Meetwerk aan de HSL-Zuid Een dagje... Hoe een snelle trein op de rails wordt gezet Leiden Den Haag Zijn we er net aan gewend dat Nederland door de Betuwelijn als een ritssluiting horizontaal in tweeën is gespleten, wordt nu ook in noord-zuidrichting het nodige overhoopgehaald. Van Amsterdam tot aan de Belgische grens wordt het land op een rigoureuze wijze op de schop genomen om de Hoge Snelheids Lijn-Zuid te realiseren, een spoortracé van 100 km lang met honderdzeventig kunstwerken en, in tegenstelling tot de eerdergenoemde Betuweroute, over een grotendeels nieuw tracé. Het project is qua omvang te vergelijken met de Deltawerken en gaat ruim vijf miljard euro kosten. Tracé HSL-Zuid vanaf Amsterdam tot aan de Belgische grens. Om de uitvoering behapbaar te maken is het gehele project ver- gedeeld in een aantal deelpro jecten. Daarvoor is het tracé in stuk ken geknipt, zodat er ook door vijf pro jectbureaus en nog meer verschillende bouwcombinaties aan kan worden ge werkt. Daar komt heel wat landmeet- werk bij kijken. Omdat de verschillen de deelprojecten precies op elkaar moeten aansluiten, en er door heel wat verschillende diensten wordt ge meten, is besloten met een coördine rend landmeetkundig bureau aan de slag te gaan. Het tracé: onderdoor en bovenlangs De voorbereiding voor het tracé heeft heel wat tijd gekost, niet alleen door de inspraakprocedures, maar ook om de technische mogelijkheden te onder zoeken. Het tracé is namelijk zeer ge varieerd en bevat de nodige knelpun ten. Het loopt allereerst van Amster dam via Schiphol naar Rotterdam, dwars door het drukst bevolkte deel van ons land dus. In het eerste deel worden een paar interessante kunst werken gebouwd: een nieuw aquaduct onder de ringvaart van de Haarlem mermeer en een verdiepte kruising Amsterdam Schiphol v 'iÉc lift' Rotterdam Theo Scheele, redacteur. Breda GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 30