Katha in hotel Zeuss de digitale kaart gepresenteerd (fig. 5). Vertegenwoordigers uit veel landen en de Turkse overheid onderstreepten het unieke van de Nemrud en de noodzaak van restauratie. Daarbij waren onder andere de onder minister van Cultuur van Turkije en hoge lokale bestuur ders. Deze politieke 'kopstukken' waren daarvoor 's och tends met veel pers op de Nemrud aanwezig. Er werd een demo 'schatgraven met GPS' gegeven. De schat was een heuse fles champagne, verstopt onder de restanten van één van de beelden op het oostterras. Verbazing alom bij de Turkse bestuurders, dat GPS zo nauwkeurig kan zijn. Fig. 7 en 8. Resultaten SIS. De diverse brokstukken van de beel den passen als een 3D-puzzel in el kaar. Ten behoeve van een mogelijk toekomstige restauratie en uitbrei ding van het SIS werden van de beel den en brokstukken 3D-laseropnamen gemaakt met de Callidus. Deze infra- rood-laser registreert complexe struc turen die 3D- en millimeternauwkeu- rig worden weergegeven. Tijdens het scannen draait de laserkop 360° in de horizontale richting, en in de verticale richting tast de laser waaiervormig de ruimte af. Het onmiddellijke resultaat is een 3D-puntenwolk die een enorme hoeveelheid aan infor matie bevat. Het grote voordeel van een laserscan boven terrestrische fotogrammetrie is dat de data zonder al te veel bewerkingen kan worden ingelezen in een CAD-pakket. Echter om alle gewenste opnamen te kunnen maken was wel veel voorbereiding nodig. Vanwege close-up opnamen van de hoge beelden moest er een hoogwerker aan te pas komen om de Callidus op de gewenste posities te krijgen. Alleen hoe krijg je een hoog werker boven op de berg? Dat het uit eindelijk is gelukt, blijkt uit fig. 6. Tot slot Op 15 en 16 november 2001 werd in het archeologisch museum van de Uni versiteit van Amsterdam het vervolg op de rondetafelconferentie gehou den. Daar werd onder andere de stand van zaken niet betrekking tot het SIS gepresenteerd (fig. 7 en 8). De basis is ons gemeten DTM met daaraan toege voegd enkele scans van het Callidus- meetsysteem. Ook wordt gewerkt aan een koppeling van beschrijvende infor- On-Hollandse omstandigheden In het zuidoosten van Turkije is het in augustus erg warm. Temperaturen van veertig graden Celsius of hoger zijn niet uitzonderlijk. We hebben met eigen ogen kunnen aanschou wen dat voetbalwedstrijden 's nachts worden gespeeld. Ons hotel aan de voet van de Nemrud ligt op 1700 m hoogte, maar ook op die hoogte komt de temperatuur 's nachts niet onder de twintig graden en door een zinken dakconstructie koelde onze hotelka mer nauwelijks af. Afkoelen is alleen mogelijk in het met ijskoud berg water gevuld zwembad. Het referentiestation op het dak van het toegangsgebouw naar de berg Nemrud werd van stroom voorzien met behulp van een verlengkabel. Aan de ene kant zat een gewone stek ker en aan het uiteinde monteerde een hulpvaardige Turk een lampfit ting. Deze fitting werd vervolgens ver vangen door een stopcontact. Daarbij werden de draden onjuist gemon teerd. Na demontage en opnieuw monteren lukte het de Ref aan de praat te krijgen. De stekker zat in een stopcontact op de slaapkamer waar veel Turken in stapelbedden sliepen. Dat stopcontact werd voor van alles en nog wat gebruikt, maar de stekker mocht er niet uit! Dat ging natuurlijk mis. De Ref verhuisde al snel naar de berg. Dan maar steeds 's ochtends op stellen en 's middags weer opbreken, en veel slepen met apparatuur en ac cu's. Het meetgebied op en rond de berg Nemrud kenmerkt zich door dor en kaal geaccidenteerd terrein met hoog teverschillen van ongeveer driehon derd meter. Een waar eldorado om je conditie te testen! De zon is erg fel op die hoogte. Door de aangename tem peratuur en een fris windje verbrand je zonder datje het in de gaten hebt. Drommen toeristen van over de ge hele wereld bezoeken de Nemrud. Vooral het aanschouwen van zonsop- en zonsondergang is populair. In de namiddag kwam het weieens voor dat er nog gemeten werd tussen de hon derden toeristen en regelmatig kwam dan ook de vraag: "Wat zijn jullie aan het doen?". Om in Turkije te mogen werken is een werkvergunning vereist. Deze wordt afgegeven op het politiebureau in Adyaman, een stadje ongeveer vijftig kilometer verderop, maar je moet wel persoonlijk je handtekening komen zetten. De INF beschikt over een per- sonenbus met chauffeur. Hij weet waar het politiebureau is. Na het teke nen en afhalen van de werkvergun ning heeft hij ons als toerist iets van de snikhete omgeving en de omstre den Atatürkdam laten zien. Op de terugweg naar ons hotel werden we uitgenodigd Turkse koffie te komen drinken bij een oom van onze chauffeur thuis. Een unieke ervaring bij zulke gastvrije Turken. 3D-laserscans GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 22