Besemer en Smit klaar voor fusie Kadaster-TDN Interview Topografie wordt wettelijk Het Kabinet heeft eind 2001 besloten dat het Kadaster en de Topografische Dienst Nederland (TDN) per 1 januari 2003 gaan fuseren. Voor de redactie van Geodesia een reden voor een dubbelinterview over de haal baarheid daarvan. Een locatiekeus daarvoor was snel ge maakt: bij het Kadaster in Apeldoorn. Adri den Boer en Ad van der Meer, redacteuren. Sinds begin februari 2002 ligt het wetsontwerp dat deze fusie mogelijk moet maken voor advies bij de Raad van State. Mr. Jaap Besemer, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster: "Normaal gesproken is zo'n advies er drie maanden na een aanvraag. Als VROM zijn best doet, ligt het een maand later bij de Tweede Kamer". Het bewuste ont werp zou dan medio juni 2002 openbaar kunnen worden. Omdat het Kabinet inmiddels demissionair is geworden, zullen politieke hot items worden aangehouden. Dit fusie- voorstel is echter ruim voorbereid en politiek onomstreden, en er is alle kans dat het voorstel kracht van wet krijgt en de fusie per 1 januari 2003 rond is. Frits Smit, directeur van de TDN, start in wat nu heet 'Jip-en Janneketaal': "1 januari liggen het lint en de schaar klaar. Alle voorbereidingen voor de reorganisatie zijn dan getroffen. Als we toch nog moeten wachten, ligt het aan de eigen dynamiek van een wet- Smit en Besemer aan de praat. gevingstraject. De wettelijke regeling moet echter natuurlijk helemaal rond zijn voor je het bedrijf loskoppelt van Defensie". We zijn als redacteuren benieuwd naar de inhoud van het wetsontwerp, al was het alleen maar vanwege het nog vertrouwelijke karakter. Besemer: "Ik kan het in twee zinnen samenvat ten: de taken die de TDN thans uit voert, worden bij wet opgedragen aan het Kadaster. De Kadasterdoelstelling laat niet toe dat wij ons nu met dit soort topografie bezighouden". "Topo grafie wordt nu in Nederland wel voor het eerst een wettelijke taak", voegt Smit eraan toe. Al mag niet worden verwacht dat taken in een wet op pro ductniveau worden omschreven. Voor wie niet vertrouwd is met wetgevings trajecten, lijkt het lang te duren. Er wordt al jaren in media hap-snap over de komende fusie geschreven. (De re dactie van Geodesia had dit interview al driejaar in de planning staan, maar wachtte tot het wetsvoorstel in behan deling kwam.) Smit: "Het duurt zo lang vanwege de zorgvuldigheid waar mee politici over zoiets willen be slissen. Opties en consequenties zijn bekeken. Een wetsvacuüm kan niet. Dat zijn allemaal processen die tijd vergen". "In dit geval praten er vele be langhebbenden uit de publieke sector mee en dat kost tijd", voegt Besemer eraan toe. Op onze vraag of er nog andere fusie- lcandidaten waren, kan Besemer kort zijn: "In de voorfase zijn andere pu blieke sectordelen redelijk snel afge vallen. Het bedrijfsleven was en is alleen geïnteresseerd in toegevoegde waarde-producten, maar verplichtin gen inzake basisbestanden is niet hun GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14