Wie is de snelste? De vraag of een enkele landmeter met een gemotoriseerde total station sneller kan werken dan de meer gebruikelijke tweemansploeg zonder zelfvolgend systeem, is al jaren onbeantwoord gebleven. Tijdens het Intergeo-congres (de Duitse Geodesia- beurs) presenteerde Topcon de vernieuwde afstandsbediening voor haar gemotoriseerde total station onder andere aan Geodetisch Ingenieursbureau Van Steenis. Het was op dat moment dat de vraag weer rees. Werkt het nou echt sneller? Wat als er een boom in de weg staat? Wat als er iemand tussendoor loopt? Het is niet moeilijk om een test te doen waaruit blijkt dat het gemotori seerde instrument sneller werkt dan een conventioneel total station, maar wat zegt dat in de praktijk? Praktijk omstandigheden hebben namelijk grote invloed. In een poging om eindelijk eens een antwoord te krijgen werd door de twee bedrijven besloten om in een aantal praktijk situaties beide typen systemen in te zetten. Fig. i. Topcon GTS-802A. One-man station versus tweemansploeg ing. L. van der Poel, productmanager total stations Topcon, en ing. R. V. in 't Hout, projectleider bij de MD van de Rijkswaterstaat1). Bij het schrijven van dit artikel werkzaam bij Van Steenis. Waaruit bestaat precies de praktijk? De landmeetkun dige werkzaamheden die in genieursbureaus tegenwoordig uitvoe ren, kunnen ver uiteenlopen. Toch zijn er typen metingen die zodanig vaak worden uitgevoerd, dat ze het algeme ne beeld van buitenwerkzaamheden bepalen, zoals: uitzetten; DTM-metingen; detailmetingen. Door beide typen systemen in te zetten op deze drie soorten veldwerkzaam- heden, ontstaat een goed beeld van de efficiency en inzetbaarheid van een one-man station. Een voorwaarde is dat met beide systemen exact het zelfde gemeten moet worden. Ook de uitgangssituaties moeten hetzelfde zijn. Met deze voorwaarden is alleen te werken met van tevoren bepaalde testomstandigheden. Deze omstandig heden moeten uiteraard wel overeen stemmen met de praktijk. Dit artikel zal per type meting beschrijven hoe we dit hebben getracht te verwezen lijken en wat er uit deze testen is te concluderen. Voor het gemotoriseerde total station werd de Topcon GTS- 802A gebruikt, uitgerust met de nieu we RC-2 optische afstandsbediening (fig-1). GEODESIA 2002-5

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 6