Kan uw werkelijkheid een stootje fantasie verdragen? Daar waar hoog in de lucht de aanvliegroutes van Schiphol elkaar kruisen en ingeklemd tussen kaars rechte, drukke polderwegen, vindt u in de zuidwest hoek van de Haarlemmermeer een echte oaseLandgoed Olmenhorst. Zodra u de statige oprijlaan bent opgedraaid, waant u zich direct in een andere wereld. De haast en het lawaai van de Randstad zijn hier nog niet doorgedrongen. Omzoomd door kleurige bloemenborders leidt het pad langs diverse monumentale huizen en gebouwen, letterlijk tussen de fruitbomen door, naar het doel van mijn bezoek, het atelier van Martijn Kessler. In zijn jeugd heeft hij zelf op de boomgaard gewerkt en na vele omzwervingen is hij als geofictie- kunstenaar teruggekeerd op deze bij zondere plek. Martijns kunst is fantasie in de vol tooid toekomende tijd; hij wenst een wereld te scheppen waarin harmoni sche architectuur en volmaakte na tuurschoon recht doen aan de inner lijke beleving van de mens. Geofictie houdt zich bezig met het creëren van land dat niet bestaat. Met veel enthou siasme legt Martijn dit als volgt uit: "Een denkbeeldig land of een fictieve wereld vormt een spiegel voor onze eigen wereld en bevat altijd zekere ele menten die er uitzien als de camoufle rende werkelijkheid. De kaarten die ik maak, zijn een spiegel van de werke lijkheid. Door familierelaties, een afde ling of jezelf in kaart te brengen zien mensen zichzelf in de kaart. Je komt jezelf letterlijk tegen". Om dit gevoel over te brengen werkt hij voorname lijk op grote schaal, alles wil hij heel gedetailleerd weergeven en laten zien. Hij doet hierdoor een beroep op de fan tasie of beter, hij verrast met zijn werk de fantasievolle kijker door op eigen wijze de werkelijkheid net dat vleugje esthetiek mee te geven waardoor ze dragelijk wordt. Van jongst af aan is Martijn al weg ge weest van kaarten. Waarom kaarten? Ja, waarom. Ik zie hem stil voor zich uitkijken, zoekend naar de juiste woor den voor een goed antwoord. De woor den komen niet, de starende blik in zijn ogen herkent iedereen die hetzelfi de gevoel heeft met kaarten. Woorden zijn soms niet nodig. Toch brengt hij een aantal van zijn gedachten onder woorden. "Ik verdwaal in kaarten. Ik heb de drang om dingen te zien die er niet zijn, futurisme. Ik verplaats me graag in de wereld van de kaart. Niet weg van deze wereld, maar op zoek naar iets meer". Op dit moment schoot de vraag door mijn hoofd of wij als geo deten dan onnodig zo ons best doen om alles juist en nauwkeurig in kaart te brengen. Nee! Martijn gebruikt de kaart op een heel andere manier. Hij Geofictie in de Haarlemmermeer Katinka Roebert, redacteur H uitloot GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 20