8 I Komt de HSL wel op zijn plaats? trouwens inmiddels al sprake van drie coördinerende land meetkundige bureaus, want naast RIB Geodesie en Infra- data zijn ook twee afdelingen van de Meetkundige Dienst (MD) van Rijkswaterstaat als zodanig toegevoegd, namelijk één in Eindho ven (voor werk aan de Al 6) en één in Willemstad (voor werk in het Zuid- Hollandse traject). Het geheel aan landmeetactiviteiten is in 1998 vastge legd in een 'nota landmeten'. De werk zaamheden van de coördinerende bu reaus zijn beschreven in een jaarlijks te actualiseren plan van aanpak. Een belangrijke taak van de coördinerende bureaus is de zorg voor een goed grondslagnet langs het 100 km lange tracé (aanleg en onderhoud), het uit zetten van aankoopgrenzen en het controleren van spoorontwerpen. Maar, zegt Kees nadrukkelijk: maat- voeren hoort daar niet bij, dat is voor de aannemers. Wel de controle daarop. Het coördinerend landmeetbureau heeft inmiddels voor een goede primaire grondslag gezorgd. Elke 1400 m een punt, bekend in x, y en z; daar moeten alle aan nemers gebruik van maken voor hun maatvoering. Dat geeft al een stuk waarborg voor de aansluitingen van de deeltracé's. Het hoofdgrondslagnet bestaat uit een noordelijk en een zuidelijk deel, met Rotterdam als scheidingspunt. Deze net werken zijn met behulp van GPS gerealiseerd en aange sloten op het RD-lcernnet en op de peilmerken van het NAP. In tegenstelling tot de Betuwelijn is hier geen GPS-netwerk van referentiestations gebouwd [1]. De voordelen van zo'n net liggen voornamelijk bij de aannemers, en als die dat willen moeten ze daar ook maar voor zorgen (en het be talen). Nou die wilden dat niet; dus geen referentienetwerk. Bij de geboorde tunnel door het Groene Hart zijn wel enke le vaste basisstations gemaakt voor GPS-metingen, ter con trole van het eigen netwerk van secundaire hoofdgrond- slagpunten. De punten zijn vaak verzekerd op stevige kunstwerken, waar ze veilig zijn tegen verstoring, maar soms moet het hele kunstwerk worden afgebroken of ver plaatst. Dan is ook het grondslagpunt verdwenen en moet een nieuw worden gemaakt. Het primaire grondslagnet is op veel plaatsen door de aannemers zelf verdicht met se cundaire punten, die op zich de werkelijke basis vormen voor de hun maatvoering. De basis voor controle zijn de maatvoerings- en keurings plannen die in het plan van aanpak van elke projectorgani satie thuishoren. Er zijn dus vijf uitvoeringsplannen, ook voor het landmeetkundig werk. Die moeten voldoen aan het systeem van EKB (Externe Kwaliteits Borging) en het zogenaamde 'Design and Construct principe'. Dat betekent onder andere dat de aannemer zelf ontwerpt en het ont werp daarna uitvoert. In maatvoeringsplannen moet hij de gerealiseerde kwaliteit van zijn eigen werk aantoonbaar maken door de landmeetkundige organisatie en de meet- Informatiebord bij knooppunt Princeville. Ombouw N58 tot A58 inclusief aanleg knooppunt Princeville Gereed 2006 In verband met aanleg HSL-Zuid HSL-Combinatie Brabant Zuid Verkctt PfojMtotginWiie HH-Zuid {-} 0800 - 475 98 43 - - v t - IV Het grondslagpunt hieronder heeft een klap van een auto gekregen en zal hersteld moeten worden. Johan Kessels (l) en Kees van Hamersveld. processen te beschrijven. Daarin zit nogal verschil volgens Kees. Eenmaal is hij bij het hoofdstuk maatvoering de omschrijving 'niet van toepassing' te gengekomen. Zoiets stemt tot naden ken. Als hij beoordelingscijfers voor de maatvoeringsplannen moet geven, varieert dat van een drie tot een acht. Eigenlijk zou elk plan moeten bestaan uit een risicoanalyse (wat kan er alle maal verkeerd gaan), en een tolerantie analyse (hoe nauwkeurig moet het zijn). Daarna moet de aannemer tij dens zogenaamde proces-audits zicht baar maken wat de uitkomsten van de controles zijn. Ter toetsing meet het coördinerend bureau die overigens ook weieens na. De aandacht voor de kwaliteit en de nauwkeurigheid van de maatvoering is bij een HSL essentieel. Vanwege de enorme snelheid van de treinen is de aanleg van de rails met millimeter nauwkeurigheid noodzakelijk, als je tenminste wilt dat je kopje koffie stil blijft staan op tafel bij een snelheid van 300 km per uur. Die zorg voor de goede maatvoering is volgens Van Hamersveld gericht op beperking of GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 32