Piramide van Aueterlitz (1304) aandacht besteed aan de beveiliging. Het systeem is flexibel opgezet, centrale (departementale) invoering of decentrale implementatie per gemeente is mogelijk. Basis voor het ontwerp is het ontwikkelde bijhoudingsmodel. Conclusie De relatie tussen mensen en grond is ingewikkeld en het is een gevoelig onderwerp. De afbeelding van deze relatie via rechten van personen op grond in een informatiesysteem is niet eenvoudig en cultuurgebonden. Het gebruik van ge automatiseerde hulpmiddelen en het ontdekken van de nieuwe mogelijkheden daarvan is een leerproces. Het is goed om dit alles iedere keer opnieuw vast te stellen. Literatuur [1] Flores, J. S., Siles, K. van Biesen et al., Proposal of a Maintenance Model for Cadastral Systems in Bolivia. Proces ses Handbook, Kadaster International, La Paz. Supple ment: Foundation and References for the Construction of the Model for Maintenance of the Cadastral Information System, Spanish and English version. [3] Interne Project Documentatie. Kadaster International Bolivia, oktober 2001. [4] Wubbe, M.P. ML, Ontwikkelingen van een kadastersysteem in El Salvador. Geodesia 1996 no. 11, p. 455-460, El Salvador. [5] Fiedler, T., R. Vargas, Cadastres in the 21st Century (7). Rural Cadastre in Chuquisaca, Bolivia, GIM Inter national, juli 2001. Tien jaar geleden bekeken prof. Frits van Voorden en zijn van oorsprong Egyptische medewerker Mohamed Sabet de bestemmingsplannen in de regio. De gemeente had destijds pro blemen en riep de hulp in van de Technische Universiteit Delft. Zo kwamen ze op het spoor van deze wonderlijke piramide. Van Voorden is onlangs overleden, maar Sabet doet er nog steeds onderzoek naar. Twee jaar geleden kwam hij naar bui ten met de ontdekking dat de pira mide van Austerlitz een 'zusje' is van die in Gizeh. Binnenkort verschijnt een nieuw rapport van hem, waarin hij aantoont welke nauwe banden het monument heeft met Parijs en Jerusalem. Sabet kwam erachter dat de afstand van de piramide tot de Onze Lieve Vrouwekerk in Amersfoort, die er toen al stond, precies 225 keer de hoogte van de piramide bedraagt. Om de exacte afstand tussen Auster litz en Amersfoort te berekenen, raadpleegde hij het Rijks Driehoek coördinatenstelsel. Op basis van dit systeem werd Nederland destijds in kaart gebracht. Met de afstand in meters kon Sabet uitrekenen wat de voetlengte was, die Marmont had ge hanteerd en nu wist hij ook de exacte hoogte van de piramide inclusief obe lisk. In 1799, dus niet lang voor de bouw van de piramide, was de meter geïn troduceerd in Parijs. Sabet denkt dat de piramide misschien zelfs bedoeld is geweest om het metrieke stelsel in Summary Cadastre in Chuquisaca, Bolivia The Netherlands Cadastre is involved in in ternational projects. Kadaster Internatio nal is active in those countries where the cadastral system is not yet optimal and where improvements are desired based on international support. One project concerns the establishment of a cadastral system for the Chuquisaca department in Bolivia. In this article an overview is presented on some technical aspects related to this project: data collection based on photogrammetry, terrestrial data collection, collection of legal/administrative attributes, mapping, maintenance, supporting automated func tionality. Attention is also given to the pro ject. landmanagement, cadastre, survey grondbeleid, kadaster, overzicht Nederland te introduceren. De Aus- terlitz-voet heeft namelijk een gul- den-snedeverhouding met deze toen nieuwe Franse meeteenheid. Sabet meent bovendien dat de Fran sen de Nederlandse landmeters heb ben gecorrigeerd. De Onze Lieve Vrouwekerk in Amersfoort gold des tijds als het centrum van het land. Sabet vermoedt dat de Fransen becij ferden dat dit niet klopte, en dat het zeven kilometer zuidelijker ligt. Aus terlitz was de navel van de Bataafse Republiek. (Uit: Navel van Nederland krijgt omstreden restauratie, GPD-artikel in o.a. het Rotterdams Dagblad van 27 april 2002) KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 10