Nationaal Geodetisch Instituut? Tarieven core-business". Smit: "Er is ook geen land in Europa, waar basiskartografie commercieel wordt bedreven". Zien we als - ook internationaal georiën teerde - redacteuren toch niet een Thatcher-erfenis in die richting bij de Britse Ordnance Survey (OS)? Smit: "Ook OS is geen marktonderneming, al is de structuur anders dan hier en maken ze ook commerciële producten. Wij zeggen tegen klanten: maak toeris tische kaarten vooral zelf' of ga naar een uitgever, maar gebruik bij voor baat wel onze bestanden!". Besemer verduidelijkt het ook voor de toe komst: "OS gaat verder dan TDN nu èn straks. Basisbestanden zijn des over- heids. Als overheidsdiensten verder gaan, is dat alleen voor eigen gebruik, zoals pakweg bij de Rijkswaterstaat. Zo'n eigen gebruik bestaat niet bij Kadaster/TDN". Wordt het Kadaster na deze fusie hèt nationaal geodetisch instituut van Nederland en ambieert het de nog res terende landsdekkende geodetische ta ken over te nemen? Die vraag hoor je in den lande en stel je dus als redac teuren. Besemer: "In andere landen be staan grote verschillen in samenstel lende onderdelen van zulke nationale instituten. De kern ligt inderdaad wel in de combinatie van kadaster en topo grafische basisbestanden. Of we 't zo noemen, is de vraag". Smit: "Door samenvoeging ontstaat er massa om daar naartoe te groeien. Denken in kaarten moet men loslaten en de toe komst ligt niet in bestanden-op-schaal. In Scandinavische landen als Dene marken hebben zulke instituten ook hydrografische taken en hoogtetaken, die hier Rijkswaterstaat doet. In mijn visie groeit de politieke interesse voor dit onderwerp en ziet men daar het be lang van in, maar de politiek wil dan wel één verantwoordelijke voor deze publieke nutstaak. Vraag moet zijn waar de bv Nederland beter van wordt". Besemer wat pragmatischer: "In de publieke sector worden geen on derdelen gekocht. De verdeling is vaak gegrond op ooit legale historische be slissingen. Als de huidige partij roept verantwoordelijk te zijn, houdt het gewoon op. Met de TDN lukt het oolc alleen omdat Landmacht zegt dat zo'n dienst daar geen core-business meer is. Zolang de Marine hydro grafie wil, zou discussie daarover al tijdverspilling zijn. Voor V&W en de hoogte geldt hetzelfde. In deze processen gaat het om de meerwaarde, de synergie op termijn. Maar van wezensvreemde, pakweg medische, registraties zal nooit sprake zijn. Het zou niet eens mogen. Er is geen spra ke van een holdingbenadering. Alleen voor de macht hoeft het niet". Gebouw TDN. Op de wet volgt nog 'lagere' regelgeving. Besemer: "Het hui dige Kadaster als Zelfstandig Bestuurs Orgaan (ZBO) is uit gewerkt in regels. We moeten in ieder geval ook naar een aantal AMvB's (Algemene Maatregelen van Bestuur) kijken, omdat de organisatie van de TDN overgaat. De kadastrale dienstverlening ligt vast in kadastrale tarieven; dat wordt bij de TDN hetzelfde systeem". Smit: "Nu stelt de Bevelheb ber der Landstrijdkrachten vanuit zijn defensiemandaat de TDN-tarieven vast. Om die tarieven niet discriminerend te laten zijn, is er nu een best ingewikkeld systeem. Binnen het Kadaster zijn alle hoofdtaken op zich kostendekkend. Uitgangspunt wordt in feite dat ook het TDN-gedeelte ge heel via het profijtbeginsel gaat werken. Defensie wordt van exploitant klant, een klant met één groot contract. Om dat Defensie niet meer de facto subsidieert, zal bij gelijk blijvende kosten de prijs voor andere klanten hoger wor den. Het nieuwe geografische kernbestand wordt een beter bruikbaar bestand en daar hebben afnemers ook wat voor over! Iedere afnemer kan nu ook invloed uitoefenen in plaats van dat een drie-sterrengeneraal de inhoud bepaalt". Besemer doet uit de doeken dat de bestaande Gebruikers raad voor kadastrale diensten, die in de afgelopen acht jaar een factor van betekenis is geworden, bij wet wordt ver breed en twee 'Kamers' zal krijgen: Kadaster en Topografie. GEODESIA 2002*5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 15