GPS als schatzoeker? Janelle Brown had het er maar moei lijk mee. Daar stond hij - 'daar' zijnde N 37° 54.55 W 122° 37.61. Hij moest evenwel naar N 37° 54.637 W 122° 37.52, hemelsbreed nog geen honderd meter verder. Maar als je aan de rand van een klif staat en honderd meter verder is ook driehonderd meter dieper, en steil naar beneden, krab je toch even achter je oren. Brown wist dat daar beneden een schat op hem lag te wachten en hij wist ook dat het fysiek mogelijk moest zijn er te komen. Dat Brown daar verzeild was geraakt, kwam door dat hij meespeelde in een spel dat momenteel furore aan het maken is op het in ternet: geocaching. Het prin cipe van geocaching is een voudig: iemand verstopt er gens een waterdichte doos, met daarin een aantal min of meer be gerenswaardige voorwerpen en met in ieder geval een logboek en vaak ook een wegwerpcamera erin. Met zijn hand-GPS (al voor een paar honderd gulden verkrijgbaar) bepaalt hij de pre cieze coördinaten van de schuilplaats, die hij vervolgens publiceert op de geo- cache-website: www.geocaching.com. Anderen lezen die coördinaten en kun nen op zoek gaan naar de schat. Vin den ze hem, dan mogen ze er één voor werp uitpakken, maar ze moeten er ook weer één bij doen. Zo verandert de inhoud voortdurend. Geocaching is pas mogelijk sinds 1 mei 2000, toen president Clinton een wet tekende die het GPS-signaal, dat tot die tijd om veiligheidsredenen op zettelijk door het Ministerie van De fensie werd verstoord, ook aan gewone stervelingen beschikbaar stelde. Kon den burgers voorheen met hun GPS- apparaat hun positie slechts tot op honderd meter nauwkeurig bepalen, na de opheffing van de ban werd het GPS-signaal tot op tien meter nauw keurig. Al een dag later bedacht technisch con sultant Dave Ulmer dat je met zo'n messcherp GPS-signaal toch iets leuks moest kunnen doen. Drie dagen later verborg hij zijn eerste 'stash' en publi ceerde hij de coördinaten op het 'bul letinboard' van een nieuwsgroep voor GPS-liefhebbers. Al binnen een paar rnoruft maanden liep het zo storm, dat er een speciale website moest worden ge opend om de boel te coördineren, een taak die ter hand werd genomen door Jeremy Irish, die nog steeds de web master is. Nieuwe rage Geocaching grijpt terug op een tradi tie die in Engeland al sinds de negen tiende eeuw duizenden mensen op de been houdt: 'letterboxing'. Bij letter- boxing verstopt iemand ergens een container, met daarin een logboek en een stempel die uniek zijn voor die container. Letterboxers hebben zelf ook allemaal een logboek en een eigen stempel bij zich. Vindt een zoeker een box, dan stempelt hij het logboek van de box af met zijn eigen stempel en stempelt hij zijn eigen logboek met het stempel uit de box. De aanwijzingen - die recht voor zijn raap, maar net zo goed zeer ciyptisch kunnen zijn - kunnen op uiteenlopen de manieren onder de aandacht wor den gebracht. Voor het Dartmoor Na tional Park in Devon, één van de oud ste letterbox-gebieden in Engeland, be staan catalogi waarin de zoekinstruc ties voor ongeveer de helft van de daar aanwezige letterboxes zijn afgedrukt. Maar er zijn ook tal van letterboxes waarvoor de aanwijzingen alleen maar mondeling worden doorgegeven, of die enkel te vinden zijn in andere letterboxes. Inmiddels heeft zich vanuit het geo caching al een nieuwe rage ontwik keld: het Degree Confluence Pro ject, te vinden op www. confluence.org. In het ka der van dit project foto graferen mensen die punten op aarde waar de hoogte- en breedtegraden elkaar kruisen. De foto's worden gepubliceerd op de site. Punten die in zee vallen en een paar punten aan de polen zijn 'vrijgesteld', maar het ligt toch in de bedoeling de ruim elfduizend andere punten allemaal op de site te krij gen, aldus een fotoreportage creërend waar de hele aarde in ligt vastgelegd. Moetje gek zijn of werkloos om derge lijke activiteiten leuk te vinden? Geenszins. Afgezien dat bij menige vol wassene het kind in hem nog wakker genoeg is om eens lekker een middag verstoppertje te gaan spelen, ligt het vooral ook in de bedoeling de weg er naartoe zeker zo leuk te maken als het daar aankomen. Doorgaans leiden zoektochten naar caches en letter boxes tot prachtige en vaak avontuur lijke wandelingen. En je bent weer eens even achter je beeldscherm weg. v.?>v:::v| Uit: C. Sprangers, Verstoppertje voor surfers, in: Intermediair, 18 januari 2001. GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 23