O O De producten: naar een GBKN op maat! BÈÊ^M a. minder (uitgesproken) behoefte aan een metrische GBKN; b. veel ad hoc afnames van partijen, die mogelijk in de toekomst vaste klant zouden kunnen zijn (bijvoor beeld telecompartijen); c. behoefte aan verkoopafspraken op centraal niveau vanuit organisaties met een landelijk (overkoepelende) structuur. Echter de distributiebehoefte kan verschil lend zijn: organisaties met een landelijke structuur die werken met regiokantoren hebben soms toch be hoefte aan regionale distributie. Het marktpotentieel is schematisch weergegeven in fig. 3. Fig. 3. Marktpotentieel. In het bovenstaande is aangegeven dat de (potentiële) gebruikers verschillende behoeften kennen. Je kunt daar natuurlijk op reageren zoals Ford deed, toen vanuit de markt behoefte kwam aan auto's met verschillende kleu ren: "Ze kunnen elke kleur krijgen, zolang het maar zwart is". Maar voor het volgen van een meer vraaggerichte be nadering is differentiatie naar verschillende producten te overwegen. Dit heeft, naast het beter tegemoetkomen aan de diversiteit in gebruilcsbehoeften, nog twee bijkomende voordelen: het maakt een onderbouwde differentiatie in prijs moge lijk (in een open markt is het moeilijk vol te houden om hetzelfde product afhankelijk van de toepassing tegen verschillende tarieven aan te bieden); het beperkt de gevaren van 'marktafkalving', ook bij de huidige partners, door alternatieve producten. Tabel 1. Omschrijving van producten. Producten Metrisch niveau Mate van koppel baarheid Omschrijving Toepassingsveld Basiskaart Hoog Laag Nauwkeurige grootschalige, uniforme topografische ondergrond, die zowel digitaal als analoog leverbaar is huidige GBKN, maar dan uniform). Beheer Ontwerp Koppelkaart Laag Hoog 'Intelligente' topografische onder grond die in een GIS-werkomgeving kan worden gebruikt voor integratie en vergelijking van ruimtelijke en thematische informatie die uit andere bestanden afkomstig is. Onderzoek Beleid Rasterkaart Laag Laag Grofmazig, topografisch kaartbeeld met een rasterstructuur. Het stelt andere organisaties in staat allerlei eigen toepassingen te ontwikkelen, zoals het ontwikkelen van route navigatiesystemen en het integreren en verspreiden via internet van de grootschalige rasterkaart al dan niet met luchtfoto's en satellietbeelden. Hiermee kunnen luchtfoto's en satel lietbeelden interpreteerbaar worden. Presentatie Product ontwikkeling Combikaart Hoog Hoog De Combikaart wordt niet als een afzonderlijk product gezien, maar als een combinatie van de basis- en de koppelkaart. Combinatie partnermarkt klantenmarkt vaste gebruikers ad hoe gebruikers lokaal werkende doelgroepen regionaal werkende doelgroepen landelijk werkende doelgroepen hoge marktpotentie 1 lage marktpotentie Productdifferentiatie Producten kunnen op basis van ver schillende productkenmerken gediffe rentieerd worden. In fig. 4 is dit ge daan op basis van 'metrisch karakter' (van gebruik ter oriëntatie tot aan het ontlenen van exacte maten) en 'kop pelbaarheid' (gebruik als ondergrond/ plaatje tot aan basis voor koppeling). Uiteraard zijn er ook andere mogelijk heden, zoals het differentiëren naar inhoud. Hier gaan we niet op in, om dat dit in de praktijk eenvoudig te rea liseren is door het selecteren van kaartlagen. Het daadwerkelijk aanbie den van inhoudselecties is overigens nog wel vers twee; dit gebeurt in de praktijk weinig. Als 'hoog metrisch' beschouwen we een precisie van 20 tot 40 cm (dit is in het algemeen de precisie van de hui dige GBKN) en als 'laag metrisch' een precisie van 1 tot 3 m. 'Hoog koppel- baar' kan bijvoorbeeld worden gezien als een GBKN met minimaal een vlak- gerichte structuur en objectgerichte gebouwen waarmee koppeling aan een adressenbestand mogelijk is. 'Laag koppelbaar' is in onze beleving een lijngerichte (spaghetti)structuur van het bestand. Basiskaart, koppelkaart en rasterkaart Hiermee komen we tot een viertal pro ducten die we typeren als: basiskaart, koppelkaart, rasterkaart en combi- lcaart. In feite is de combikaart de com binatie van de basiskaart en de koppel kaart. In tabel 1 is een nadere om schrijving van deze producten opge nomen, met hun toepassingsmogelijk heden. GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 8