Geo-VenW INFORMATIE Groen licht voor Galileo Geo-VenW Tentoonstelling 'Kaarten van Amsterdam 1866-2000' Op 9 april 2002 hield de ver eniging Geo-VenW (eer der: VMDR) haar eerste alge mene ledenvergadering. Het bestuurslid Pieter Meijer - nog vermeld in het bestand in het aprilnummer van Geode- Na jaren aarzelen hebben de Euro pese Ministers van Verkeer op 26 maart 2002 het startschot gegeven voor het grootste gezamenlijke tech nologische project ooit van de Euro pese Unie: Galileo. Het gaat om een stelsel van dertig satellieten voor plaatsbepaling overal ter wereld tot op een meter nauwkeurig. Onder meer Nederland heeft lang ge twijfeld aan het nut van het project, dat 3,5 rpiljard euro kost en in 2008 klaar is. Er bestaat immers al een soort gelijk systeem onder Amerikaanse vlag, het Global Positioning System (GPS), waar iedereen gratis gebruik van kan maken. Onder meer de moderne routeplanners in auto's werken met GPS. Maar veel landen, en vooral de Europese Commissie, hechten sterk aan een onafhankelijk Europees stelsel van satellieten om te voorkomen dat de EU al té zeer aan het handje van de Amerikanen loopt. Vorige maand bleek dat Duitsland zijn bedenkingen sia - werd opgevolgd door Wilbert van Rooijen, Wiardi Beckmanstraat 55, 3621 HB Breulcelen, telefoon (0346) 26 33 33. In tegenstelling tot het tijd schema in de GIN-Nieuwsbrief was een GIN-fusievoorstel nog niet geagendeerd. Onder het punt 'Plannen 2002' voegde liet varen en voluit wilde meebetalen. Sindsdien zijn er te weinig EU-landen tegen het project om het te kunnen tegenhouden. Nederland wilde meer garanties dat het bedrijfsleven royaal zou meebetalen. Maar ondernemers kijken de kat uit de boom. Officieel hebben de ministers besloten 450 miljoen euro voor de 'ontwikke lingsfase' van Galileo vrij te maken. Maar eerder al had de Europese ruim tevaartorganisatie ESA, waar Neder land lid van is, er 550 miljoen voor ge reserveerd, op voorwaarde dat de EU de plannen zou doorzetten. Samen dus een 1 miljard euro. Eerder was al 100 miljoen uitgegeven. Het is dan ook ondenkbaar dat Galileo alsnog strandt. "We moeten wel reëel zijn: als alles gaat zoals verwacht, en we hebben al een miljard euro uitgege ven, gaat het door", beaamde Minister Netelenbos van Verkeer. Toch zijn er nog momenten waarop de ministers het project kunnen stoppen, voorzitter Wouters wel een mede deling in van ambities terzake per 1 januari 2003. De contributie per jaar voor Geo-VenW (244 leden op 1-1-2002) werd verhoogd naar 25 en voor ge pensioneerden naar 20. Piet van Vuuren al noemen diplomaten dit theoretisch. Ten eerste moet volgend jaar blijken welke bedrijven willen meedoen aan het project en hoeveel ze willen bijdra gen. Ook kunnen de ministers voordat in 2005 de satellieten worden gelan ceerd, aan de rem trekken. "Bijvoor beeld als er complicaties zijn, of als het niet functioneert zoals verwacht", al dus Netelenbos. Volgens haar heeft Nederland op veel punten zijn zin ge kregen. Zo mogen particuliere bedrij ven pas na de openbare aanbesteding zitting krijgen in de speciale onder neming voor Galileo, terwijl de Euro pese Commissie ze nu al wil laten mee praten. Ook is vastgelegd dat tegenval lende kosten binnen de EU-begroting worden opgelost. De lidstaten hoeven dan dus niet bij te passen. De Europese Commissie is de motor achter het project. (Bron: ANP) j! Van 4 oktober tot en met 1 december 2002 organiseert het Gemeentearchief van Amsterdam de grote over zichtstentoonstelling 'Kaarten van Amsterdam 1866-2000'. Aanleiding is de publicatie van de wetenschappelijke cata logus over de Amsterdamse kartografie vanaf 1866. In dat jaar voltooide stadsingenieur Van Niftrik de grote kaart van zijn stadsuitbreidingsplan, dat een welhaast Parijse allure had. (De gemeenteraad ging echter niet akkoord, maar be sloot in 1875 een soberder plan te laten uitvoeren.) Naast deze spectaculaire kaart zullen verschillende andere groot formaat-plattegronden worden geëxposeerd, zoals de kaart van Scheltema (1900) en de Arcamkaart (1995). Andere top stukken zijn de kaart van Kalff (1875), het uitbreidingsplan van Van Eesteren (1935) en de 11000-serie van de afdeling Landmeten/Geo-Informatie van de dienst der Publieke Wer ken (thans Dienst Amsterdam Beheer). Informatie: Gemeentearchief Amsterdam, telefoon (020) 572 02 02, www.gemeentearchief.amsterdam.nl. GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 43