"""iS De Hollandse Cirkel: website en nieuw nummer Het thema 'Ruimte voor Geo-informatie' in ICES/KIS-3 De workshop richt zich met name op: bewaarders (juristen) voor wat be treft institutionele zaken op het ge bied van recht en regulering van 3D- informatie en voor wat betreft het registratieve deel van het kadaster; geodeten voor het geometrisch deel van het kadaster; ICT-specialisten voor het aanleveren van het ICT-gereedschap dat nodig is om het registratieproces te onder steunen; beleidsmakers die te maken hebben met kosten/baten-aspecten van de geboden oplossingen, die kunnen variëren van administratieve papie ren oplossingen (bijv. apparte mentsrechten) tot geavanceerde op lossingen gebaseerd op 3D DBMS- technologie, waarbij de specifieke omstandigheden van het betreffen de land een belangrijke rol spelen. De 3D Kadaster Workshop wordt geor ganiseerd van 28 t/m 30 november 2001 bij de TU Delft. Om een ieder die in dit onderwerp geïnteresseerd is, in de gelegenheid te stellen bij te dragen aan de discussie, is gekozen voor een open call for papers. De deadline voor het indienen van Engelstalige samen vattingen is 15 mei 2001. Gedetail leerde informatie over deze workshop is beschikbaar via de website van het GeoDatabase Management Center (Sectie GIS-technologie, afdeling Geo desie van de TU Delft), www.gdmc.nl/ 3Dcadastres. De stichting ter bevordering van de belangstelling voor het verleden van de geodesie De Hollandse Cirkel heeft sinds kort een eigen website: www.hollandsecirkel.nl. Onder andere bevat de site de samenstelling van de werkgroepen van de stichting, in dexen op de verschenen nummers van het gelijknamig tijdschrift en een aan tal fraaie foto's. Nummer 2001-1 van het driemaal per jaar verschijnend tijdschrift bevat on der meer een artikel van prof. dr. ir. L. Aardoom over 'Maat in rechts- en waterstaat', een verkenning van J. van In het kader van de derde ronde van de Interdepartementale Economi sche Structuurversterking (ICES) heeft de Ravi zich ingezet 0111 geo-informatie als speerpunt op te nemen binnen thema 4 'Geïntegreerde systemen voor multifunctioneel en kwalitatief hoog waardig ruimtegebruik' van het pro gramma Kennis Infrastructuur (KIS). Het speerpunt heeft de titel 'Ruimte voor Geo-informatie' meegekregen. Thema 4 van ICES/KIS-3 beoogt op een vernieuwende wijze invulling te geven aan flexibel, multifunctioneel en kwa litatief hoogwaardig ruimtegebruik van de natte en droge, boven- en onder grondse ruimte in Nederland, waarbij wordt samengewerkt met meerdere stake-holders (burgers, bedrijfsleven, industrie en verschillende overheden) en disciplines (zoals economie, land bouw, sociologie, milieu, natuurbe heer, waterhuishouding, verkeer en vervoer, klimaat en de geo-ICT). Het binnen dit thema 4 voorgestelde on derzoeksprogramma 'Ruimte voor Geo-informatie' bestaat uit zes deel programma's In het eerste deelprogramma zullen de randvoorwaarden van een opti male geo-informatie infrastructuur worden vastgesteld, uitgaande van Eek over 'Het Franse Kadaster (1832) vergeleken met het Kleefs Kadaster (1731)', alsmede een bijdrage van G. Strang van Hees over 'De reversie-slin- ger: een keerpunt in de geschiedenis van de zwaartekrachtsmetingen'. Stichting De Hollandse Cirkel "-i Voor opgave van dona teurs voor de stichting en voor kopij: Bureau De Hollandse Cirkel, p/a Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, e- mail: HollandseCirkel@geo.tudelft.nl. Adri den Boer belangrijke hedendaagse en toe komstige maatschappelijke thema's zoals meervoudig ruimtegebruik, waterbeheer, veiligheid en mobili teit. In het tweede deelprogramma zal een nationale geo-informatie in frastructuur worden ontwikkeld: een goed toegankelijke structuur van 'geo-referenced' data waarin al le belangrijke geo-datasets van Ne derland worden ontsloten. Het derde deelprogramma heeft als doel binnen de nationale geo-infor matie infrastructuur authentieke registraties te identificeren en deze te incorporeren binnen wet- en re gelgeving. Het vierde deelprogramma richt zich op een verbeterde ontsluiting van geo-datasets. Deze verbeterde ontsluiting heeft niet alleen betrek king op geo-datasets die deel uitma ken van de nationale geo-informa tie infrastructuur, maar ook op de vele andere - vaak op ad hoc-basis - samengestelde geo-informatie data sets. Het vijfde deelprogramma richt zich op het strategisch onderzoek, noodzakelijk om de doelstellingen van de vier weergegeven deelpro gramma's te realiseren. Deelprogramma zes tenslotte heeft als doel product- en bedrijfsinnova- ties te stimuleren en vindt duide lijke aansluiting bij initiatieven als het geomatica-park. Het voorstel 'Ruimte voor Geo-infor matie' is goed ontvangen en heeft breed draagvlak bij zowel de betrok ken departementen als bij het bedrij- venplatform. De Ravi zal zich de ko mende periode inspannen om met het commitment van de betrokken par tijen het voorstel uit te werken naar een concreet businessplan. Hiertoe zal de schrijversgroep bestaande uit Bas Kok (Ravi), Arnold Bregt (WU), Jaap Be rends (Twijnstra Gudde), Adri den Boer (V&W), Mart van Bracht (TNO- NITG) en Kees de Zeeuw (Alterra) over gaan in een stuurgroep. (Uit: Ravi-Nieuwsbrief) GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 49