- ■■■■■■CE» Directie van het ITC Onderwijs ■L Hl Ü.M1 J" een cursus van drie maanden werd het eerste certificaat op 20 december 1951 uitgereikt aan de Venezuelaan L.J. Mi- randa-Ruiz. De eerste student die een volledige studie van een jaar voltooide, was de Amerikaan F.J. Doyle. Oprichter Schermerhorn werd de eerste directeur van het instituut, een functie die hij bekleedde tot zijn zeventigste jaar. Niet dat hij daarna het instituut verliet! Schermerhorn kon geen afstand doen van zijn geesteskind en bleef advi seur van het bestuur tot in 1977, het jaar dat hij overleed. Als teken van dankbaarheid voor zijn werk werd tijdens het derde lustrum van het instituut een bronzen plaquette met het portret van Schermerhorn onthuld in de hal van het ge bouw. Deze plaquette heeft alle verhuizingen van het in stituut overleefd en heeft thans een prominente plaats in de centrale hal van het gebouw aan de Hengelosestraat in Enschede. Daarnaast werd Schermerhorn als eerste de eerbiedwaardige titel 'Fellow of the Institute' toegekend op 7 december 1969. Op diezelfde dag werd de eerste Schermerhorn Lecture uitgesproken door de directeur- generaal van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen. Na het terugtreden van Schermerhorn heeft het insti tuut de volgende rectoren gekend: prof. dr. ir. A. van der Weele 1965 -1979; prof.dr. H.G. Jerie (waarnemend rector) 1979-1980; prof.dr.ir. K.J. Beek 1980-1996; prof. dr. ir. K. Harmsen 1997-2000. Het ITC gaat de nieuwe eeuw in met een geheel nieuw directieteam. Prof. dr. ir. M. Molenaar is per 1 januari 2001 aangetreden als nieuwe rector van het instituut. Naast hem zullen binnenkort twee directeuren worden aangesteld. Achterzijde ITC-gebouw in Enschede. Eerste groep studenten met prof. Schermerhorn 1951. Het aantal studenten groeide gestaag. Werd in 1951 gestart met zes studen ten, aan het einde van 1961 hadden zo'n achthonderd studenten uit tweeënzestig landen een cursus ge volgd aan het instituut. Na vijftig jaren heeft het instituut meer dan veertien duizend studenten opgeleid. Studen ten die succesvol hun studie beëindig den, werden in de beginjaren beloond met het Technician Diploma of het Engineers Degree. In de loop van het bestaan van het instituut zijn daar di verse soorten diploma's en graden aan toegevoegd. Anno 2001 verleent het in stituut aan een succesvol afgeronde studie de graden Professional Masters, Master of Science, en PhD (in samen werking met Nederlandse of buiten landse universiteiten). Verder zijn er de postgraduate diploma's en diplo ma's van korte cursussen, dit alles on dergebracht binnen zes onderwijspro gramma's. Voor het geven van onderwijs vormde het ITC een unieke collectie instru menten en werd een wetenschappelij ke bibliotheek opgezet voor staf en stu denten. Daarnaast werd vooral in de beginjaren nauw samengewerkt met de afdeling Geodesie van de TH Delft; over en weer werd gebruikgemaakt van instrumentarium, bibliotheek en kaartenverzameling. In de loop der tijd is het merendeel van het instru mentarium vervangen door computer apparatuur en geavanceerde software. De oprichting van het ITC was een pioniersdaad: er moest veel worden geïmproviseerd. Het exacte doel dat men na streefde, was niet gedefinieerd. Het aantal mensen waarvan men verwachtte dat behoefte aan opleiding zou hebben, was onbekend. Er waren geen richtlijnen voorhanden, waaraan het onderwijs aan het nieuwe instituut moest vol doen. Het ITC moest haar werk beginnen met het zoeken naar antwoorden op twee fundamentele vragen: hoe de werkelijke vraag naar onderwijs te specificeren en hoe dit te vertalen naar een efficiënt onderwijsaanbod met ade quate onderwijsmethoden en -middelen. In de eerste jaren waren de studenten zelf de bron van informatie waarop de cursussen werden aangepast en ingericht. Daarnaast be zocht Schermerhorn wereldwijd survey-organisaties om hun opleidingsbehoefte te onderzoeken, en legde hij con tacten tijdens belangrijke internationale congressen. Na CC CE CC Ti IV c t C j I I I .1 iiuki iisn.2 I IIII III IC CES BL Jft z w 11111 11 GEODESIA 2001-4

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 8