&r<« Leerdoelen Fig 3 keiprojecten goed toe te passen, zeker wat betreft de objectgerichte aanpak. Tot slot zal worden teruggeblikt op eerder ontwikkelde applicaties met de uitnodiging naar de praktijk voor een actievere rol bij het onderwijs. Selectie van Het is voor een goede inzet van de gewenste route. geodeet als integrator binnen het geo- informatieproces van belang inzicht te krijgen in hét geo-ICT werkveld. Teza men met een vak als Geo-informatie- analyse is een meer technisch-inhou- delijk vak als GIS ontwerp imple mentatie noodzakelijk om de volgen de doelstellingen te bereiken: het bekend zijn met, en het ontwik kelen van vaardigheden in, de ver schillende methodieken en hulp middelen voor het ontwerp, de bouw en de implementatie van geo grafische informatiesystemen; het in staat zijn om in teamverband en in overleg met de opdrachtgever de functionele specificaties van een GIS te bepalen en vast te leggen in een programma van eisen, hieruit een ontwerp te maken, en dit ver volgens te bouwen en te implemen teren volgens een overeengekomen methodiek en planning; object-geörienteerd programmeren en ontwikkelen in een specifieke GlS-ontwilclcelomgeving, en dit kun nen toepassen in een praktijkge richte situatie. En dat alles in een tijdsbestek van ze ven weken, met een totale inspanning van honderdtwintig uur. Dat legt een flinke druk op zowel de groep studenten, de begeleiding, alsook op de opdracht gever uit de praktijk. Eén van de mogelijkheden om met deze druk om te gaan is het creëren van enthousiasme; er wordt dus elk jaar bewust gezocht naar een nieuw en ac tueel onderwerp, met daarbij vaak ook weer een andere op drachtgever. Deze opdrachtgever heeft door de gekozen ontwikkelmethodiek een zeer actieve en belangrijke rol. Daarbij wordt overeengekomen dat het werk met gesloten portefeuilles wordt uitgevoerd, maar ook zonder een van tevoren vastgelegd eindresultaat; dat kan eenvoudig niet worden verlangd. In het vak GIS ontwerp implementatie komt een heel sca la aan communicatietechnieken in een ontwerpprocedure aan bod. Al deze vormen hebben tot doel om een oorspron kelijke gedachte-inhoud om te zetten naar een begrepen idee (realisatie). Daarbij moet worden voorkomen dat een project vertraagt en dat er frustraties optreden omdat com ponenten in data-overdracht en in doel niet op elkaar aan sluiten. Door een al dan niet bewust gekozen licht chao tische uitvoering van dit vak wordt erop aangestuurd dat deze problemen juist wel optreden, zodat studenten hier mee geconfronteerd worden. Immers, communicatie is een tweerichtingsproces en niet iedereen is een even goede ver staander. Door te kiezen voor een methode met zeer inter actieve communicatietechnieken als brainstorming, pro grammeersessies en prototyping wordt dat voor de groep studenten vaak pijnlijk duidelijk, hoewel het achteraf veel verdeelde reacties oproept. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het volgende commentaar uit de 'Meer dan Consumentengids', waarin studenten het onderwijs evalueren: "Het ontwerpen, bouwen en implementeren van een route-begeleidingssysteem was erg leuk en het was bij zonder prettig om nu eindelijk eens echt iets met je GIS- lcennis te doen. Het project werd door de groep in onder delen opgesplitst, zodat in kleinere groepjes kon worden gewerkt. Deze onderdelen moeten op het eind natuur lijk wel weer op elkaar aansluiten; dit vereiste een goed projectmanagement. Dit bleek nogal lastig omdat ieder een aan het bouwen en leren is. Eigenlijk heb je een projectleider nodig, die dit alles in goede banen leidt. Gezien de geringe omvang van het project kon het nu echter nog net". En dat is nu juist net niet de bedoeling. Tussen de woorden 'projectleider' en 'projectbegeleider' zit een wereld van ver schil, en in de praktijk betekent het dat de docenten zich re delijk terughoudend moeten opstellen. Wel wordt aan het eind van het project de gebouwde applicatie door de bege leiders op Geodesie nog een keer doorgelicht, opgeschoond, hier en daar uitgebreid en vervolgens opgeleverd. En hoe wel het uiteindelijk allemaal niet om het eindproduct gaat, is het toch leuk te constateren dat er veelal een volwassen prototype-applicatie tot stand is gebracht. GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 13