Bert van Wijnbergen weg bij Ravi - Verslag Afscheidssymposium met VROM-nieuws ft| ICES/KIS-3 Op 27 maart 2002 kreeg ir. G.C. van Wijnbergen ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de Ravi een symposium aangeboden in het Rotterdam se Bilderberg Parkhotel. Van Wijnbergen vertrok na een tiental jaren. Een nieuwe voorzitter was er 'bijna', maar de naam daarvan kon nog niet bekend worden gemaakt. Vice- voorzitter mr. J.W.J. Besemer fungeerde als dagvoorzitter voor de circa veertig genodigden. Met name de toespraak van de Staatssecretaris van VROM, de 'coördinerend be windsman voor geo-informatie', is interessant voor het hele werkveld. Adri den Boer, redacteur. Mr. ing. B.C. Kok, directeur-secretaris van de Ravi, sprak over "Vernieuwing van de Ravi in platform- en programma- rol". Treffend was een Engels citaat, dat neerkwam op 'Je moet net zo ingewikkeld zijn als het veld, dat je wilt be sturen'. Het geo-werkveld werd steeds ingewikkelder en zo doende vertrok men van een harmonisatie- naar een net werkmodel. Vastgoedinformatie werd geo-informatie, sec toraal gericht zijn werd gebiedsgericht zijn en de laatste trend is die naar klantgerichtheid. "Wie bestuurt de dyna miek? Niemand, ook niet de coördinerend bewindsman of de Ravi", zo wist Kok. "De voordelen van goede geo-informa tie worden niet altijd erkend door het openbaar bestuur. De Ravi heeft een missionaire taak, maar doet dat modern: niet door te preken, maar door de handen uit de mouwen te steken", zo vervolgde hij. Hèt voorbeeld daarvan was en is het werk aan het ICES/KIS-3 speerpunt 'Ruimte voor Geo- informatie'. Over zijn voorzitter stelde Bas Kok in weerwil van diens afstuderen in 1962: "Ik beschouw Bert niet als geodeet. Hij laat zich zelden verleiden tot millimeterwerk. Waarschijnlijk is de bestuurlijke wijsheid met de jaren ge komen". Ondanks politieke verschillen zag hij gezamen lijke wortels bij de Rotterdamse christen-humanist Eras mus en vond diens 'Lof der Zotheid' zo een passend af scheidsgeschenk. Prof. dr. ir. A. K. Bregt, Universiteit Wageningen en program mamanager Ruimte voor Geo-informatie, ging in op de faci- literende rol van de Ravi terzake. "Van Wijnbergen is een in tegere netwerker en een extreem netwerkproject is Ruimte voor Geo-informatie", zo koppelde hij om direct het succes te memoreren dat het Kabinet net besloot tot het opnemen daaivan als een beleidszwaartepunt in ICES/KIS-3. (Zie ook de rubriek Informatie in dit nummer.) Gezien de neutrali teit, betrouwbaarheid, ervaring en missie, alsmede het zelf inhoudelijk geen concurrent zijn, leek hem de Ravi de ideale facilitator. Aandacht voor de speeches (v.l.n.r. Van Wijnbergen, Remkes, mevr. Bouwmeester en Kok). Dagvoorzitter Besemer was blij om vervolgens VROM-staatssecretaris J.W. Remkes het woord te kunnen geven, "hoewel geo-informatie niet het meest politiek geladen onderwerp is". (Rem kes: "Zou ik maar zo houden!") Onder werp van de speech van de staatssecre taris was "Gebruik van Geo-informatie voor het openbaar bestuur". De bijna demissionaire Remkes startte met iets over zijn komst in het voor hem nieuwe geo-werkveld zo'n vier jaar geleden: "Bert kende ik tenminste van het IPO, daar hadden we lange en niet de vrolijkste vergaderingen." (Bei den waren ooit gedeputeerde.) "Onder uw voorzitterschap ontwikkelt de Ravi zich nu in een nieuwe richting, een be weging van traditioneel overlegorgaan voor het werkveld van de geo-informa tie in de richting van een moderne net werkorganisatie. Een organisatie die blijft streven naar een breder gebruik van geo-informatie. Dat streven is in middels doorgedrongen tot in het ka binetsbeleid. De regering heeft geko zen voor het 'stroomlijnen van basis gegevens'. In haar uitgangspunten is de structuurschets vastgoedinforma tie - zoals opgesteld door de Ravi - nog goed herkenbaar. Het Kabinet wil met dit initiatief in eerste instantie voor komen dat de overheid steeds opnieuw bij de burger naar 'de bekende weg' blijft vragen. Daarnaast willen we meer in het algemeen een geïntegreer de dienstverlening bevorderen. Met het stroomlijnen van basisgegevens tot digitale geo-kaartbestanden zal de onderliggende informatie voor ieder een onder handbereik kunnen komen. GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 24