Organisatie *1 'Topofabriek' in Emmen Veel voorwerk is in een businessplan gestoken en dat wordt nu en straks in detail uitgewerkt. "Honderdzestig man met een groen kleurtje moeten worden ondergebracht in een grote organisatie", zegt Smit vanuit Defensie. "De Kadaster stijl kent ook een groen kleurtje", relativeert Besemer. Beiden vinden het vakmatig interessant dat een deel van een departement (Defensie) kan fuseren met een ZBO, waar voor een ander departement (VROM) verantwoordelijk is. Besemer: "Dat is uniek en levert bestuurskundig een hoop ervaring op. De verzelfstandiging van het Kadaster was al erg aardig. Dit is bestuurskundig gezien dubbel aardig". Beiden zijn ervan overtuigd dat de fusie "goed is voor het openbaar bestuur in dit land". Vanuit de roeping als redac teur rijst toch de vraag wat dan eigenlijk de aanleiding was om het pas nu aan te pakken; de TDN bestaat tenslotte al vanaf 1815, het Kadaster vanaf 1832. Smit: "De directe aan leiding was dat de TDN steeds meer algemeen dienstver lenend werd en losraakte van de kerntaak van Defensie. En ook de defensietaak veranderde, verbreedde van lands verdediging naar ook vredesmissies in het buitenland. De TDN legt als 'National Mapping Agency' alleen de topo grafie van Nederland vast". De vraag rijst naar de organisatorische plek van de TDN in het grote Kadaster. Besemer: "Daar zijn we nog over aan 't praten. Eerst wordt de TDN in de huidige vorm een onder deel van het Kadaster. Daarna zou een topopoot, zeg maar een directie Topografie, van TDN/RD/GBKN een mooie com binatie zijn". Smit: "Ook elders in Europa staat de karto- grafische poot vaak apart in een dergelijke organisatie. Er zit de nodige inhoudelijke synergie in de samenvoeging, hoewel je die niet echt kunt kwantificeren". Bij alle personele garanties duikt steevast de vraag op naar de duurzaamheid van de vestiging in Emmen, al gaf de Bevelhebber der Landstrijdkrachten ook nooit garanties. Smit: "Het is een pijnloze reorganisatie. De lokale politiek in Emmen en in Drenthe hechten erg aan de arbeidsplaat sen en verplaatsing zou geld kosten. De komende jaren staat Emmen niet ter discussie". Besemer: "Zolang het gaat om het primaire proces, zie ik geen enkele reden om de topofabriek uit Emmen weg te halen. Bij ondersteunende elementen ligt dat anders, de ICT-onderdelen zullen uiter aard nauw gaan samenwerken en we gaan naar één finan cieel systeem. En ook bij de vorming van een topopoot hoe ven met de tegenwoordige manier van werken RD en GBKN niet naar Emmen". De redactie las in columns van Dick Groot in dit tijdschrift dat de TDN lang een gesloten karak ter had. Hoe zit het met de bedrijfsculturen bij de fusie? Smit: "Ook binnen Defensie is er sprake van een afstandelijke rol. En ik geloof niet dat het zo'n gesloten bedrijfscultuur is. Ik verwacht dat de aansluiting met het Kadaster gemakkelijk te vinden is, dat we dichter bij de kadaster- dan bij de defensiecultuur staan. Een overeen komst is dat men werk doet, dat maar op één plek kan wor den uitgeoefend, en dat vaak jaren lang". Besemer: "Il< ben in de publieke sector nog nooit een onderdeel tegen gekomen, dat niet een zekere mate van een gesloten cultuur kent. Overal wil men nu meer naar buiten. Dat de klant centraal staat, is voor Kadaster en TDN het richtsnoer. Het verschil is overbrugbaar. De TDN hoort niet bij de militaire kern en komt nu bij een orga nisatie waarin landmeten en karto- grafie wel de hoofdmoot zijn. En de verschillen tussen landmeters en kar- tografen worden er in onze tijd niet groter op. Trouwens: ook onze regio's mogen een eigen cultuur hebben, mits passend in het totaal. Koekoek-één- zang is ook niet alles. Ik denk dat het gaat lijken op onze directie Landin richting, die ook een enigszins speci fieke positie heeft ten opzichte van de regionale directies". Kun je straks ook Toplcaarten kopen aan de balies in Kadastervestigingen? Die inderdaad erg praktische vraag leidt tot verbazing. "Nooit over ge had", zo stellen beiden. Besemer: "Marketing en klantenservice - zeg maar folders en informatie - zie ilc daar wel, maar ik zie er geen stapels kaarten over de balie gaan. Ze zijn er ook niet op berekend, de kadastrale balies zijn nu maar verantwoordelijk voor 1% van onze verkoop". Smit: "Ook gebruik van de TDN-balie is marginaal. De meeste verkoop van kaarten ge beurt telefonisch of via internet". De leiding van zowel Kadaster als TDN zit nu ambtshalve in diverse (interna tionale gremia. De vraag hoe dat straks gaat, heeft geen urgentie. "Zonder toe gevoegde waarde zullen we verenkel- voudigen", aldus Besemer, "maar hoe, wordt geval voor geval bekeken". Smit formuleert mooie slotzinnen, die Besemer van harte onderschrijft: "We hebben de hele operatie steeds beke ken met een holistische blik en niet met een atomistische. Niet vanuit een machts- of invloedsvraag. Daarom zijn we niet verzand in een boekhouders cultuur! En daarom zal deze fusie, die prima past in de filosofie van de pu blieke dienstverlening, zonder twijfel succesvol worden". GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 16