Geheel perceel Appartementen complex Appartements - rechten perceel Deel percelen omschrijving. Sinds 1997 houdt de geometrische dataset al le wijzigingen in de tijd bij. Het is dus een spatio-temporele dataset. De metrische attributen van het type punt, polylijn en rechthoek worden samen met de andere attributen die de meting beschrijven (datum, nauwkeurigheid, enzovoort) opgeslagen in het relationele DBMS. Ieder kaartobject is hiervoor uitgebreid met twee extra attributen: tmin en tmax. Objecten, die momenteel nog steeds geldig zijn, hebben voor tmax de speciale waarde TMAX_VALUE. Het geometrische model van de kadastrale perceeilaag is geba seerd op 'winged-edge' topologie [3], zoals beschreven in [13] (fig. 1). In aanvulling op de topologisch gestructureerde kadastrale perceeilaag bevat dit model ook de topografi sche lagen die (nog) niet zijn gestructureerd. Administratief model Het administratieve gegevensmodel is op enkele sleutelcon cepten gebaseerd: object, subject en recht. Objecten (onder andere percelen) en subjecten (personen) hebben een n :m- relatie via rechten (fig. 2): een subject kan rechten gerela teerd aan verschillende objecten (bijvoorbeeld één persoon bezit drie percelen) hebben en een object kan aan meerdere subjecten zijn gerelateerd. Twee voorbeelden van het laat ste zijn: een object is eigendom van twee partners of een ob ject wordt door een subject in erfpacht aan een ander sub ject gegeven. Er zijn twee soorten subjecten: natuurlijke personen en niet-natuurlijke personen (organisaties), die sommige attributen gemeenschappelijk hebben, maar ook hun eigen specifieke attributen kennen. Op hun beurt kunnen de objecten tot één van de drie basis typen behoren: gehele percelen, deelpercelen of apparte mentsrechten. In Nederland kan een deel van een perceel als object worden verkocht, voordat het ingemeten is dooi de landmeter. Deze deelpercelen kunnen ook weer in delen worden verkocht. Dit resulteert in een hiërarchie die wordt weergegeven als een boomstructuur, waarbij de wortel het gehele perceel representeert. De rechten zijn alleen gerela teerd aan de bladeren van de boom, dat wil zeggen deelper celen die niet verder worden gesplitst. De unieke perceel nummers van de aanduidingen van een geheel perceel en een deelperceel zijn identiek (nummer 12 in fig. 3). Het ver schil kan worden gevonden in het zogenoemde indexdeel van de aanduiding. Voor gehele percelen is dit altijd 'GO', voor deelpercelen ziet dit er uit als 'Dl', D2', enzovoort. De koppeling tussen het geometrische model en het admi nistratieve model is gebaseerd op het gehele perceel- 8 GO 9 GO 15 AO 15 A1 15 A2 15 A3 Fig. 3. De boomstructuur die de hiërarchie van het deelperceel weergeeft. (nummer) dat in beide modellen aan wezig is. Zodra de deelpercelen zijn in gemeten, worden zij nieuwe gehele percelen met hun eigen nieuwe unie ke perceelnummer. Het nieuwe unieke perceelnummer is niet langer via het perceelnummer aan de originele ou der gerelateerd. Een voorbeeld van een volledige aanduiding van een object is 'WDB02B 02762 G0000', een geheel perceel in de kadastrale gemeente met code 'WDB02', sectie 'B' en nummer '02762'. De gemeente- en de sectiecode zijn omwille van de leesbaarheid niet in de figuren weergegeven. 12 GO 12 D3 12 D1 12 D2 12 D5 12 D4 15 A4 15 A5 Het is niet mogelijk dat een complex gebaseerd is op een deelperceel. Dit zou in theorie kunnen gebeuren als ie mand een deel van een geheel perceel, waarbij een complex is gedefinieerd, pro beert te verkopen voordat het is opge meten. In dit geval dient echter eerst het gehele perceel te worden ingemeten. Daarna volgt split sing in nieuwe gehe le percelen en niet in deelpercelen. Daarna kan het per ceel uit het complex worden verwijderd en vervolgens wor den verkocht. Fig. 4. De structuur met betrekking tot gehele percelen en appartements rechten. De appartementsrechten zijn op de zelfde manier aan een complex gerela teerd als de deelpercelen aan gehele percelen, dat wil zeggen het betreft een hiërarchische structuur. Het com plex zelf kan samengesteld zijn uit di verse (losse) gehele percelen J). Merk op dat het unieke perceelnummer van het complex (nummer 15 in fig. 4) ver schilt van het unieke perceelnummer van de gerelateerde gehele percelen (nummers 8 en 9). Het indexdeel dat het complex van appartementsrechten aanduidt, is altijd 'A0', de individuele appartementsrechten hebben hetzelf de unieke perceelnummer en dezelfde indexdelen, die er uitzien als 'Al', A2', enzovoort. Zoals reeds eerder opge merkt bevat het administratieve mo del (nog) niet de volledige historie, ter wijl dit bij het geometrisch model wel het geval is. Het vullen en de omvang van de dataset In de tabellen 1 en 2 wordt de stand van zaken per 1 oktober 1999 en per 1 september 2000 gegeven. Ondertus sen blijven de datasets groeien. Dit is het gevolg van de toenemende com plexiteit van de onroerend-goedsi- tuatie en ook het gevolg van het bij houden van de historie in de geometri- GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 18