- - Conclusies Summary den gedaan; geen problemen met off sets dus. Het aanrichten van ander soortige punten kan automatisch blij ven verlopen, zodat de persoon achter het instrument alleen maar codes hoeft in te typen. Het is dan ook met dat soort punten, zoals bestratinglij- nen, dat er tijdwinst wordt geboekt ten opzichte van een niet-volgend sys teem. Resultaten en conclusies In tabel 2 worden de tijden vermeld, Tabel 2. die de ploegen hadden gebruikt voor Door de ploegen elke opstelling. gebruikte tijden. Ploeg Opstelling 1 (min.) Opstelling 2 (min.) Totaal (min.) Tweemansploeg 55 20 75 Eenmansploeg 65 25 90 Extra test 45 Bij het over elkaar plaatsen van de meetbestanden op de computer waren hier en daar verschillen tussen de de tailpunten te zien, onder andere bij het ingemeten kantoorpand. De detail meting van de eenmansploeg laat hier grotere verschillen zien met het topo grafische controlebestand. Dit stemt overeen met de verwachting van de kwaliteit, zoals eerder beschreven. Uit tabel 2 blijkt verder dat detailmeten met een eenmansploeg langzamer gaat dan met een tweemansploeg. Dit verschil van een kwartier op negentig minuten zal goed merkbaar zijn bij dagelijkse projecten. De hinder van ob jecten geeft weinig problemen voor het one-man station. Het signaal dat de RC-2 module uitzendt na activering van de 'vind mij'-knop zorgt ervoor dat het instrument de spiegel altijd terug vindt. Uit de meetproeven komt één belangrijke factor naar voren, die bepaalt of het meten met een one-man station wel of niet sneller gaat dan met een conventionele tachy- meter, namelijk het soort punt dat gemeten moet worden. Hierbij valt onderscheid te maken tussen twee soorten pun ten. Op punten van het eerste soort kan direct een prisma- stok worden geplaatst. Dit kunnen zowel in te meten als uit te zetten punten zijn. Op deze punten wordt merkbaar tijd winst geboekt. Het tweede soort punten waarboven geen prismastok kan worden opgesteld, zoals hoeken van gebou wen of bomen, zorgen voor een groot verlies in tijd. Het verlies in tijd bij het tweede soort punt is aanzienlijk groter dan de winst per punt die wordt geboekt bij het eer ste soort punt. Hiernaast is opgevallen dat hinderlijke ob jecten geen enkel probleem meer zijn met de nieuwe tech nieken zoals gebruikt bij de GTS-802A. Voor een eventuele aanschaf van zo'n station moet dus worden gekeken naar het soort werkzaamheden dat men heeft. Wegens het brede scala aan landmeetkundige werkzaamheden dat wordt uit gevoerd door verschillende bedrijven, zal elk bedrijf voor zichzelf moeten bepalen of het zinvol is om een gemotori seerd zelfvolgend station aan te schaffen. De in dit artikel beschreven testen en conclusies kunnen hiervoor een nut tig hulpmiddel zijn. One-man surveying compared with two man surveying One-man total stations have been on the market for around ten years. What are the advantages and disadvantages of such a system working in day to day practice? This has been tested in three 'standard' conditions (topographic survey, stake out and DTM). Stake out and DTM can be a lot faster with a one man total station. How fast data can be collected, depends on the circumstances and the type of objects to be measured. KEYWORDS surveying, instruments, applications TREFWOORDEN landmeetkunde, instrumenten, toepassingen Het probleem voor een one-man sta tion is het aanrichten van hoeken, een probleem dat bij gebrek aan oplossin gen voorlopig bij alle one-man stations zal blijven bestaan. Daarom kan een detailmeting sneller en kwalitatief be ter worden uitgevoerd met een con ventioneel total station. Als men ech ter een tweemansploeg gebruikt in combinatie met de Topcon GTS-802A, kunnen de voordelen van beide metho den worden gebruikt. Een tweemans ploeg kost wel meer per uur, maar ver zet ook meer werk per uur. Fig. 8. De tweemansploeg met zelfvolgend total station. Van Steenis geodesie GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 11