Een halve eeuw 'Kleine United Nations' in Nederland In 2000 vierde het Internationaal Instituut voor Lucht- en Ruimtekaartering en Aardkunde (ITC) in Enschede haar vijftigjarig bestaan. Onderstaand artikel is een bewerking van een artikelenserie die in het jubileumjaar gepubliceerd werd in het ITC News (en dus in het Engels). De geschiedenis van het instituut is te omvangrijk om in een artikel te beschrijven. Aan de hand van een aantal hoofdonderwerpen wordt een indruk van de geschiedenis van het instituut gegeven. Huisvesting Vlak na de Tweede Wereldoorlog voorzag de Verenigde Naties een grote behoefte aan technische ondersteu ning bij de economische en sociale ontwikkeling van veel nieuwe onafhankelijke staten in de tot dan toe gekolo nialiseerde gebieden van de wereld. In 1949 besloot de VN tot het 'Expanded Programme of Technical Assistance for Economic Development of Under-Developed Countries' die gebaseerd was op het VN charter 'to employ international machinery for the promotion of the economic and social advancement of all people'. Professor dr. ir. Willem Schermerhorn bezocht in datzelfde jaar het VN-hoofdkwartier in Lake Success (VS) om te advi seren hoe het gebruik van kartografie kon bijdragen aan het verwezenlijken van de VN-doelstelling en hoe dat ge organiseerd zou kunnen worden. Van wege zijn reputatie op het gebied van fotogrannnetrie werd hem gevraagd, of hij mogelijkheden zag voor het op richten van een trainingscentrum voor luchtkartering in Nederland. De zaken werden voortvarend ter hand genomen. Nog voor het einde van 1949 werden de ideeën van Schermerhorn onderdeel van het Nederlandse pro gramma voor Internationale Techni sche Hulp. In juni 1950 informeerde de Nederlandse delegatie bij de vergade ring van de VN Technical Assistance Board over de oprichting van het Inter national Training Centre for Aerial Survey. De akte van oprichting werd gepasseerd op 11 juli 1950 door de voorzitters van de Technische Hoge scholen van Delft en Wageningen, daartoe gemachtigd door de Ministers van Onderwijs en Landbouw. Het nieu we instituut startte haar eerste in structiecursus in 1951. Omdat het nog geen eigen gebouw had, werden ruim ten in het Geodesiegebouw van de Technische Hogeschool Delft (TH Delft) gebruikt. Geodesiegebouw TH Delft. Schermerhorn in Lake Success (derde van rechts). Nadat de Nederlandse regering in 1952 een lening verstrekte, konden de voor bereidingen starten voor de bouw van een eigen gebouw, speciaal ontworpen voor het trainen van studenten op het gebied van fotogrammetrie en lucht foto-interpretatie. Het gebouw verrees op grond van de TH Delft aan de Ka- naalweg in Delft, tegelijk met de nieuwbouw voor KLM Aerocarto en de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat. Het onderkomen voor het ITC, ontworpen door architect Postel, werd GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 6