Van Merm en 5anis ZAAMSLAG Merm BANIS jaren hebben meer dan veertienduizend mensen uit bijna alle landen van de wereld korte of langere tijd door gebracht binnen de muren van het ITC. De laatste jaren meestal ruim vierhonderd tegelijkertijd; tientallen meest uiteenlopende nationaliteiten per jaar. Het moet worden gezegd: waar in de wereld onrust heerst, is het mogelijk ge bleken om in het klein vreedzaam internationaal samen te werken. En daar gaat het bij het ITC om: onderlinge kennis overdracht door mensen gericht op duurzame ontwikke ling. Summary Half a century 'Small United Nations' in the Netherlands In 2000 the International Institute for Aerospace Survey and Earth Sciences (ITC) in Enschede celebrated its 50th anniversary. Founded in 1950 in Delft as an International Training Centre for Aerial Informatie over de huidige activiteiten van het ITC is te vinden op www.itc.nl of op te vragen via pr@itc.nl. Survey, the institute transformed into a specialised institute for higher education. Over 14 thousand students from all over the world were trained in analysing and using data retreived from various remote sensing techniques. Nowadays TTC's business is con centrated in Enschede. Its new domain is the field of the Geographical Information Sys tems. geo-information engineering, developing countries, education Geo-informatievoorziening, ontwikkelingslanden, onderwijs U zit in de bus en iemand gaat op uw Zaam- slag zitten. Dat mag, want met Zaamslag wordt dat gedeelte van uw jas bedoeld, bestemd om op gezeten te worden door medepassagiers. Wat weer iets heel anders is dan Eigen- bilzen. Dit werkwoord staat voor de net niet onbeschofte manier om breeduit zittend de stoel naast je leeg te houden. Zaamslag en Eigenbilzen waren vroe ger slechts plaatsnamen in Neder land en België, nietszeggende plaats namen - wie ooit door de desolate straten van Zaamslag in Zeeuws- Vlaanderen is gereden, zal dit beves tigen - maar kregen in 1989 plotse ling betekenis na de verschijning van 'Kunt u Breukelen?'. In dit boekje be wees Justus van Oei dat er honderden woorden doelloos rondhangen op wegwijzers, stationsborden en aan het einde van bebouwde kommen, en dat veel van deze lusteloze hang- woorden dienst kunnen doen om be kende gewaarwordingen, gevoelens, situaties maar ook voorwerpen tref zeker te beschrijven. Van Oei toonde hiermee aan dat onze taal tot dan toe hopeloos ontoerei kend was. Hoe moesten we de ver veelde uitdruk king omschrijven van winkelperso neel als er een klant binnen is? Er was gewoon geen adequate uit drukking voor. Tot Van Oei het tot dan nutteloze Twentse Banis hier voor aanwees. Ook het Vlaamse Aalst werd opgewaardeerd, nu als om schrijving van het bier dat men tij dens een goed gesprek, ingespannen formulerend, langs de mond in het overhemd giet. Van Oei sleutelde de afgelopen jaren door aan onze woordenschat. On langs verscheen een nieuwe uitgave van 'Kunt u Breukelen?', met ruim honderd nieuwe woorden, zodat we nu onze kreeftrode rug na een dou che kunnen toeschrijven aan Merm (Gelderland), de nooit te voorspellen tijdsduur waarin een ons onbekende douche accelereert van 30 naar 95 graden Celsius. Ook het Groningse Kruiselwerlc kreeg een nieuwe be stemming: woorden of zinnen op spandoeken, flapover-vellen en via ducten, waarvan de letters naar het einde toe steeds kleiner worden, om dat het anders niet meer past. Uit de eerste uitgave kenden we al het woord Drongelen: het kalm, behoed zaam voordringen in de rij zonder dat iemand dat merkt. Met de door Van Oei verzamelde to- po-taal is het mogelijk om bijvoor beeld het menselijk lichaam op nieuw te omschrijven. Hoe noem je dat spul dat je 's morgens in je oog hoeken aantreft? In topotaal heet dat Dutsel. Wellerlooi (z.n.) staat voor datgene dat voeten en handen verto nen die te lang in een warm bad heb ben gelegen. Hefswal (z.n.) is het op bollend deel van het lichaam, veroor zaakt door te strakke kleding. De vleeskwab boven de broekband dui den we aan met Midbuul. Een te strakke broek (een Middelharnis) re sulteert in een Midbuul. En wie Vlaar- dingen slechts kende van de Geuzen penning, het Visserijmuseum en de overheerlijke ijzerkoekjes, kan daar nu nog een betekenis aan toevoegen: borsten die te groot zijn voor de cups waar zij in zouden moeten passen. Resultaat is een dubbele Hefswal. Parool-redacteur Hans Hoekstra in Het Parool van 2 januari 2001 KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 12