Een generieke geografische querytool Deel I: de theorie Een generieke geografische querytool is een platform voor het geïntegreerd bevragen van meerdere geografische datasets en gerelateerde thematische gegevens. Het kent twee belangrijke componenten: de 'backend', een ruimtelijke DBMS, en de 'frontend', een (geo)grafische gebruikers interface voor het op een gemakkelijke wijze formuleren van vragen en het tonen van de resultaten. In twee artikelen worden het ontwerp en de implementatie van zo'n querytool geschetst. In dit eerste artikel wordt ingegaan op de theoretische achtergrond. Het volgende deel gaat in op de praktijksituatie binnen het Kadaster. De frontend is in twee richtingen generiek. Op de eer ste plaats ondersteunt het elk gegevensmodel. Ten tweede ondersteunt het de (ruimtelijke) functiona liteit die door het DBMS wordt aangeboden. De backend moet in die zin generiek zijn, dat deze in staat is de gefor muleerde vragen efficiënt te behandelen, dus dient deze over een goede query optimizer te beschikken, die rekening houdt met zowel de ruimtelijke als de thematische aspec ten van de bevraging. Het systeem ondersteunt ad hoc- bevragingen die zowel het ruimtelijk als het thematisch deel van de gegevens omvatten. De geografische querytool wordt gedemonstreerd aan de hand van het laden van kadastrale ruimtelijke en thematische gegevens in een DBMS. De geschiktheid van het instrument wordt aange toond door een aantal verschillende gebruikerscases uit de praktijk. Deze applicaties zijn onder andere gebaseerd op algemene concepten, zoals ruimtelijke aggregaten, histori sche ruimtelijke gegevens, ruimtelijke koppeling, geïnte greerde geometrische en thematische gegevens, SQL en shell scripts. DBMS-views spelen een belangrijke rol in de systeemarchitectuur. De integratie van ruimtelijke en thematische gege vens is gerealiseerd door gebruik te maken van views gebaseerd op koppe ling zonder de oorspronkelijke gege- vensmodellen te wijzigen. Themati sche overzichtskaarten worden ge creëerd op basis van geaggregeerde views van de administratieve gege vens. Dit artikel toont de kracht van het relationele DBMS view concept aan, maar duidt tevens enkele pro bleemgebieden aan: het manipuleren van topologisch gestructureerde gege vens, het doorlopen van hiërarchische structuren en het omgaan met ruimte lijke aggregaten. Inleiding De eerste vraag waar men mee wordt geconfronteerd, is of het mogelijk is een systeem te ontwikkelen zonder dat daarbij aan één specifieke applica tie (gegevens èn functionaliteit) wordt gedacht. Men kan beargumenteren dat dit niet mogelijk is. Het is onbekend welke datasets en welke functionalitei ten nodig zijn, hoe de gebruikersinter face er moet uitzien, enzovoort. Het systeem dat in dit artikel wordt gepre senteerd, bewijst echter dat het wel mogelijk is een dergelijk generiek sys teem te ontwikkelen. Uiteraard is het toepassingsdomein van het systeem niet onbegrensd en kan het worden ge karakteriseerd als een geografische querytool. Desalniettemin dient men zich ervan bewust te zijn dat zelfs dit uitgangspunt niet strikt noodzakelijk is. De tooi kan ook voor niet-geografi- sche gegevens worden gebruikt, en voor invoering of manipulatie van ge gevens. Op het moment dat het gela den is met (verschillende) datasets, kan het systeem worden beschreven als een ruimtelijke datawarehouse. In dit artikel wordt echter de term geo grafische querytool gebruikt. Eerst wordt een overzicht gegeven van de systeemarchitectuur van de geogra fische querytool. Vervolgens worden de kadastrale basisgegevensmodellen voor geometrische en administratieve gegevens in deze casestudy geïntrodu ceerd. In traditionele (niet-ruimtelijke) informatiesystemen krijgt men toe- prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom, sectie GIS- technologie, faculteit Civiele Techniek en Geo- wetenschappen, TU Delft. Co-auteurs: ir. B. Maessen, Kadaster Apeldoorn en drs. W. Quak, sectie GIS- technologie, faculteit Civiele Techniek en Geo- wetenschappen, TU Delft. Vertaald uit het Engels door mw. E. M. Fendel. GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14