FIG [1], Een kort verslag van deze workshop is te vinden in [2], In dit artikel beschrijven we de bena dering die in ons onderzoek is gekozen voor de registratie van 3D-situaties. We beginnen met het geven van een korte beschrijving van drie mogelijke oplos singen om 3D-wereldobjecten en 3D- situaties te registreren. Daarna zullen we deze oplossingen bekijken vanuit zowel kadastraal oogpunt als tech nisch oogpunt. Tenslotte zullen we on ze resultaten vergelijken met de bevin dingen van andere landen, zoals bleek tijdens de workshop in Delft. Uitgaand van de bestaande registratie zijn er drie mogelijke oplossingen om 3D-situaties te registreren: Volledig 3D-kadastraal registratiesysteem Dit betekent de introductie van het concept van de definitie van het eigen domsrecht in 3D. De gehele 3D-ruimte wordt opgedeeld in volumes (of 3D- percelen), zonder overlap of gaten. De juridische basis, vastgoedtransacties en de kadastrale registratie zullen de vestiging en de overdracht van 3D- rechten moeten ondersteunen. Prak- drs. j. E. Stoter, sectie GIS-technotogie, afdeling Geodesie TU Delft, en dr. ir. M. A. Salzmann, Kadaster Apeldoorn, directie Vastgoedinformatie en Geodesie. Co-auteurs: prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom en prof. ir. P. van der Molen. Fig. 2. De kadastrale kaart van een deel van de metro van Amsterdam. De ligging van de metro, die in rood bovenop de kaart is getekend, is niet zichtbaar op de kaart. tisch gezien is het beter om 2D-perce- len als standaard te handhaven (met een impliciete derde dimensie, omdat het eigendomsrecht niet expliciet be perkt is in verticale richting) en 3D- percelen alleen te gebruiken in com plexe 3D-situaties. Overwogen kan worden of een minder vergaande de finitie van 3D-eigendomsrecht vol doende kan zijn (bijvoorbeeld één of meerdere eigendomslagen: onder, bo ven en op het maaiveld). Hybride oplossing Dit betekent het handhaven van het huidige 2D-Kadaster en de registratie van 3D-situaties door het registreren van 3D-wereldobjecten (topografische objecten) binnen het huidige systeem. Dit resulteert in een hybride oplossing van 2D-percelen (juridische registratie) enerzijds en 3D-wereldobjecten (feitelijke registratie) an derzijds, waarbij de relaties tussen de percelen en de 3D- objecten ook worden onderkend (onderbroken lijn in het conceptuele gegevensmodel in fig. 4b). Impliciete relaties bestaan door de ruimtelijke definitie van de 3D-objecten (die bestaat uit de relevante begrenzing van de objecten) in Aadaster GEODESIA 2002-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 7