Toverapparaat "Gemeeru Kantoorgebouw van De Maatschap Wilhelminapolder. Theo Scheele, redacteur. Om ineens een trekker aan te schaffen met een GPS-ontvan- ger, omdat je preciezer moet zaaien en spuiten, is even wennen. Daarom als tussenstap Wout de Scout, een merk waardig soort jeep met brede banden die duidelijk gewend zijn door de vette Zeeuwse klei te rijden. Links voorop prijkt de GPS-ontvanger, gekoppeld aan een veldcomputer, een Trimble-AgGPS 170. Jeroen gebruikt het voertuig voor ver- Het zou nog leuker zijn als je vanaf de machines recht streeks in de database zou kunnen komen, maar dan moetje wel weten waar de machine op dat moment is. Zo ontstond de behoefte aan GPS en deed Wout de Scout zijn intrede. De stap om elke machinebestuurder direct met GPS te laten werken was veel te groot. Enkele werknemers hadden hun veertigjarig jubileum al gevierd. Zij hebben vroeger nog met paarden gewerkt in een tijd dat in de landbouw alles kon en mocht, als je maar veel aardappels afleverde. Je pro duceerde het voedsel, hoe meer hoe beter. Daar is helaas veel te lang mee doorgegaan zodat er overschotten ontston den en het milieu overbelast werd. systeem gebaseerd op Oracle, en wer kend via internet. Begin 1999 werd een voorlopig programma opgezet, in februari 2000 werd de eerste module getest, een module die alleen regis treerde: de uren, op welke kavels was gewerkt en welke middelen waren ge bruikt. In maart draaide die op inter- nettechnologie; in juni was de tweede module van het systeem operationeel en werd de hele werkplanning hierop gemaakt. Overzicht van het bezit: de fel gekleurde gronden zijn eigendom van deWP. Blauw zijn buiten dijkse gronden, groen natuur gebieden, geel bouw land. Zaaien en ploegen. kenning van de kavels. Waar zijn natte plekken, waar staan distels of extra veel onkruid, waar worden veel slakken ge constateerd? Met behulp van de GPS-ontvanger leg je de plekken ondubbelzinnig vast. Het opmeten van de omtrek van stukken grond voor de 'braakregeling' is nu een fluitje van een cent. Eenmaal rond de omtrek van het te braken stuk, en de oppervlakte staat op de Ag 170. Al gauw kwam de vraag om ook de vlaggen uit te zetten voor de banen van de zaaimachines en de spuitmachines, een werk dat tot nu toe met de meetband gebeurde. Het te bewerken perceel wordt nu wat nauwkeuriger in kaart gebracht, want de spuitmachine neemt stroken van 27 m mee en die mogen elkaar niet overlappen. Met behulp van dGPS-correcties, uit gezonden door publieke bakens, is een sub-meternauw- keurigheid te behalen. Het rondje langs de perceelsomtrek geeft nu direct de banen voor de meest efficiënte manier van bewerken. In de praktijk bleek dat de uitgezette banen niet alleen veel gemakkelijker en sneller, maar ook veel Waarom op internet gebaseerd? Om een aantal redenen, zegt Jeroen. Ten eerste zijn de bouw en ontwikkeling een coproductie tussen Vertis uit Groningen/Wageningen en de WP in Wilhelminadorp. Op deze manier kan met hetzelfde programma en dezelfde databestanden worden gewerkt. Ten tweede geeft het optimaal telewerk functionaliteit; iedere medewerker kan te zijner tijd gegevens over de weersomstandigheden van het net ha len en daarna zijn werkplanning in het systeem aanpassen, bijvoorbeeld wanneer het een goed moment is om te spuiten op een kavel. Door zoveel mogelijk data op te nemen kan via de computer de werkplanning worden opgemaakt, maar Jeroen denkt verder. GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 29