Een dagje... Met Wout de Scout door de Wilhelminapolder Zaaien, spuiten en schoffelen met landmetersnauwkeurigheid Het is niet zomaar een landbouwbedrijf, De Koninklijke Maatschap Wilhelminapolder; ruim 1700 ha groot, waarvan meer dan 1300 ha landbouwgrond moet worden bewerkt. Een heel managementsysteem en tweeëntwintig medewerkers komen eraan te pas om dit goed en efficiënt te laten functioneren, zeker met de sterk toegenomen voorschriften op het gebied van milieu en veiligheid. Al enkele jaren heeft men daarbij de hulp van een computerondersteund managementsysteem. Sinds kort is voor het buitenwerk een Trimble GPS- ontvanger ingezet, gemonteerd op het landbouw- manusje van alles 'Wout de Scout'. En als de voortekenen niet bedriegen, zal het niet lang meer duren eer de meeste landbouwmachines in de Wilhelminapolder GPS-gestuurd, soms op de centimeter nauwkeurig, hun weg zullen vinden over de uitgestrekte landbouwkavels. De Koninklijke Maatschap Wil helminapolder, in de wande ling de WP genoemd, vindt zijn oorsprong in het begin van de 19e eeuw. Vijftien vooruitstrevende (en waarschijnlijk niet onbemiddelde) Rotterdamse kooplieden kochten op een veiling enkele schorren en slikken aan, met het doel deze te gelegener tijd, na inpolderen, met veel winst weer van de hand te doen. Helaas stak Napoleon met zijn dubieuze activitei ten een spaak in het wiel, waardoor de grondprijzen na 1800 sterk daalden en verkoop niet interessant meer was. Men besloot de gronden voorlopig in te zaaien met koolzaad en later met andere landbouwproducten. Dat bracht geld op, want er was een groot gebrek aan voedsel. Zodoende bleef de maatschap tot vandaag de dag be staan, al is het aantal maten nu uit gebreid tot 340. De exploitatie van het bedrijf geschiedt door tweeëntwintig medewerkers onder leiding van een directeur. Er wordt gebruikgemaakt van vele grote machines en sinds kort van het computermanagementsys teem ERP (Enterprise Resource Plan ning). De medewerkers zijn onder te verdelen in technisch, landbouwkun dig, en kantoorpersoneel, want er valt ook heel wat te administreren met de huidige landbouwregels. Er is zelfs een speciale medewerker voor milieu en voedselveiligheid aangetrokken, Jeroen Verschoore, afgestudeerd in milieukunde. Hij is tevens belast met het beheer van computerzaken. Sinds 1996 is een aantal informatie ge relateerde zaken nogal ingrijpend ver anderd in de Wilhelminapolder. Het begon met het benoemen van een nieuwe directeur die zijn eigen kennis en ervaring meebracht op het gebied van programmeren en kosteneffectief werken. Toen hij zich wilde oriënteren op de situatie van het bedrijf, bleek dat het bestaande registratiepakket hem weinig informatie kon verschaffen. Toen dat pakket ook niet millennium bestendig bleek te zijn en bovendien de gemeente Goes een aantal milieu- eisen aan het bedrijf oplegde, klonk al gauw de roep om een nieuw beheer- pakket. Het werd 1999 eer dat werd aangeschaft: ERP, een management- GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28