rimblt Boeren, burgers en landmeetkundigen het sturingsproces weten te verhogen door meerdere (RTK)GPS-waarnemin- gen uit te voeren en deze te middelen. Tevens is gebruikgemaakt van de we tenschap dat er een rechte lijn moet worden afgelegd, zodat door vereffe nen en middelen de nauwkeurigheid kan worden opgevoerd tot ongeveer 1 cm. De eerste proef betrof het aanfrezen van ruggen in aardappelvelden, een ac tiviteit die op de ouderwetse, handma tige manier erg geestdodend en met mooi weer slaapverwekkend is. Slinge rende aardappelruggen (die ook niet meer precies boven de rij pootaard- appels liggen) zijn dan het resultaat. Wel een leuk landschappelijk gezicht, maar dat hoort tot het verleden. Een ander voordeel van deze methode is volgens Van Zuydam dat het handma tig uitzetten en het daarmee gepaard gaande gehannes met jalons en meet banden kan vervallen. Oud en nieuw bij elkaar. Het IMAG heeft nog een veel interes santere proef in behandeling, name lijk het spuiten van boomgaarden. Uit stereoluchtfoto's van de boomgaarden worden de contouren van de bomen berekend, alsmede de hoeveelheid blad aan de bomen. Uit die gegevens kan de goede spuitafstand worden be rekend, en kan de hoeveelheid lucht en vloeistof worden aangepast aan de vorm en dikte van de bomen. De lucht foto's zijn gemaakt en er is al wat bere kend, maar het bewegende spuitappa- raat is nog niet gebouwd. Dit is geen probleem voor de Wilhelminapolder overigens, ivant die heeft geen boom gaarden meer in exploitatie. Meer inte ressant is de mededeling van Van Zuy dam dat volgend jaar de eerste auto matische schoffelmachines zullen zijn Trimble-ontvanger op Wout de Scout. geconstrueerd; vooruitstrevende bedrijven zullen daarvan dan kunnen profiteren. Jeroen begreep de wenk heel goed, want het past helemaal in zijn gedachtegang. Of de GPS-gestuurde machines ook voor de gemiddelde boer interessant zullen zijn, moet nog blijken. Volgens Rob Bik van Geometius, de leverancier en ondersteuner van de Trimble-apparaten en -systemen, zal zeker een aantal boe ren interesse hebben, omdat de investering zich al snel te rugverdient. Jeroen kan dat bevestigen, want een aantal geïnteresseerde boeren is al bij de Wilhelminapolder ko men kijken naar het wondermiddel. Het ziet er dus naar uit dat binnen afzienbare tijd onbemande GPS-gestuurde ma chines over de akkers zullen rijden, zoals de elektrische gazonmaaiers die soms een dag lang over een mooi gazon netje kruipen; als je niet oppast, knippen en scheren ze ook je slapende hond. En hoe denkt de milieumedewerker over de biologische landbouw nu de klassieke landbouw geheel uit de gratie dreigt te raken? Niets voor de WP, zegt Jeroen, het is onbe taalbaar en onuitvoerbaar op grote schaal. Daar hoefje niet echt treurig om te worden, want ook in de klassieke land bouw is er al heel veel veranderd en aangepast. Als de ont wikkelingen zo doorgaan, zal deze in de toekomst minder milieubelastend zijn dan de biologische landbouw. Behalve de boeren hebben ook burgers veel interesse in dit soort ontwikkelingen. Vorig jaar hield de Wilhelmina- Bezoekers in de immense graanloods op de vorige open dag. GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 31