Veranderende naam, structuur en positie Epiloog Earth Observation and Geoinforma- tion, en kent het een oplage van ruim achtduizend exemplaren. De redactie raad ervan is samengesteld uit onge veer veertig wetenschappers uit de hele wereld. Ook worden de proef schriften van de PhD-studenten door het ITC uitgegeven en verschijnen re gelmatig wetenschappelijke publica ties van stafleden op één van de terrei nen waarop het ITC zich begeeft. De boeken 'Webcartography' en 'Geospa- tial Data Infrastructure' zijn hiervan recente voorbeelden. De stichting van het ITC was gebaseerd op particulier initiatief, ondersteund door de Nederlandse overheid, univer siteiten en internationale organisaties. Tijdens het rectoraat van Van der Wee- Ie veranderde de status van het insti tuut van een opleidingscentrum naar een speciaal instituut voor hoger on derwijs. Ten tijde van het derde lus trum veranderde de naam van Interna tional Training Centre in dat van Inter national Institute for Aerial Survey and Earth Sciences (ITC). Deze naams verandering was meer dan een forma liteit. Het instituut - als stichting voor wetenschappelijk onderwijs - kreeg een officiële positie in het Nederlandse onderwijssysteem. Als gevolg van die nieuwe status kon het instituut hoog leraren en lectoren aanstellen. In 1967 bekrachtigde de Minister van Onder wijs en Wetenschappen de benoemin gen van zes ITC-stafleden tot hoog leraar en zes tot lector. In de jaren daarop volgden meer van deze aanstel lingen. De organisatiestructuur van het insti tuut veranderde ook. Een bestuur werd gevormd met vertegenwoordi gers van Nederlandse universiteiten en twee ministeries om daarmee de re latie tussen het instituut en de weten schappelijk instellingen recht te doen. Het bestuur werd verantwoordelijk voor het financiële beleid, voor het aanstellen van personeel en moest het programma van wetenschappelijke ac tiviteiten goedkeuren. Daarnaast werd een Wetenschappelijke Raad inge steld, verantwoordelijk voor het uit voeren van het onderwijsprogramma en het onderzoek, en voor het toeken nen van diploma's en graden. De activiteiten van het insti tuut werden ondergebracht in drie afdelingen: Department of Photogrammetry and Aerial Photogra phy; Department of Natural Resources; Department of Social Sciences. Deze laatste afdeling voerde tevens directie over het ITC- UNESCO Centre of Integrated Surveys. Dit Centre startte in 1965 als resultaat van een overeenkomst tussen de Neder landse regering en UNESCO. Met de komst van dit centrum verbreedde het studieprogramma zich in sociaal-economi sche richting. De eerste cursus ging in januari 1966 van start met acht studenten en werd afgerond met veldwerk van een maand in Spanje. Naast afgeronde cursussen ver zorgde dit centrum het jaarlijkse 'Seminar of Integrated Surveys'. De uitkomsten daarvan werden gepubliceerd in een afzonderlijke ITC-publicatiereeks. Thans omvat het instituut vijftien wetenschappelijke divi sies die gezamenlijk binnen zes onderwijsprogramma's het gehele cursusaanbod van het ITC verzorgen. De weten schappelijke divisies worden in hun werk ondersteund door een aantal diensten. Nieuwe technieken en onderzoeksmethoden dienden zich in de loop der jaren aan. De klassieke analoge zwart/wit- (en later kleuren-) fotografie werd opgevolgd door andersoor tige opnamen. Thermale, multispectrale en radarwaarne mingsmethoden produceerden gegevens die alleen door middel van speciale technieken en instrumenten tot raad pleegbare beelden konden worden omgezet. De analyse van de verscheidenheid aan informatie vereiste nieuwe aanpak en leidde tot de ontwikkeling van computersystemen die bij deze interpretatieprocessen behulpzaam waren. Het digitale tijdperk deed zijn intrede. Het beschikbaar komen van satellietbeelden vanaf begin tachtiger jaren luidde voor het instituut een nieuw tijdperk in: het tijdperk van de Geografische Informatie Systemen. In 1984 werd de naam van het instituut gewijzigd in 'International Institute for Aerospace Survey and Earth Sciences (ITC)'. Het woord Aerial werd vervangen door Aerospace om daarmee de reik wijdte van de gebruikte waarnemingstechnieken recht te doen. In het kader van een zich terugtrekkende overheid en om een inbedding in het wetenschappelijk onderwijsstelsel tot stand te brengen van de instituten voor internationaal onderwijs, heeft het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in 1999 aangekondigd dat deze instellin gen aansluiting dienen te zoeken bij een Nederlandse uni versiteit. Het ITC heeft daartoe in 2000 besloten om (als zelf standige organisatie) verder te gaan met de Universiteit Twente als partner. Daarnaast zal het instituut zijn samen werking met de andere Nederlandse universiteiten verster ken. Binnen deze constructie gaat het ITC vol vertrouwen de toekomst tegemoet. De titel van dit artikel is 'Kleine United Nations in Neder land'. Die titel is bewust gekozen. In de afgelopen vijftig GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 11