leen de samenvattingen van de lezin gen te bundelen om de auteurs de ge legenheid te geven hun verhaal in één van de wetenschappelijke tijdschriften te publiceren. Om dit proces te sti muleren waren door de organisatie zo'n vijftien redactieleden van evenzo veel wetenschappelijke GIS-tijdschrif- ten uitgenodigd om tijdens een panel discussie onder voorzitterschap van Max Egenhofer de aanwezigen te wij zen op het bestaan van hun tijdschrift, hun interessegebied en de voorwaar den en kans op acceptatie van een in gediend artikel (fig. 2). Om nu al een indruk te krijgen van wat er in de ko mende jaren eventueel wordt gepu bliceerd, kan men terecht op www. giscience.org, alwaar alle abstracts in PDF opvraagbaar zijn. Naast de wetenschappelijke presenta ties was er ook aandacht voor het be drijfsleven door middel van diverse 'In dustry Panels'. In de eerste met als on derwerp 'Wireless and Mobile' werd door Tom Kreyche (Microsoft), Xavier Lopez (Oracle), Doug Richerdson (Geo- Research) een mooie toekomst voor speld voor allerlei 'Wireless Location Based Services'. Dit betekent voor de GIS-wereld een 'Turning Inside Out: a move from products from the static compilations of the specialist to appli cations supporting the everyday lives of everyone, everywhere, all the time'. En de genoemde bedrijven (en vele an deren) zijn hard bezig de architectuur van hun producten aan te passen aan de eisen die door dit soort gebruik wordt gesteld. Dat wil zeggen 'Open, Interoperable, Flexible, Extensible, Scalable', enzovoort, door middel van allerlei technieken die worden aange duid met acroniemen bestaande uit drie medeklinkers: COM, XML, GML, enzovoort. De hoge telefoonkosten staan een echte doorbraak echter nog in de weg. In de tweede paneldiscussie werd verder gepraat over de 'toekomst van GIScience'. David Maquire (ESRI ine) liet weten het jammer te vinden dat dit soort nieuwe toepassingen wel iswaar stimuleren tot het (onbewuste) gebruik van GIS, maar dat de diepgang niet veel verder gaat dan 'Wat is Waar?' en dat de hogere GIS-analyses die ten grondslag liggen aan allerlei ruimtelijke beslissingsondersteunende systemen - met vragen als 'Waarom?' en 'Wat als?' - daar door wat meer naar de achtergrond zullen verdwijnen. Fig. 2. Tijdens de sluitingssessie werd vanuit de universitaire Max Egenhofer wereld de vraag 'waarheen, waarvoor' beantwoord, oftewel introduceert de wat zijn de grote uitdagingen in de GIScience. Marinos redactieleden van Kavouras (TU-Athene) gaf aan dat de technologie op zichzelf vijftien vooraan- géén uitdaging is, wel het oplossen van de 'echte' wereld- staande GIS- problemen. Hierbij geldt de analogie met dat de mens niet tijdschriften, geïnteresseerd is in meel, maar wel in brood - kortom niet de data zelf zijn belangrijk, maar juist de kennis uit de data verkregen. Nina Lam vond het alarmerend dat er zeer weinig wetenschappelijke voorstellen voor financiering worden aangedragen, waarin de 'geo'-component voor komt. Zij deed een oproep de verbeelding aan te spreken en vandaar uit nieuwe aansprekende thema's te vinden die voor externe financiering in aanmerking kunnen komen. Michael Worboys (Keele, VK) tenslotte benadrukte dat GIScience niet gelijk mag worden gesteld aan Computa tional Geography. GIScience is een onderdeel binnen de Informatie Wetenschappen. Kortom: doe vanuit deze we tenschap onderzoek naar de representatie, de communica tie, het management, het gebruik en dergelijke van geo- informatie. De conferentie werd afgesloten met de belofte dat er zeker een vervolg komt, waarschijnlijk in het najaar van 2002 in Canada. Houdt de diverse agenda's dus in de gaten. GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 31