VROM voorop Deze kaarten lenen zich immers uit stekend als toegangpoort, ondergrond en kapstok voor allerlei andere gege vens. Het is een stap op.weg naar een samenhangend stelsel van registraties in Nederland. Burgers, bedrijven, over heid en instellingen kunnen daarmee in de toekomst sneller, adequater en vollediger worden geïnformeerd. Over vastgoed bijvoorbeeld; of adressen, kabels, leidingen, bestemmingen en vooral combinaties van geo-basisinfor- matie voor specifieke doeleinden", al dus Remkes. Nu het Ravi-streven door de regering wordt gedeeld, leek hem een belangrijke fase in het werk van de organisatie afgerond. Het was dus een goed moment om afscheid te nemen voor Van Wijnbergen. "Het verande ringsproces bij de Ravi komt niet zo maar uit de lucht vallen. Het past in een context van maatschappelijke transities. Veel van die processen ra ken aan de manier waarop wij in Nederland omgaan met de geringe be schikbare ruimte. Ik denk aan de af bakening en samenhang van functies: wonen, werken, recreatie en natuur, en aan risico's en ruimtelijke kwali teit. Er worden op deze terreinen veel eisen gesteld aan de overheid. Moeilijk verenigbare eisen soms. Er moet wor den voldaan aan naleving van bouw-, woon-, milieu- en andere regels. Tege lijkertijd vraagt de mondige burger flexibiliteit en begrip voor zijn indivi duele geval. De overheid moet daar naast - bijvoorbeeld op het gebied van de veiligheid - haar zaakjes op orde hebben. Ze moet rekenschap afleggen Staatssecretaris J. W. Remkes. Maar Remkes zei meer: "Er zijn echter haken en ogen. Stel dat het lukt om zoveel mogelijk relevante geo-informatie voor iedereen beschikbaar te krijgen. Liefst via internet op vraagbaar. Dan is er een nieuw probleem: de kwaliteit van de informatie. Het wordt namelijk direct duidelijk wanneer overheden elkaar tegenspreken. Tegenstrijdigheden en leemtes zijn pijnlijk zichtbaar. Transparantie eist dus dat verschillende overheidsonderdelen en bestuurslagen van elkaar weten wat ze doen. Vervolgens moeten ze afstem ming zoeken en daar actueel en betrouwbaar over com municeren. Het is overigens een illusie om te denken dat alle overheidsprocessen perfect op elkaar afgestemd zullen raken. Dat kan niet en dat moet in feite ook niet. We be schouwen het immers als een democratisch goed dat lokale en regionale overheden op hun terrein een hoge mate van autonomie hebben. Het is van belang om na te gaan welke zaken op informatiegebied wél centraal geregeld zouden moeten worden, uit oogpunt van effi ciency en om uitwisseling van infor matie mogelijk te maken. Daarom Iciest het Kabinet voor basisgegevens die door de hele overheid in samen hang gebruikt moeten kunnen wor den". Van Wijnbergen met de 'geo- informatieschaal "Het is duidelijk dat gestroomlijnde basisregistraties, bijvoorbeeld bij ka dasters en bevolkingsregisters, door gaans niet zonder tussenkomst van Rijk en wetgever tot stand zullen ko men. Ik heb dan ook besloten dat VROM de komende jaren op het ter rein van de geo-basisregistraties het voortouw zal nemen. Het is wel zaak daarbij kritisch en realistisch te blij ven. Praktijkproeven moeten ons met beide benen op de grond houden. Zul len de beoogde positieve effecten opwegen tegen de onge twijfeld forse ingrepen en hoge kosten? Eerlijk gezegd is er vermoedelijk al geen weg meer terug. We zullen vroeger of later aan deze moderne registraties moeten. Je zou het kun nen vergelijken met een plan om in het hele land riolering aan te leggen als die er nog niet was. We zouden misschien terugdeinzen voor de omvang en de kosten van het project. Maar met onze huidige ervaring van goed functionerende riolering willen we voor geen enkele prijs meer terug. De haalbaarheidsvraag is daarmee dan ook vooral een kwestie van tempo. Om snel tot praktische ervaring te komen heb ik recentelijk besloten tot een aantal proeven met Gebouwen en efficiënt, maar vooral transparant opereren. Dat is een lastige combinatie van opgaven. Ik ben gedurende de af gelopen vier jaar echter tot de overtuiging gekomen dat geordende, gedeelde en toegankelijke geo-informatie kan helpen om juist aan die gecombineerde eisen tegemoet te komen", en dat viel goed bij de aanwezigen. GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 25