&X°*a O VUo \o Wff) O Topografie Resultaten Overige werkzaamheden kaart van het oostterras Met GPS-RTK werd de topografie op en rond de berg vrijwel volledig ingeme ten. Op het oost- en westterras werden de daar aanwezige beelden (fig. 3) en de her en der verspreid liggende res tanten daarvan - stéles, processie wegen, vuuraltaren, paden, trappen, enzovoort - ingemeten. Op het west terras konden niet alle punten direct worden ingemeten. Een aantal punten van de beelden werden daarom later grafisch ingepast met behulp van reeds bestaand kaartmateriaal van de Amerikaanse archeologe Theresa Goell. Op het noordterras werden de restanten van de stéles ingemeten en de nog zichtbare overblijfselen van vroegere grinddepots. Verder werden de omtrek en de vorm van de tumulus ingemeten, de toegangswegen en het restaurant aan de voet van de berg. Ook werden de in het dal gelegen ijs- grotten en de locatie van de voorma lige steengroeve ingemeten. Berekening hoogte Nemrud Op oude archeologische kaarten en in formatiefolders van de Nemrud wordt een hoogte vermeld van 2150 m boven zeeniveau. Uit de GPS-metingen bleek direct dat dit niet juist kon zijn. Daar om werd gezocht naar een hoogtepeil- rnerk. Dit was niet eenvoudig omdat de berg in militair gebied ligt en de hoogte 'geheim' is. Toch kwam er uit eindelijk een topografische kaart bo- HL j. l Fig. 4. ven water waarop een hoogte vermeld stond van 2206 m, Eindresultaat dus 56 m hoger! Met behulp van meetgegevens van perma- GPS-RTK meting nente GPS-referentiestations (Delft en Ankara) kan de hoog- van het oostterras. te tot op een decimeter nauwkeurig worden berekend. Om deze GPS-hoogte te herleiden tot een hoogte boven zeeni veau is gebruikgemaakt van het wereldwijde geoïdemodel EGM96. De berekende hoogte is 2206,7 m boven zeeniveau. Dit komt dus goed overeen met de hoogte van de topografi sche kaart. Geografische noorden Op de kaart van Brokamp uit 1989 staat een aantal vaste punten. De coördinaten van die punten zijn niet meer be kend, maar kunnen wel uit de kaart worden geprikt met een nauwkeurigheid van enkele decimeters. Vanwege die geringe nauwkeurigheid werden die coördinaten niet ge bruikt voor de grondslag. Wel werden vier punten daarvan met GPS-RTK ingemeten. Uit de onderlinge vergelijking van deze punten blijkt dat de noordrichting (y-as van de kaart) op de kaart van Brokamp 4,6 graden oostelijk ligt ten op zichte van het GPS-noorden (dit is vrijwel gelijk aan het geografische noorden). Vermoedelijk werd toen gebruikge maakt van het magnetische noorden. Dit wordt bevestigd door een wereldkaart van het magnetisch veld. De declina tie in dat gebied is inderdaad zo'n vier graden naar het oosten. Uit verder on derzoek is gebleken dat de richting van de opstelling van de kolossale beel den nu inderdaad overeenkomt met de richting naar het punt waar de ster Regulus opkomt. Topografische kaart In totaal werden ongeveer 5500 pun ten ingemeten. De kaartvervaardiging is uitgevoerd met het CAD-programma LisCAD. De verwerking van de meetdata tot kaart gebeurde dagelijks in het hotel op een laptop direct aansluitend op de GPS-metingen. In Delft kreeg de kaart z'n huidige vorm (fig. 4). Het LisCAD-bestand is geconverteerd naar AutoCAD. Dit geconverteerde bestand is de basis voor het SIS. Verder zijn er plots gemaakt op AO- en Al- formaat. Fig. 5. Presentatie van de digitale kaart tijdens de ronde tafelconferentie van het Wereld Monumenten Fonds. Fig. 6. Waar zouden we zijn zonder traditioneel transport? Klassiek archeologisch veldonderzoek Gedurende ons verblijf werd er ook archeologisch veldon derzoek gedaan door een team van vijf archeologen afkom stig van de Universiteit van Amsterdam en van Groningen. Het gezegde 'met passen en meten wordt veel tijd versleten' is ook zeker voor hen van toepassing. Getracht werd om de ernstig verweerde teksten op de achterkanten van beelden te ontcijferen. Afhankelijk van de lichtval konden met veel moeite enkele letters en soms zelfs hele woorden worden ontcijferd. Ook werden de her en der verspreid liggende brokstukken van de beelden op grote vellen papier inge tekend. Rondetafelconferentie WMF Op de laatste dag van ons verblijf werd tijdens de ronde tafelconferentie van het Wereld Monumenten Fonds te GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 21