GPS-metingen De Leeuwenhoroscoop en de antennestokken voor de rovers in een canvaszak. Zo konden alle beno digde spullen als handbagage in het vliegtuig worden meegenomen. Van de ontvangers met toebehoren werd een carnet opgemaakt door de Kamer van Koophandel. Dit carnet is een noodzakelijk hulpmiddel om kost bare goederen tijdelijk uit- en in te kunnen voeren. Op Schiphol werd het carnet van de nodige stempels voor zien en kon de (vlieg)reis naar de Nern- rud beginnen. Via Istanbul vloog Tur kish Airlines ons samen met de presi dent van de INF naar Gaziantep in Zuidoost-Turkije. Bij aankomst waren de (vele) lokale Turkse douanebeamb ten heel vriendelijk en belangstellend, maar niemand durfde een stempel op het carnet te zetten, 's Avonds is het douanekantoor op het vliegveld geslo ten en als je dan aankomt, heb je pech! "Kom morgen maar terug", maar we moesten met z'n allen nog naar de Nemrud, een uurtje of vier rijden. Na veel 'geharrewar' en het nodige opont- ir. 1. Garlich en ing. M.J. M. Kremers, afdeling Geodesie, TU Delft. fiktük. i ,«4s. Meetomstandigheden Het meetgebied ligt ongeveer 10 km vanaf het hotel Kervansaray waar het Nemrud-team te gast was. De weg naar het meetgebied is hobbelig en steil met een stijgingspercentage van zo'n 10%. De rit per minibus duurt een klein half uur. Daarna ging het te voet verder de berg op. Daarbij moest er flink wat ver sjouwd worden (eten, vele liters water, accu's en niet te ver geten de geheugenkaartjes van de ontvangers). Vanwege de steile helling 120 m hoogteverschil over een afstand van De Leeuwenhoroscoop op het westter ras van de Nemrud is de oudst beken de horoscoop ter wereld. De afgebeel de constellatie van sterren en plane ten zal de komende 25.000 jaar niet meer worden gezien. De Leeuwen horoscoop is een stenen plaat van 1,75 bij 2,40 m met een dikte van 0,47 m. Er staat een leeuw op afgebeeld, die naar rechts loopt. De leeuw is bedekt met negen tien sterren. Elke ster heeft acht pun ten. Op kleine afwijkingen na vormen deze negentien sterren het sterren beeld Leeuw zoals beschreven in de Ephemeriden van Eratosthenes. Bo ven de rug van de leeuw staan drie sterren afgebeeld met zestien in plaats van acht punten. Dit zijn geen sterren, maar planeten. Van links naar rechts zijn dit, Mars, Mercurius en Jupiter. Erboven staan de Griekse namen. De Leeuwenhoroscoop is een bevro ren plaatje van de posities van de he mellichamen op een bepaald tijdstip op een bepaalde datum. Maar welke datum? Jupiter heeft ongeveer twaalf jaar nodig om een keer door de eclip tica te gaan, Mars j§| twee jaar en Mercu- m rius één jaar. De maan loopt elke maand een keer door de ecliptica. De langzame planeten Jupiter en Mars leve ren het jaar op, de snelle planeet Mer curius de maand, en de maan de dag. Eerst werden de jaren, waarin Jupiter zich in het sterrenbeeld Leeuw be vond, geselecteerd. Van deze jaren werden die geselecteerd, waarin Mars zich eveneens in dit deel van de eclip tica bevond en hetzelfde geldt voor Mercurius. Het tweede selectiecrite rium was de volgorde van de plane ten. Volgens de Leeuwenhoroscoop moest dit Mars-Mercurius-Jupiter zijn. Dit resulteerde in de 14e juli 109 v. C. Gedurende de meeste tijd kan Mercurius niet met het blote oog wor den gezien. Echter op die speciale dag stond Mercurius bijna maximaal ver wijderd van de zon en was daardoor goed zichtbaar. Het tijdsinterval tus sen zonsondergang en de ondergang van de maan bedroeg ongeveer zeven tien minuten. Indien de samenstand van de maan en Regulus zichtbaar was vanaf de bergtop, was dit slechts kort; waarschijnlijk net voor de on dergang van de maan die plaatsvond om 19:37 uur lokale tijd. In de jpinu- ten ervoor viel de constellatie zoals afgebeeld op de Leeuwenhoroscoop exact op zijn plaats. Dit bijzondere fenomeen maakt het mogelijk om niet alleen de datum te bepalen, maar ook het tijdstip en wel 19:35 uur lo kale tijd. Met andere woorden, de Leeuwenhoroscoop geeft niet alleen de datum aan van die speciale con stellatie, maar zelfs het precieze tijd stip! (Bron: www.nemrud.nl) houd werd de deur van de aankomst- en vertrekhal van het vliegveld midden in de nacht achter ons op slot gedraaid. We konden de ontvangers meenemen, maar zonder stem pel. Ook een nachtelijke rit met de douanebeambten naar het (gesloten) douanekantoor in de stad bracht geen uitkomst. Vervolgens ging het door de warme duisternis on der een heldere sterrenhemel naar het hotel aan de voet van de Nemrud, waar we tegen het ochtendgloren arriveer den. De INF heeft later in de week ge zorgd dat de invoerstrook van het car net alsnog van een stempel werd voor zien. GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 19