Product/marktcombinaties OOO OO OO OO O ■O 9 0 De strategie: van passief naar (pro-)actief In fig. 5. is aangegeven welke produc ten passen bij welke marktsegmenten. Voor wat betreft de markt is de in deling naar lokaal, regionaal en lande lijk niet meegenomen omdat dit voor al effect heeft op de verkooporganisa tie en de uniformiteit van het product. De markt voor de basiskaart is vooral omvangrijk in de partnermarkt met van oudsher toepassingen als ontwerp en beheer. Ook in de klantenmarkt is intensieve toepassing te voorzien bij kabel- en telecombedrijven, inge nieursbureaus en organisaties als Rijkswaterstaat. De analysemogelijk heden van de koppelkaart bieden in de partnermarkt vooral bij de gemeenten en waterschappen mogelijkheden. partnermarkt klantenmarkt vaste gebruikers ad hoe gebruikers Basiskaart Koppelkaart Rasterkaart hoge prioriteit lage prioriteit Daarnaast is het gebruik naar verwach ting interessant in de klantenmarkt bij organisaties als provincies, onder zoeksinstituten, de Topografische Dienst Nederland en politie en brand weer. Grote voordeel - vanuit markt perspectief- van de koppelkaart is dat het goed aansluit op de wensen van een groot deel van de klantenmarkt. Een nadeel van dit product is dat hier mee afkalving van de markt voor het basisbestand kan optreden. Echter, O 0 1 Basiskaart Combikaart Rasterkaart Koppelkaart Laag Hoog Koppelbaarheid met andere bestanden marktverkleining lijkt überhaupt een onvermijdelijke ontwikkeling te zijn. Door vanuit de GBKN-organisatie zelf het voortouw te nemen in de product ontwikkeling van de koppelkaart wordt in ieder geval maatschappelijke meerwaarde geleverd, externe concur rentie voorkomen en omzet gemaakt. Fig. 4. Product differentiatie. Fig. 5. Product/markt combinaties. Fig. 6. Routeplanning tot op het gebouw nauwkeurig (bron: www.zenrin.com). Fig. 7. Combinatie van overzichtskaart en detailinformatie (bron: www.zenrin. com). Hoe groot de markt voor de rasterkaart is, is moeilijk te overzien. Te denken valt aan organisaties rond routeplan ning en navigatiesystemen, en een or ganisatie als het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium die momen teel overweegt om satellietbeelden te marketen. Het idee is verder dat dit product, dat zich leent voor distributie via internet, mogelijk een grote spin-off lean krijgen. Dit laatste door de kwantiteit van de afname, zonder extra vervaardigingskosten, als product van de 'nieuwe economie', waarbij voor immateriële goederen, zo als software en digitale data, het traditionele economische denken gebaseerd op schaarste niet meer opgaat. Overigens wordt voor de komende jaren de 'rasterkaart' als een pro duct beschouwd zonder luchtfoto's c.q. satellietbeelden. Een mogelijke geïntegreerde verkoop van de rasterkaart en luchtfoto's door de GBKN-organisatie voorzien we niet op korte termijn. Pas als luchtfoto's en satellietbeelden een integrale plaats innemen in de inwinning, kan men over wegen om 'rasterfoto's' te gaan leveren. De combikaart als 'high end'-product zal - zo is de verwachting - slechts door een beperkte gebruikersgroep gewenst zijn. In de meeste gevallen is binnen een gebruikersgroep of de koppelkaart öf de basiskaart nodig. Wel moet het mogelijk zijn dat organi saties één bestand kunnen afnemen. Tot slot valt nog op te merken dat er mogelijk verschuivingen ontstaan tussen de partnermarkt en de klantenmarkt, en vanuit de ad hoe klanten naar de vaste klanten. In fig. 6 tot en met 10 is een aantal mo gelijke of aanverwante toepassingen opgenomen. Ontwikkelen partnermarkt: de basis koesteren Bij het ontwikkelen van de partner markt gaat het ten eerste om behoud van de bestaande partners en ten tweede om verdere uit breiding van de partnermarkt door niet-aangesloten par tijen actief te benaderen. Ontwikkelen klantenmarkt: klantgericht bedienen De klantenmarkt is beperkt doch groeiend. Omdat deze hoofdzakelijk bestaat uit lokaal of regionaal werkende or ganisaties, dient deze vooral regionaal te worden benaderd, waarbij er landelijk een rol ligt om dit te ondersteunen. Om de klantenmarkt goed te kunnen ontwikkelen zullen naast de productontwikkeling ook de verkoop en distributie GEODESIA 2001-3

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 9