Cadastres Inmiddels is een projectplan opgesteld voor een GPS-cursus in Zambia in maart 2001, die wordt georganiseerd in nau we samenwerking met de Zambiaanse zustervereniging van de NVG, het Sur veyors Institute of Zambia (SIZ). De cur sus zal gericht zijn op de onderwerpen: 'GPS voor het nationaal geodetisch net werk' en 'GPS voor GIS-toepassingen'. Loket is om de landelijk beschikbare geografische gegevens optimaal te ont sluiten voor geheel V&W. Het Geo- Loket is ondergebracht bij de MD en is daar tevens centraal punt voor de ver koop van de geografische gegevens die zijn vervaardigd door de MD aan ge- interesseerden buiten het Ministerie van V&W. Chris de Haas zal een toe lichting geven op de wijze waarop het Geo-Loket haar doelstelling realiseert. Daarbij zal hij aandacht besteden aan onder andere de organisatie, het (kwa liteitssysteem, de activiteiten, en de ontwikkelingen met betrekking tot het Geo-Loket. Tevens zal hij toelich ten wat het Geo-Loket kan betekenen voor geïnteresseerden buiten V&W. Een korte toelichting op de MD-pro- ducten en op het daarvoor geldende prijsbeleid blijven niet achterwege. De bijeenkomst is vrij toegankelijk en begint om 20.00 uur in het gebouw van Inpark, Kermisland 110, Arnhem. Ontvangst met koffie vanaf 19.30 uur. De rayoncommissie, Hans Herlaar, Bert Stoeten, Jaap Hoekstra en Joop van Buren, nodigt u van harte uit om deze avond bij te wonen. Rayonbijeenkomst Gelderland/Ove Op 29 mei 2001 vindt een avondbij eenkomst plaats van het rayon Gelderland/Overijssel over het onder werp 'Geodata toegankelijk gemaakt'. Sprekers zijn: Peter Nieland, medewer ker Sales Marketing van de afdeling Kadata van het Kadaster in Apeldoorn, en Chris de Haas, productmanager Geo-Loket, Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat (MD) in Delft. Geografische informatiesystemen be vatten een schat aan informatie, vaak echter niet in een vorm die bruikbaar is voor de klanten. Ook zijn ldanten vaak niet op de hoogte van wat er alle maal al beschikbaar is. Een betere toe gankelijkheid van deze geodata, de ontsluiting, maakt bekend wat er is, en is nodig voordat een gebruiker er mee aan de slag kan. Zo wordt voor komen dat geodata ten onrechte wor den aangeschaft of zelfs opnieuw inge wonnen. Het Kadaster is vijfjaar geleden gestart met Kadata bv voor het beter toeganke lijk maken van de kadastergegevens. In de discussie rond het rapport Kohn- stamm in 1998 werd gesteld dat het toegankelijk maken van kadastergege vens een zaak van het Kadaster zelf is. Toen is Kadata een onderdeel van het Kadaster geworden, waarbij de naam gebleven is. Peter Nieland zal de snelle ontwikke lingen bij Kadata toelichten, en ingaan op de productie van het ACN en daar van afgeleide producten. Ook geeft hij zijn kijk op de ontwikkelingen in 'geo- land'. Het Ministerie van Verkeer en Water staat is een grootgebruiker van geogra fische gegevens. Om de zoektocht naar relevante geografische gegevens te ver gemakkelijken is binnen V&W het Geo-Loket opgericht. Doel van het Geo- Registration of properties in strata Internationale workshop over '3D Cadastres' - aankondiging Meervoudig ruimtegebruik (boven en onder elkaar) komt steeds meer in de belangstelling in gebieden die door een intensief landgebruik een toenemende druk op de ruimte onder vinden. Om de juridische situatie op een bevredigende manier te kunnen definiëren en te beheren wordt 3D-in- formatie daarom steeds belangrijker voor de kadastrale registratie van de wereld van vandaag. Denk daarbij bij voorbeeld aan ondergrondse bouwwer ken (onder andere tunnels). Ook bij ka bels en leidingen vraagt het 3D-aspect steeds meer aandacht door een inten siever gebruik van de ondergrond en door het toenemende aantal leiding beheerders. Tot nu toe worden de juri dische grenzen van percelen die ge bruikt worden voor de registratie van de rechtstoestand van onroerend goed, in 2D vastgelegd. Het weergeven van de verticale dimensie van de rechtstoe stand van onroerend goed is geen ge- maWcelijke zaak. In de huidige kadas trale registraties worden de 3D-relaties veelal administratief geregistreerd als attribuut van de gedefinieerde perce len (bijvoorbeeld door middel van een opstalrecht of appartementsrecht). Verwacht mag worden dat de Kadas ters over de hele wereld in toenemen de mate geconfronteerd zullen wor den met registraties waarbij de derde dimensie relevant is. De manier waar op, en de mate waarin de rechtstoe stand van onroerend goed in de derde dimensie kan worden geregistreerd, is dan ook van belang. Daarom is be sloten een workshop te organiseren, waarbij het 3D-aspect van de kadastra le registratie in een internationale context wordt geplaatst. De program macommissie bestaat uit leden afkom stig uit Canada, Israël, Noorwegen, Australië en Nederland. Commissie 7 van de FIG en het Bureau van de UN Economie Commission for Europe, Working Party on Land Administra tion (WPLA) ondersteunen dit initia tief. Tijdens de workshop zal aandacht wor den besteed aan: rechtstoestand van 3D-objecten (za kelijke rechten, beperkte rechten, enzovoort); vestigingsvoorwaarden, inclusief de relaties met naburige eigendom men; registratie van 3D-objecten, zowel voor wat betreft de rechtstoestand als de geometrie; praktische aspecten, overwegingen en oplossingen voor de inrichting van een 3D-Kadaster. INFORMATIE GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 48