Kanaalweg 4 AGENDA Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. Blijkens een brief aan de Stichting Hollandse Cirkel heeft het College van Bestuur van de TU Delft onlangs het (voorlopige?) besluit genomen om 'Geodesie' niet terug te laten verhuizen naar het gebouw Kanaalweg 4, dat door het vertrek van de MD vrijkomt in 2002, maar nieuwbouw te reali seren in het 'masterplan voor het middengebied' van het TU-gebied. De op roepen die zowel de decaan van Geodesie als de Stichting Hollandse Cirkel hebben gedaan (volledig aangehaald in Geodesia 2000 no. 11), lijken dus oproepen in de woestijn te worden. De woestijn namelijk waarin arbitraire organisatorische overwegingen voor de korte termijn, en denken in groot schaligheid, prevaleren boven wetenschaps- en cultuurhistorisch besef en behoud van specifieke identiteit. Het masterplan voor het middengebied!! De lezer van Geodesia herinnert zich de veelzijdige en evenwichtige argumentatie die het bestuur van de Hollandse Cirkel te berde heeft gebracht bij het bestuur van de TU Delft. Ondergetekende voegt daaraan het volgende toe. Naast de Kadastrale Dienst vormen de Rijkscommissieprojecten en de weten schappelijke opleiding in de geodesie waarvoor het gebouw Kanaalweg 4 werd gesticht, de bakermat van de Nederlandse geodesie zoals wij die nu kennen. Bovendien hebben de 'personele unies' rond Schermerhorn in de jaren '30 en'40 ertoe geleid dat Kanaalweg 4 het startpunt werd van zowel de infra- structuurgerichte geodetische Rijksdienst (de MD), als van het eerste particuliere bedrijf (KLM-Aerocarto), als van het unieke Nederlandse initiatief tot oprichting van een wereldwijd opleidingscentrum (het ITC, zie elders in dit nummer). Het gebouw is daarnaast representant van de omslag van de laissez-faire-staat naar de Staat die randvoorwaarden en infrastructuur initieert en financiert; het stichtingsjaar (1895) valt in het decennium van de laatste liberale en tevens eerste 'moderne' kabinetten, de vruchtbare periode waarin de basis voor de moderne staatszorg werd gelegd. Decaan Bogaerts heeft gewezen op de uitstekende mogelijkheid tot uitbrei ding op de locatie Kanaalweg 4 Mijnbouwstraat, samen met de goede buur en 'verwant' Aardwetenschappen (ook van de faculteit CiTG). Deze fysieke ruimte zou het mogelijk maken om ook het meest opvallende zakelijk- functionele element van het gebouw, de 'grote meetzaal' (die in 1975 naar de Thijsseweg is gekopieerd!) in zijn oorspronkelijke luister te herstellen. In het masterplan zie ilc dat nog niet gebeuren! Sinds 1980 heeft de MD als het ware 'voor de Nederlandse geodesie op het gebouw gepast'. Nu hoort dit aan het centrum van 'Geodesie.nl', de Afdeling Geodesie van de TU, terug te komen, als identiteitsfactor voor de toekomst. De staande slingerklolc, die sinds 1975 de grote vergaderzaal in het gebouw Thijsseweg siert, kome terug op zijn sokkel tussen de vier pilaren van het observatorium. De verplaatsing van het AGRS-station Delft is een ook weten schappelijk interessante bijkomende operatie, die nuttige publiciteit kan genereren. In verband met het verkrijgen van voldoende hemelzicht zal dat trouwens wel Kanaalweg 3 worden Herman Quee, hoofdredacteur. 10 mei 2001 Symposium Hoogte-informatie te Utrecht. Inlichtingen: geoloket@ mdi.rws.minvenw.nl. 15 mei 2001 POLIS-expertmeeting 'De betekenis van het ruimtelijke ordeningsinstru mentarium voor de regiefunctie van de overheid bij land- en stadsinrich- ting' te Utrecht. 29 mei 2001 Rayonbijeenkomst Gelderland/ Overijssel te Arnhem. Zie p. 210. 31 mei 2001 Studiemiddag NVG/WL/Stichting Geodesia 'Succesvolle samenwerking in de geodetische kennisindustrie'. Zie p. 191 en het inlegvel. 12 juni 2001 8e themamiddag KvAG, sectie GIS te Wageningen. Zie p. 152 van het maart nummer. 2 t/m 8 september 2001 IAG 2001 Scientific Assembly, Boeda pest (Hongarije). Inlichtingen: www.sztaki.hu/conferences/iag2001. 17 en 18 september 2001 ESRI GIS-conferentie 2001 te Rotter dam. Inlichtingen: info@esrinl.com. 19 t/m 21 september 2001 Intergeo, Deutscher Geodatentag, Keulen. Inl.: www.intergeo.de. 24 t/m 28 september 2001 48e Photogrammetric Week, Stuttgart. Inlichtingen: www.ifp.uni-stuttgart.de. 3 en 4 oktober 2001 GITA-Ravi jaarcongres. 24 t/m 26 oktober 2001 Geodesia-congres te Utrecht. 14 november 2001 3e Wereld GIS-dag. Inlichtingen: www.gisd aycom/gisday. www.geodesia.nl/agenda GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 5