Mobiel GIS: temporele aspecten en de toepassing van GIS Mobiel GIS: het belang van Geo-DBMS Qeograpfuc window, flow to cfioose? IV referentiesysteem WGS-84 dat GPS gebruikt, en moet dus voor de meeste toepassingen in Nederland nog worden om gerekend naar RD-coördinaten. Hiervoor bestaan grofweg drie varianten: eenvoudig, wat moeilijker en ingewikkeld met nauwkeurigheden respectievelijk in de ordegrootte van m, dm, cm. Een groot deel van al deze ellende kan wor den voorkomen door de RD te verlaten en in het Europese referentiesysteem ETRS89 te gaan werken. Tot slot ging Tiberius in op het plaats- bepalen met behulp van de signalen van de mobiele netwerken zelf, die op zich niet zo veel anders zijn als die van GPS. Doordat echter de zenders alle maal in een nagenoeg horizontaal vlak staan, kan de hoog te niet of nauwelijks worden bepaald. Met GSM-signalen kan in theorie de positie met een nauwkeurigheid van vijf tig tot zeventig meter worden bepaald en met UTMS zo'n twintig tot dertig meter nauwkeurig. Ook is een combinatie van GPS en mobiele netwerksignalen mogelijk, met als be langrijkste voordeel dat dan in nog meer situaties instan taan een positie te bepalen is. Na deze presentatie gaf de middagvoorzitter aan dat het script dat op de website van Esri te downloaden is, bedoeld is voor de coördinaattransformatie van de Bessel- ellipsoïde naar RD, en niet voor die van WGS84 naar RD. Hij adviseer de de achthonderd personen die deze versie hadden ge- download, dit nu nogmaals te doen. Naar aanleiding van deze presentatie heeft de middagvoorzitter namelijk de WGS84-RD conversiemethode geïmplementeerd, die wel direct toepasbaar is voor handheld GPS-ontvangers. Zie hiervoor www.esri.com/arcscripts. In de vijfde presentatie van de middag gaf Nirvana Merat- nia (Universiteit Twente) aan dat er heel veel te winnen valt door het temporele aspect bij mobiele (instantaan-) plaats bepaling mee te nemen. In plaats van één enkele positie is het voor veel toepassingen beter om een hele tijdreeks van posities te gebruiken. Hierdoor is de nauwkeurigheid van de locatiebepaling (bijvoorbeeld de tien meter van GPS) aan zienlijk te verbeteren. Door verder ook gebruik te maken van bestaand kaartmateriaal en het op slimme wijze koppe len van de waargenomen reeks posities aan het wegen netwerk kan de nauwkeurigheid verder worden verhoogd als wordt aangenomen dat de mobiele terminal zich over de weg voortbeweegt. Een ander voordeel van het combine ren van positie en tijd is het zogenaamde 'query re processing': een voortbewegende mobiele dient wil in het interessegebied steeds een bepaalde ruimtelijke vraag her halen. Door gebruik te maken van het voortbewegings patroon en niet ellce query geheel opnieuw te behandelen, kan tijdig de juiste informatie worden gevonden (fig. 7). Hoewel het programma behoorlijk vol was met presenta ties, was er gelukkig tussendoor en tijdens de discussie aan het einde van de middag toch genoeg gelegenheid tot het Fig. 6. Christian Tiberius tijdens de pauze. Fig. 7. Mobiel GIS: ruimtelijk temporeel plus predictie. stellen van vragen. Dat dit veelvuldig gebeurde, was een positief teken voor wat betreft het meedenken van het pu bliek. Zo ontstond er naar aanleiding van de presentatie over series van tijd en positiewaarnemingen een aardige discussie. In principe is namelijk uit deze gegevens ook de snelheid en de versnelling van de mobiele dient af te leiden. Door dit tussen slechts twee opeenvolgende waarnemingen te doen is de nauwkeurigheid niet zo groot, maar door ook weer een groter aantal waarnemingen mee te nemen kan de nauwkeurigheid worden verhoogd. Dit is een wel zeer interessante toepas sing voor de politie die op snelheid wil controleren (of autoverzekeringen in geval van een analyse bij een ongeluk). Technisch lijkt er heel veel mogelijk te worden, maar hoe staat het met de privacy? Als laatste presentator van de middag stond Aernoudt Bottemans (Oracle) op het programma om de applicatie- server-lcant van mobiele toepassingen te bespreken. Door een sportblessure (tijdens een motorcross was er een an der motor over de beoogde presentator heen gereden) ging dit niet door, maar gelukkig was Oracle-collega Han Wam mes op het laatste moment bereid ge vonden de honneurs waar te nemen. En met Bottemans schijnt het overi gens ook weer goed te gaan. Hoewel de mogelijkheden van de mobiele appara ten haast onbeperkt lijken, geldt dat ook voor hun verscheidenheid. Er is nog nauwelijks sprake van enige stan daardisatie, zodat er een bond pallet van devices (mobiele telefoons, PDAs, enz.), markup talen (informatiepresen- Conventional GIS regardless of road network Including road network \-D. unit Including time Spatio-temporal Universiteit Twente GEODESIA 2002*5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 36