Geby Pullen, landmeter 'tours-d'horizon' ligt op 0,553 secon den. De landmeters van deze en vorige generatie kunnen zich moeilijk voor stellen dat hun met Kern DKM2 of Wild T2 gemeten hoeken de in de tabel zichtbare grote verschillen zouden kunnen opleveren. Aan de lezer wordt het oordeel overgelaten of dergelijke afwijkingen in de hoekmetingen tus sen identieke hoeken van twee stelsels nog wel toelaatbaar zijn om als funda ment te kunnen dienen voor de ver vaardiging van een kaart op schaal 1:25.000. Maar wellicht is het beter 0111 een oordeel op te schorten en eerst maar te gaan onderzoeken hoe een ver gelijking van identieke afstanden uit valt. Nu er identieke zijdelengten zijn Een part van het Friese driehoeksnet. aangetroffen, wordt het wellicht ook interessant om een globale verkenningstocht te ondernemen naar de relatieve precisie van de zijdelengten. Afstanden uit het register van driehoeken van het Friese net en het register uit de Meet kunstige Beschrijving kunnen worden vergeleken met bere kende lengten van het RD-net. In de derde en laatste afleve ring zal hierop nog verder worden ingegaan. Literatuur [1] Beureden, van, Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, 1892. Summary The new Frisian triangle measurement In part one of this series (Geodesia 2001 no. 2) the question was: is the Frisian triangulation, used for the map of Friesland 1859, based on the triangulation of Krayenhof or is an other system used? In this part (part two) proof is given that a separate triangulation was used. The author describes his research in the records of the archives of the Province of Friesland which yields evidence for this statement. surveying, reference systems, history TREFWOORDEN landmeetkunde, coördinatenstelsels, geschiedenis Mijn collega loopt met een spiegel. Bij een lantaarnpaal blijft hij staan. Ik kijk door de tachymeter en richt hem op de spiegel. Het signaal wordt opgevangen door de computer: die berekent dan de afstand, de horizon tale en de verticale hoek. Ik sta op een bekend punt, met vaste coördinaten. Rijkswaterstaat heeft overal van die punten in het land. We brengen een nieuwe rotonde in kaart. Alles moet worden ingemeten: op- en afritten, taluds, belijning, fietspaden, lan taarnpalen. Je bent eigenlijk aan het tekenen. Bij ruilverkavelingen kunnen we exact de oppervlaktes meten en bij dijkverzwaring berekenen we hoe veel kubieke meter erbij moet ko men. We doen ook hoogtemetingen. In de muren van kerken, trafohuis jes en ook in gewone huizen in heel Nederland zitten koperen NAP-bou- ten. Dat zijn onze ijkpunten. Ze zijn een meter onder NAP, of zoals in Lim burg 28 meter boven NAP. Bij tunnelaanleg berekenen we de lig ging en we doen deformatiemetin gen van opslagtanks in de petroche mische industrie. In de bouw zetten we stramienen uit. Elke heipaal wordt in kaart gebracht. Als landme ter heb je met alles te maken waarbij nauwkeurigheid in de maatvoering nodig is. We hebben Rotterdam en Den Haag met panoramafoto's in kaart ge bracht. In elke straat hebben we een 360 graden foto gemaakt. Daar ben je een halfjaar mee bezig. De toekomst is dat we vanuit dit soort foto's onze metingen kunnen doen. Als jongetje wilde ik eigenlijk wat anders. Het leger, dat was mijn droom. Mijn vader was bij de Natio nale Reserve: hij bracht zijn plunje- zak, zijn uniform en zijn wapen mee naar huis. Daar speelde ik altijd mee. Ik heb lang getwijfeld over mijn rich ting. Ik was een druk kind, dat zich slecht kon concentreren. Mijn ouders dachten dat er niet meer inzat dan de lts. Ik was daar gelijk de beste, en ben doorgegaan naar de mts civiele tech niek. Ik kreeg de smaak van studeren te pakken en heb die opleiding ook keurig afgemaakt. Een van de vakken daar was landmeten. Via de bouw ben ik bij een landbouw kundig bureau terechtgekomen. Dat beviel zo goed dat ik daar driejaar als geo-assistent bij de landmeetkundige dienst heb gewerkt. Ik werk nu bij Van Steenis, een groot ingenieursbureau in Houten. Ik wil de eens wat nieuws. Het werk hier is gevarieerder. Ik ben nu voor een half jaar uitgeleend aan Rijkswaterstaat. (Fragment uit de serie van D. Koning 'En wat doe jij ...'inde bijlage Werk van De Volkskrant, 13 januari 2001.) KEYWORDS GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 27